Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 5 października 2010 
    

Polskie serwery w CERN


Autor: yorrick | 15:07
(30)
Dzisiaj miała miejsce konferencja prasowa firmy Action dotycząca ich ostatniego osiągnięcia, a mianowicie wprowadzenia polskich serwerów do CERN. W spotkaniu oprócz kluczowych postaci spółki gościł również prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski, Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, zaangażowany w budowę i uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów, który przybliżył działalność organizacji oraz rolę polskich serwerów w CERN. W dalszej części informacja prasowa z konferencji.

Polskie serwery marki Actina Solar wspierają pracę największego na świecie akceleratora cząstek - Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN. Do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie trafiły 1132 serwery polskiej produkcji: 952 serwery obliczeniowe Actina Solar 820 S4 oraz 180 serwerów storage'owych Actina Solar 240 S4. Polskie serwery obliczeniowe odpowiadają w CERN za analizę danych powstałych po zderzeniach cząstek, a serwery storage'owe za ich bieżące zapisywanie. Sumaryczna wartość dostarczonych serwerów wynosi 13 789 276,10 zł.

Dostawa serwerów Actina Solar do CERN jest największym wdrożeniem tego typu przeprowadzonym przez polską firmę. 1132 serwery trafiły do Genewy 6 transportami na przestrzeni 8-miu miesięcy. Wszystkie urządzenia ważą ponad 21 ton. 180 serwerów storage'owych wyposażono w sumie w 4320 dysków twardych o łącznej pojemności ok. 8640 TB (prawie 9 milionów gigabajtów). Wydajność teoretyczna polskich serwerów w CERN wynosi ponad 75TFlops (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), co oznacza, że pod względem sumarycznej mocy obliczeniowej dostarczone do CERN serwery wyprzedzają nawet najpotężniejszy superkomputer w Polsce. Szacuje się, że klaster obliczeniowy o tej mocy byłby w stanie wykonywać 75 bilionów działań matematycznych na sekundę. Dla porównania, wszyscy mieszkańcy Ziemi musieliby poświęcić na dokonanie tych obliczeń około 1500 lat.

Serwery Actina Solar funkcjonują w ramach potężnej infrastruktury informatycznej Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. W ogromnych serwerowniach CERN nieprzerwanie pracuje niemal 7 tysięcy urządzeń tego typu. Polskie serwery, nim zostały uruchomione i rozpoczęły swoją pracę w jej ramach, musiały przejść szereg testów kompatybilności i wydajności.

Urządzenia dostarczane do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych poddawane są bardzo rygorystycznym testom. Cieszymy się, że serwery Actina Solar sprostały wymaganiom stawianym im przez specjalistów z CERN i przyczynią się do pomnażania dorobku naukowego Europy. Serwery Actina Solar to kolejny polski akcent w CERN. W Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych pracuje obecnie około 200 Polaków - wybitnych naukowców i specjalistów. Teraz nasz kraj reprezentować będą także przez polskie rozwiązania serwerowe - mówi Edward Wojtysiak, Wiceprezes Zarządu firmy ACTION S.A.

Serwery Actina Solar, zanim rozpoczęły swą pracę przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, zostały poddane weryfikacji pod względem konfiguracji, ustawień sprzętowych oraz wersji oprogramowania wewnętrznego wszystkich komponentów. By uniknąć jakichkolwiek nieprawidłowości, stworzyliśmy specjalne oprogramowanie, które automatycznie przeprowadzało odpowiednią konfigurację (np. RAID) oraz weryfikację wszystkich komponentów, eliminując ryzyko wystąpienia tzw. błędu ludzkiego - mówi Stanisław Rejowski, Dyrektor Działu Produkcji Serwerów Actina Solar w firmie ACTION S.A.

Firma ACTION dostarczyła dotychczas do CERN 952 serwery Actina Solar 820 S4 oraz 180 Actina Solar 420 S4 upakowane w obudowy RACK, wykorzystujące rozwiązania Twin i Twin2. Charakteryzują się one dużą gęstością upakowania i redukcją zużycia energii poprzez zastosowanie bardzo wydajnych zasilaczy (do 93%). Od wersji znajdującej się w standardowej ofercie różnią się nieznacznym uszczupleniem na rzecz rozbudowania części obliczeniowej. Mózgami serwerów Actina Solar dostarczanych do CERN były procesory Intel Xeon z serii 5500 oraz 5600.

Polskie serwery pomagają zmieniać oblicze nauki
W Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych każdego dnia prowadzone są badania mogące zmienić przyszłość nauki. Organizacja powstała w 1954 r. i zrzesza dzisiaj 20 państw (Polska jest członkiem od 1991 r.). Z działań organizacji korzysta około 6500 użytkowników na całym świecie. Działa w oparciu o koncepcję globalizacji obliczeń - GRID. Najbardziej znanym z licznych zaawansowanych technologicznie urządzeń wykorzystywanych przez naukowców w CERN jest Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) uruchomiony 10 września 2008 r. Skonstruowany na planie torusa (kształtem przypomina dętkę rowerową) o obwodzie 27 kilometrów jest on największą maszyną świata. Korzysta z takich technologii jak nadprzewodnictwo nisko- i wysoko temperaturowe, kriogenika nadciekłego helu, technika próżniowa oraz akwizycja i przetwarzanie danych. Cała konstrukcja leży od 50 do 175 metrów pod ziemią.

Zderzenia hadronów śledzone i rejestrowane są za pomocą sześciu zespołów detektorów cząstek. Polskie serwery obliczeniowe analizują, przetwarzają i zapisują ogrom informacji powstających w wyniku każdego z eksperymentów. Szacuje się, że w momencie największego natężenia zderzeń w ciągu sekundy dochodzi do 600 milionów kolizji protonów, co generuje kolosalną, liczoną w petabajtach (biliardach bajtów) ilość danych na sekundę. Ten ogrom informacji musi zostać odpowiednio zgromadzony i przetworzony w celu otrzymania oczekiwanych (bądź nieoczekiwanych) odkryć. W tym procesie biorą udział m.in. wspomniane serwery Action Solar.

Wielki Zderzacz Hadronów to bez wątpienia największy, a jednocześnie najbardziej zaawansowany technologicznie akcelerator cząstek. Dzięki wykorzystaniu na bezprecedensową skalę nadprzewodnictwa oraz kriogeniki nadciekłego helu, w wyniku zderzenia protonów rozpędzonych do prędkości nieznacznie tylko niższych od prędkości światła, naukowcy odtworzą warunki, jakie panowały we Wszechświecie w pierwszych miliardowych częściach sekundy po Wielkim Wybuchu. Możemy się spodziewać, że Wielki Zderzacz Hadronów pozwoli lepiej poznać i zrozumieć rządzące przyrodą prawa fizyczne oraz przyczyni się do syntezy dotychczasowej wiedzy - mówi profesor dr hab. inż. Maciej Chorowski, Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, zaangażowany w budowę i uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów.

W Wielkim Zderzaczu Hadronów, w kontrolowanych, laboratoryjnych warunkach, przeprowadzane są kolizje przeciwbieżnych wiązek protonów o energii maksymalnej sięgającej 7 teraelektronowoltów (TeV). Analizy wyników zderzeń cząstek mają udzielić odpowiedzi na liczne pytania dotyczące otaczającego nas świata, zarówno w skali mikro (np. odkrycie tzw. cząstki Higgsa, cząstek supersymetrycznych, plazmy kwarkowo-gluonowej czy dodatkowych wymiarów przestrzennych), jak i w kwestiach związanych z funkcjonowaniem kosmosu (problem ciemnej materii, asymetrii pomiędzy materią i antymaterią itp.). 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... (autor: trepcia | data: 5/10/10 | godz.: 15:25)
  Ciekawe jak na tym pójdzie Quake?

 2. hehe (autor: Wujofefer | data: 5/10/10 | godz.: 15:27)
  Jak niewiele do szczęścia potrzeba. Dali im nasze serwery i już na pierwszym zdjęciu widać jak się cieszą
  -To działa!!
  -Hurra!!
  -Zakładamy TorrentHadron! xD


 3. xxx (autor: XWOJCIECHX | data: 5/10/10 | godz.: 15:45)
  Postawić tam BOTNETA :)- BEZCENNE :) albo lepiej niech liczy gry w technologii CLOUD-COMPUTING :) - A GRAMY NA NETBOOKACH NAJTANSZYCH I AJFONACH :)

 4. RESPECT (autor: Qjanusz | data: 5/10/10 | godz.: 15:50)
  :-)

 5. Brakuje dwóch informacji: (autor: fanzboj | data: 5/10/10 | godz.: 16:17)
  Jaki system operacyjny, pewnie jakiś linuks. I przede wszystkim jakie procki.

 6. szukanie nie boli (autor: kosa23 | data: 5/10/10 | godz.: 16:25)
  http://solar.actina.pl/...ukt/Actina-Solar-820-S4#

 7. @up (autor: kosa23 | data: 5/10/10 | godz.: 16:26)
  specyfikacja: Actina Solar 820 S4

 8. @fanzboj (autor: Arlic | data: 5/10/10 | godz.: 16:27)
  brakuje jednego organu - mozgu

  przecież wszystko pisze.... co trzeba :D
  oprócz systemu :/

  do obliczeń pewnie mocno zmodyfikowany linuch, do serwerownia i storagowania pewnie windows server.


 9. Brawo Action (autor: M@jkel | data: 5/10/10 | godz.: 16:46)
  Marketingowo ogromny sukces. Byleby nie wpadli na pomysł by podnieść ceny swojego jakże prestiżowego teraz sprzętu...

 10. Pewien profesor (autor: bananowy song | data: 5/10/10 | godz.: 16:48)
  mechaniki kwantowej, podczas wykładu powiedział jakiś czas temu, że ten cały wielki zderzacz hadronów nie wniesie do teorii kwantów nic nowego, bo teoretycznie wszystko jest już opisane i spójne. Dlatego on nie widzi sensu wydawania pieniędzy na ten projekt :)

 11. @bananowy song (autor: Arlic | data: 5/10/10 | godz.: 17:13)
  dziwne.. bo już odkryli wiele rzeczy i potwierdzili parę teorii...

  pewnie zazdrości, bo sam by chciał tam mieć taka prace :D


 12. @bananowy song (autor: Promilus | data: 5/10/10 | godz.: 17:25)
  Tiaaa... rzeczywiście, teoria ładna, ale cóż z tego skoro nie poparta żadnymi dowodami? Po to właśnie LHC.

 13. W ostatnim zdaniu sa same (autor: morgi | data: 5/10/10 | godz.: 17:48)
  fakty i teorie scifi, chociaz czarna masa, energia i znikniecie antymaterii, zwanej czastka boga to sprawa kryminalna.

 14. @polecam wycieczkę do cernu (autor: bmiluch | data: 5/10/10 | godz.: 18:11)
  jak ktoś będzie przejazdem i zna kogoś kto tam pracuje
  nie wygląda to tak bajkowo jak na zdjęciach, ale bardziej normalnie i ... chyba fajniej

  ok, niektóre miejsca są nieźle odstawione, inne wyglądają jak "instytut blachy falistej" na PWr w latach 80/90 tych, jest wiele hal przemysłowych, a są też i takie rodzynki jak owce na górce ponad starym akceleratorem


 15. @bananowy song (autor: Mariosti | data: 5/10/10 | godz.: 18:11)
  To prawda, nic nie wniesie do teorii kwantów, wniesie wszystko do praktycznego udowadniania tych teorii co można przenieść na praktyczne zastosowania tych teorii...

 16. no ja wiem przecież (autor: bananowy song | data: 5/10/10 | godz.: 18:32)
  ale co miał powiedzieć teoretyk zazdrosny o to, że on nie dostaje żadnych funduszy? w końcu jemu starczy zeszyt i ołówek ;)

 17. @morgi (autor: trepcia | data: 5/10/10 | godz.: 18:48)
  Jezu drogi, człowieku czy Tobie niebieskie klapki wyżarły resztę mózgu?
  Jaka czarna masa? Co to wogóle jest, nowe pojęcia stwarzasz? Nie ma czegoś takiego kłamco.
  "znikniecie antymaterii, zwanej czastka boga"
  Cząstka boga to cząsteczka Higgsa, gdzie poprzez sprzężenie ze sobą pola kwantowego tego bozonu oraz pola kwantowego materii, bezmasowe cząsteczki modelu standardowego nabierają masy.
  Antymateria nie znikła nigdzie i da się w warunkach laboratoryjnych wytworzyć śladowe jej ilości. Zresztą naturalnie również jest wytwarzana, np. w ziemskiej atmosferze, ale cóż kłamliwy człowiek ze wsi może o tym wiedzieć?
  Lepiej weź widły i idź do gnoju, przynajmniej takich herezji nie będziesz tworzył.


 18. @up (autor: julka | data: 5/10/10 | godz.: 18:56)
  popieram :)

 19. @17 (autor: mоrgi | data: 5/10/10 | godz.: 19:05)
  Jak to ??? Jest coś takiego jak "czarna masa".
  Przykład:
  morgi, emu, sony vaio, itp. na tym forum :D


 20. bmiluch (autor: morgi | data: 5/10/10 | godz.: 19:08)
  A pokazy sa, zaserwowaliby osobliwosc albo mikro big bang? Nowa masowa bron jak znalazl.

 21. trepcia (autor: Remedy | data: 5/10/10 | godz.: 19:41)
  Formą i po części treścią swojej wypowiedzi potwierdzasz tezę, że jednak największe wieśniaki i buraki są w mieście.

 22. @Remedy (autor: trepcia | data: 5/10/10 | godz.: 19:49)
  Ufff... jak to dobrze, że pochodzę ze wsi :-)
  A co do mojego prywatnego stosunku do morgiego - poczytaj sobie moje komentarze z ostatnich dwóch lat, w tytule zawsze zaznaczam, do kogo piszę. W między czasie poczytaj komentarze morgiego z tego okresu, może wtedy zrozumiesz moje pobudki. Poprostu morgi kłamie i przekręca fakty a do tego ma nick, który w potocznej mowie wiejskiej jest miarą powierzchni pola.
  Zresztą, skąd znałbym się na wiejskiej nomenklaturze i wiedziałbym m.in. co to jest "esiok" gdybym go sam nie miał? Taktorek wszędowłaz :-)


 23. Fizyka kwantowa to bzdura (autor: pomidor | data: 5/10/10 | godz.: 20:25)
  Naukowcy mają problem z wyjaśnieniem pewnych zjawisk, więc stworzyli sobie 'fizykę' opartą na prawdopodobieństwie. Niczego ona nie tłumaczy (tak jak klasyczna fizyka), a ponieważ to loteria, to jako przyczyny można wsadzić tam wszystko. I tak pojawiają się np. światy równoległe i inne dziwolągi, a naukowcy później że jest to możliwe z punktu widzenia fizyki. Na chwilę obecną fizyka kwantowa to coś w rodzaju eteru, który również na chwilę się pojawił u umysłach naukowców, ale ostatecznie już zniknął. Kiedyś pojawi się lepsza teoria, i koty już nie będą jednocześnie żywe i martwe.

 24. @pomidor (autor: trepcia | data: 5/10/10 | godz.: 20:30)
  Poczytaj sobie o teorii strun i co ta teoria wyjaśnia. Nie zawsze szkiełko i kartka papieru dadzą odpowiedź na wszystkie pytania. Do opisów zjawisk występujących na ziemii generalnie wystarczy fizyka klasyczna, chociaż i tutaj jest kilka aspektów, których bez fizyki kwantowej nie można by wyjaśnić jednoznacznie.

 25. @pomidor (autor: Promilus | data: 5/10/10 | godz.: 22:11)
  Tak, tak, odezwał się spec. Panie miśku zbiory rozmyte na ten przykład opierają się na funkcjach przynależności, np. trapezowej albo trójkątnej. Można przejść ze zbiorów rozmytych na zwykłe, dyskretne i w drugą stronę. zatem 2+2 wcale nie musi być 4 :P Ktoś coś sobie wymyślił ? Nie, logika rozmyta jest często stosowana... sprawdź czy czasem twoja pralka albo zmywarka z niej nie korzysta :P

 26. jakby ktoś chciał to sobie obejrzeć na żywo... (autor: Doczu | data: 6/10/10 | godz.: 09:12)
  ... to polecam zapoznać sie z tą ofertą http://bispol.com/wycieczki-dydaktyczne/

 27. @up (autor: bmiluch | data: 6/10/10 | godz.: 09:38)
  czwarty dzień z oferty jest fajny... :)

 28. no miły akcent :P (autor: cyferluu | data: 6/10/10 | godz.: 10:38)
  ładnie to wygląda, bo tylko tak mogę sie wypowiedzieć z braku szerszej wiedzy z dziedziny fizyki i jej pochodnych :D

  a pomidor musi przestać grać w HL :P


 29. 5@fanzboj (autor: neuron | data: 6/10/10 | godz.: 18:14)
  system to nie jeden, jest cała masa rozmaitych uniksów. Nie mylić tu z macbookami :) Do sprawdzania najszybszych łaczy internetowych jak i prędkośći. Wykorzystywany jest zmieniony NetBSD system z rodziny unix:) Ale jest masa innych systemów w tym przedsięwzięciu .

 30. @up (autor: bmiluch | data: 6/10/10 | godz.: 23:00)
  kiedyś trochę grzebałem na ich stronach i znalazłem info o przerobionych dystrybucjach Red Hat'a które używają, ale nie potrafię powiedzieć w jakim zakresie
  trochę tych stron mają, w końcu zatrudniają około 10 000 ludzi


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.