Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Środa 8 września 2010 
    

Google Instant - sposób na szybsze wyszukwianie?


Autor: DYD | źródło: Inf. prasowa | 22:35
(2)
Google ogłasza dzisiaj udostępnienie nowego interfejsu i ulepszonej infrastruktury, które skracają czas wyszukiwania „przewidując” hasło wpisywane do wyszukiwarki. Google Instant ma za zadanie ułatwić wyszukiwanie, wyświetlając rezultaty na stronie głównej już w trakcie wpisywania samego zapytania. Według szacunków, Instant pozwoli zaoszczędzić użytkownikom przeciętnie od 2 do 5 sekund na każde wyszukiwanie. Gdyby każdy użytkownik Google poszukiwał korzystając z Instant, oszczędzałoby to w sumie ponad 11 godzin na każdą sekundę pracy wyszukiwarki.

Google Instant od dzisiaj udostępniany będzie dla google.com dla wszystkich użytkowników posługujących się językiem angielskim, jak również dla zalogowanych użytkowników w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Instant będzie również dostępny dla wszystkich użytkowników Google w Rosji.

Celem Google jest skracanie czasu wyszukiwania informacji, a liczy się tu każda sekunda. Po wprowadzeniu usługi Google Suggest (zwanej od dzisiaj Autocomplete) okazało się, że dynamiczne przewidywanie wyszukiwanych haseł skraca czas wpisania przeciętnego zapytania o 50%.

„Od dawna mieliśmy świadomość, że przewidując zapytania moglibyśmy również przewidywać wyniki wyszukiwania. Jednak realizacja tego celu była dużym wyzwaniem zarówno pod względem technologicznym jak i projektowym” – powiedział Jonathan Effrat, Product Manager, Google Web Search.

Dzięki Google Instant użytkownik nie musi dokańczać wpisywania hasła ani naciskać klawisza Enter, żeby rozpocząć wyszukiwanie.

Inne zalety Instant to:

• Dynamiczne wyniki – Odpowiednie wyniki wyszukiwania są wyświetlane dynamicznie w trakcie wpisywania zapytania, co umożliwia natychmiastową interakcję i przeglądanie adekwatnych treści.
• Przewidywanie tekstu – W trakcie pisania, jasnoszarym kolorem wyświetlana jest przewidywana treść zapytania. Wystarczy przestać pisać i spojrzeć poniżej by zobaczyć wyniki wyszukiwania.
• Przewijanie wyników wyszukiwania – Funkcja ta umożliwia przewijanie przewidywanych haseł i natychmiastowy podgląd wyników wyszukiwania po naciśnięciu klawisza ze strzałką w dół.

Jeśli chodzi o zaplecze technologiczne, Instant przekracza dotychczasowe możliwości technologii i infrastruktury. Google szacuje, że w przypadku przeciętnych zapytań wyświetlanych będzie od pięciu do siedmiu razy więcej stron wyników niż dotychczas. Zważywszy na fakt, że Google obsługuje obecnie ponad 1 miliard wyszukiwań dziennie, konieczne było opracowanie sposobu na skuteczniejszą prezentację wszystkich treści.
W ciągu najbliższych tygodni użytkownicy posługujący się innymi językami i odwiedzający witryny w innych domenach również będą mogli korzystać z funkcji Instant, pojawi się więc ona również w polskiej wersji wyszukiwarki.

Ciekawostka: ile czasu można zaoszczędzić?
Przyjmując, że średni zaoszczędzony czas to 3,5 sekundy (2 do 5 sek.) na wyszukiwanie, a dzienna liczba zapytań w Google przekracza jeden miliard, w przypadku korzystania z Instant przez wszystkich użytkowników z całego świata, szacunkowa oszczędność czasu będzie wynosić...

• 3,5 miliarda sekund dziennie
• 58,3 miliony minut dziennie
• 350 milionów godzin rocznie
• 11 godzin na sekundę
• 111 lat każdego dnia

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ktoś tu chyba rozerwał czsoprzestrzeń... (autor: yorg5 | data: 9/09/10 | godz.: 09:00)
    :-)

  2. jasne... (autor: metacom | data: 9/09/10 | godz.: 16:30)
    ...gdyby google nie szpiegowało ciągle ludzi i nie "ułatwiało" im życia wyszukiwania byłyby o wiele szybsze...
    ...przykład - mając system PL a wpisując adres google.co.uk (bo chcę szukać stron w uk) google szuka podpowiedzi w języku polskim... ciekae ile czasu tracą na tym...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.