Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 27 września 2010 
    

SMSowanie do smoka, czyli TEDx Kraków


Autor: Redakcja | 18:00
(3)
Już za niecałe trzy tygodnie w Krakowie będzie miała miejsce konferencja TEDx - kilkunastu specjalistów z różnych dziedzin będzie prezentować swoje idee i kwestie nad którymi pracują, ich widownią zaś będzie kilkuset fanów wydarzeń spod znaku TED i TEDx. Jeśli nie wiecie co oznaczają te skróty, poniższy artykuł powinien Wam je trochę przybliżyć. TED to cykl mających miejsce w Stanach Zjednoczonych (a od niedawna również Wielkiej Brytanii) konferencji. Rozwinięciem tych trzech liter jest Technology Entertainment Design, a hasłem "Ideas worth spreading" ("Idee warte rozpowszechniania").

Zamysł konferencji jest prosty: zgromadzić na kilka godzin w jednym miejscu pasjonatów z różnych dziedzin, którzy w krótkich i ciekawych prelekcjach przekażą skondensowaną wiedzę ze swoich badań lub zainteresowań i podzielą ideami, które chcieliby przekazać innym. Najbardziej znani prelegenci TED to między innymi: Bill Clinton, Bill Gates, Jane Goodall, Frank Gehry, Paul Simon, Sir Richard Branson, Anthony Robbins oraz Bono.

Do moich ulubionych prezentacji z TED należą poniższe trzy (do każdej z nich dostępne sa polskie podpisy):
- Ken Robinson krytykuje obecny model edukacji, twierdząc że zabija on kreatywność;
- Joshua Klein opowiada o inteligencji krukowatych, popierając to ciekawymi przykładami;
- Hans Rosling pokazuje niesamowite wizualizacje statystyczne porównując kraje rozwinięte i rozwijające się.

Taki sposób przekazywania wiedzy i idei - krótkie i wciągające ukazanie zagadnienia podane z polotem i humorem - jest doskonałą metodą dotarcia do słuchaczy. Powyższe prezentacje dają też pewien pogląd na to, jak szeroki jest zakres tematów poruszanych podczas konferencji TED.

Mające miejsce na całym świecie niezależne konferencje spod znaku TEDx mają zbliżoną formułę, są organizowane na licencji TED przez fanów-wolontariuszy i gromadzą bardziej lokalną społeczność, natomiast podobnie jak TED pozwalają ciekawym ludziom dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców i podzielić się z nimi wiedzą i ideami. W Polsce do tej pory miały miejsce TEDx Warsaw, TEDx Wulkan i TEDx Poznań.

Kolejnym takim wydarzeniem stanie się TEDx Kraków, który odbędzie się 15 października w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sloganem konferencji ma być "Texting the Dragon", czyli SMSowanie do smoka - idea wzięła się stąd, że przez kilka lat stojący pod Wawelem pomnik smoka ział ogniem po wysłaniu SMSa pod specjalny numer. Hasło krakowskiej edycji TEDx ma symbolizować połączenie tradycji i współczesności, jak również nawiązywać do transformacji Krakowa, jeszcze niedawno miasta żyjącego wyłącznie swoją przeszłością, obecnie prężnego ośrodka IT.Wśród prelegentów na TEDx Kraków obecni będą reprezentanci różnych dziedzin i specjalności: Charles Crawford, brytyjski dyplomata, który zasłynął krytyczną opinią dotyczącą polskiego rządu w 2005 roku, Szymon Słupik, specjalista od przyszłości mobilnych technologii, Paul Mankiewicz, założyciel Gaia Institute, Aron Solomon, rektor Think Global School, Marcin Iwiński i Michał Kiciński, twórcy gry Wiedźmin i serwisu Good Old Games, Sir Julian Rose, zagorzały przeciwnik GMO i założyciel Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, Mirosław Miller, prezes wrocławskiego interdyscyplinarnego centrum badań i rozwoju technologii EiT+, Sambor Dudziński, niecodzienny artysta-performer, a także inni pasjonaci z Polski oraz zagranicy. Jak widać dobór mówców i zakres tematów będzie bardzo szeroki.

Rejestracja na TEDx Kraków jest otwarta do 1 października (wstęp wolny), a ci dla których zabraknie miejsc, jak również wszyscy zainteresowani, a z jakiś względów nie będący w stanie przyjechać do Krakowa, będą mogli obejrzeć konferencję streamowaną na żywo w internecie, lub też później nagrania udostępnione na stronie www oraz na Youtube.


Autor: Barts_706


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Nareszcie jakiś ciekawy news (autor: myszon | data: 27/09/10 | godz.: 22:08)
  Jakby ktoś chciał zobaczyć o co chodzi w TEDach to sa też nagrania z TEDx Poznań.

 2. lulz (autor: RusH | data: 27/09/10 | godz.: 23:48)
  no to klikam w tedx warszawa, vide0s, w jakiegos misia z wasem i slysze ze bedzie sie ze mna dzielil idea braterstwa wedle swiatopogladu sekty jaka jest jego zakon. Troche fail w porownaniu do TEDow technologicznych

 3. @Rush (autor: Barts_706 | data: 28/09/10 | godz.: 00:37)
  Ano niestety, poziom TEDx'ów bywa różny, ale też na TEDach zdarzają się kiksy, jak o, ta pani: http://www.ted.com/...olved_from_aquatic_apes.html

  Co zaś do "TEDów technologicznych", to nie ma takich - zawsze jest mieszanka, techie i non-techie.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.