Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 12 listopada 2010 
    

Plany AMD względem kolejnych procesów technologicznych dla APU


Autor: Wedelek | źródło: Xbit Labs | 10:15
(36)
Jeszcze pierwsze APU nie zawitały do sklepów, a już jeden z przedstawicieli AMD - Chekib Akrout, zdradził nam plany dotyczące kolejnych odmian Fusion. A ściślej rzecz ujmując procesów technologicznych, w których będą one wykonane. Najszybciej, bo już w przyszłym roku będziemy mogli kupić laptopy wyposażone w 40nm Ontario i Zacate (pierwszy kwartał), a następnie na rynku zadebiutuje Llano, wykonany w 32nm. Rok później, czyli w 2012 roku oferta firmy z Sunnyvale powiększy się o układy Krishna oraz Wichita. Ich próbki, wytworzone w 28nm powinny być gotowe już w pierwszej połowie 2011 roku.

W 2013 roku, czyli około 18 miesięcy po wprowadzeniu przez Intela 22nm, APU przejdą do 20nm, a dwa lata później ma to być już 16nm SOI. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze które z tych układów i w jakim stopniu byłyby produkowane w fabrykach Global Foundries oraz TSMC. Co ciekawe samo AMD nazywa 28nm, 20nm i 14nm "pół-procesami", co jednoznacznie wskazywałoby, że w planach może być np. 22nm technologia produkcji. Kłopot w tym, że w chwili obecnej żaden z wiodących producentów mikroprocesorów nie ogłosił prac nad "pełnymi procesami" produkcji. Rodzi to liczne spekulacje, jakoby AMD miało zrezygnować z SOI, jednak w chwili obecnej są one jedynie niepoważnie wyglądającymi plotkami.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Ale pokazali odjazd (autor: pomidor | data: 12/11/10 | godz.: 10:20)
    Zaczną grzebać w 22nm już za rok. Zaś Intel dostarczy gotowe procki w 22nm już za rok. A dalej jeszcze lepiej.
    Wydawało się że GF z kupą kasy od Arabów nadrobi dystans do Intela, zaś AMD wreszcie zaprojektuje dobry CPU i na czas. Ale mentalność bierze górę, i nie potrafią wykorzystać okazji.


  2. @pomidor (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 10:58)
    a co im bronisz...
    Globalik dopiero startuje, jeszcze efektów nie widać, a Ty już komentujesz.

    Wyluzujmy troszeczkę i poczekajmy.
    Co do intelika i jego procesu, to z tego co pamiętam jest tu dmuchanie na wiatr, bo niby intelik miał 32nm, a ludzie nie dostali tego, na czym im najbardziej zależało, czyli quada bez zbuczka w 32nm


  3. widac (autor: Rajq | data: 12/11/10 | godz.: 10:59)
    ze Gloablik to co najwyzej moze supportowac produkcje TSMC. Bo glownego ciezaru produkcji Arabusy w zyciu nie udzwigna i technologicznie i sprzetowo.

  4. @Rajq (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 11:05)
    masz jakieś źródełko na poparcie swoich bredni, czy to tylko radosna twórczość?
    :-)


  5. @Qjanusz (autor: Rajq | data: 12/11/10 | godz.: 11:14)
    wiem ze twoj fanbojski umysl tego nie przyjmie ale zrodlem tego jest hura optymizm przy tworzeniu tej pseudo spolki jaka jest GF. Jakie wtedy byly peany i ochy i achy. Tymczasem zycie brutlanie zweryfikowalo ich zalozenia. Wszem i wobec mowilo sie o odejsciu od TSMC malo tego, smiali sie tacy Fanboje jak TY ze nV bedzie w GF produkowac chipy. A tymczasem mamy "mape drogowa" do 2015 i TSMC jak bylo tak i jest.

  6. @Rajq (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 11:39)
    "zrodlem tego jest hura optymizm przy tworzeniu tej pseudo spolki jaka jest GF"

    przeszyłeś mnie na wskroś mocą swojego źródła i siłą argumentu :D

    A napisz mi co jest złego w dywersyfikacji producentów komponentów, podczas gdy jeden z nich był nie raz kłopotliwym źródłem, dzięki któremu AMD musiało chociażby zmieniać swoje strategiczne plany (wprowadzenie SI przez NI).

    Napisz mi jeszcze jaki widzisz układ, gdyby okazało się że GF wprowadzi 28nm przez TSMC? Jak powinna zachować się nVidia?

    I co mądrego potrafisz napisać po przeczytaniu tego:
    http://www.semiaccurate.com/...ed-their-32nm-node/

    Jakie wg Ciebie ma przełożenie działania tej "pseudo spółki" na plany wielkiego TSMC?

    :-)


  7. A dla mnie opóźnienie AMD pokazuje zacofanie Intela (autor: fanzboj | data: 12/11/10 | godz.: 11:39)
    Wygląda to trochę bowiem tak że architektura AMD nie jest taka zła skoro radzi sobie z prockami w wykonanymi w lepszym procesie... Czym innym jest jakby nie patrzeć sam projekt procesora a czym innym proces wykonania. Intel nadrabia zdecydowanie tym drugim. Ciekawe jak będzie wyglądać pojedynek Bulldozera z Intelami takt w takt.
    Oczywiście procki AMD są co nieco opóźnione ale też zajmowali się ambitnym Fusion i dobrymi grafikami. Intel ma mniejsze pole działania. Miejmy nadzieję że AMD trochę podgoni. Choć mnie osobiście bardziej ciekawi Fusion niż Bulldozer, gdyż pełną moc procka i tak rzadko wykorzystuję a chętnie powitam coś bezgłośnego i chłodnego do domu!


  8. @Qjanusz (autor: Rajq | data: 12/11/10 | godz.: 11:49)
    parafrazujac klasyka - na slowa Semiaccurate i Charlie Demerjian chwytam za pistolet. Druga kwestia ze zabawiles sie w archeologa i wykopales cos z przed roku. Jak zwykle bo nie pierwszy tak robisz.

  9. @.7 (autor: rookie | data: 12/11/10 | godz.: 11:57)
    Ja od jakiegoś czasu to mówię. Jedyni i7 w ofercie intela jest w miarę nowoczesne. Procki typu i3/i5 to jakieś nieporozumienie. Są niekonkurencyjne cenowo względem AMD, mimo iż proces produkcji mniejszy - a więc powinien być tańszy. Widać tu, że proces 45nm AMD jest jednym z najlepiej dopracowanych procesów w historii światowej produkcji CPU. Szczególnie widać to w 12 core opteron 45nm w dobrej wydajności - szacun dla inżynierów :)

  10. @rookie (autor: Rajq | data: 12/11/10 | godz.: 12:02)
    "najlepiej dopracowanych procesów w historii światowej produkcji CPU." A dales do pieca. Myslisz ze oni odswierzali, wypuszczali nowe rewizje bo chcieli byc "guru 45 nm"? Oni nie mieli innego wyjscia. Raz ze nie bylo architektury wlasciwie to dalej nie ma, dwa ze Globalik obiecywal tylko nizszy proces. Przez tyle czasu co oni smazyli te 0,45 to sila rzeczy sie nauczyli.

  11. @05 (autor: Pijar | data: 12/11/10 | godz.: 12:28)
    Można też rozważyć inne wyjaśnienie - AMD po wygraniu procesu z Intelem bierze pod uwagę zwiększenie udziału w rynku, a wówczas samo GF nie wystarczy. Pośrednio potwierdza to Intel który chce utworzyć fabrykę w Chinach czyli przygotować sie na zmniejszenie kosztów czyli obniżenie cen swoich produktów (będdzie musiał to zrobić gdy udział w rynku AMD zacznie rosnąć a ceny nie.

  12. @Rajq (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 12:33)
    widzę idziesz w zaparte na czołówkę z TIRem. Słusznie. Bądź konsekwentny w swojej głupocie:
    http://www.bit-tech.net/...al-foundries-gtc-2010/2

    Archeologia jest nauką, dzięki której poprzez wykopaliska i odkrycia możemy lepiej zrozumieć procesy zachodzące w bieżącym kontinuum czasowym.

    Zdaje się jesteś jednym z niewielu, którym potrzebny jest zastrzyk prehistorii. Musisz zaczynać od podstaw, więc nie mniej mi za złe.

    "Oni nie mieli innego wyjscia"
    to prawda. Prawdą jest również to, że swoim "smażeniem" potrafili ulepić ofertę lepszą niż nowoczesny intelik
    ;-)


  13. @Pijar (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 12:36)
    daleko idąca interpretacja.
    Ale wcale nie wykluczone.

    Pewne jest to że Intel łożąc na faba w Chinach, ma świadomość przymusu radykalnego obniżania kosztów.

    Intel to nie Apple, którego logo na byle plastiku warte jest na rynku krocie w porównaniu do poniesionych kosztów :-)


  14. @Qjanusz (autor: Pijar | data: 12/11/10 | godz.: 12:47)
    Dlatego napisałem że można też rozważyć. Przy skromnej ilości danych nie da się analizować w sposób przesądzający. Niestety.

  15. ja też mam świetne plany (autor: emuX | data: 12/11/10 | godz.: 13:09)
    niech pokażą sample.

  16. Qjanusz (autor: Grave | data: 12/11/10 | godz.: 13:12)
    32nm u Intela zostały wykorzystane tam gdzie nowy proces był najbardziej potrzebny - w mobile i w hi-endzie.

    Brak 4 rdzeniowca w 32nm w żadnym wypadku nie neguje faktu, że sporo modeli w 32nm Intel wypuścił.

    Nigdy nie jest tak że wraz z wprowadzeniem nowego procesu wszystko jest przestawiane na nową technologię od razu. Ani Intel tak nie robi ani AMD. Więc nie bardzo wiem do czego pijesz.

    Nie było 4 rdzeniowca w 32nm - nie było. Ale proces 32nm został wprowadzony i wykorzystany w innych CPU tam gdzie był najbardziej potrzebny.

    Za to AMD do tej pory nie wypuściło ani jednego CPU w 32nm i jeszcze przez ok poł roku nie wypuści....

    Btw przypomnij sobie jak AMD np. wprowadzało 65nm (Brisbane) a nadal najszybsze Athlony X2 i niektóre modele energooszczędne tłukło w 90nm.

    Przypomnij sobie też jak AMD wprowadzało 45nm proces, a nadal CPU dla segmentu mobile produkowało w 65nm.

    Gdyby założyć Twoją absurdalną tezę że wprowadzenie procesu technologicznego jest tylko picem na wodę do momentu kiedy WSZYSTKIE CPU danego producenta będą w nim produkowane to wówczas u AMD wprowadzenie 45nm procesu trzebaby przesunąć o ponad rok w momencie pojawienia się platformy Nile).

    Intel jest do przodu z procesem technologicznym względem AMD (GF) o ok. rok i żadne zagrywki retoryczne tego nie zmienią bo takie są fakty.


  17. @Rajq (autor: rainy | data: 12/11/10 | godz.: 13:20)
    Nie wiedziałem, że oprócz talentu do trolowania (kolejny przedstawiciel na TPC), jesteś również rasistą (vide Arabusy).

    GlobalFoundries istnieje krótko (zaledwie od marca 2009) i moim zdaniem jest kwestią kilku lat, gdy zaczną się poważnie dobierać do TSMC (na razie są na trzecim miejscu za TSMC i UMC).


  18. @Pijar (autor: Rajq | data: 12/11/10 | godz.: 13:26)
    Intel wcale nie przenosi produkcji do Chin przez koszty. Robi tak bo widzi ze ten Tygrys podgryza amerykanskiego Orla. Robi tak jak inne wielkioe koncerny chocby samochodowe. Produkcja prockow to nie produkowanie majtek. Tam obnizenie kosztow w samej produkcji jest niemozliwe. Technologia opracowania i jej koszty beda takie same dla Fabu w Panstwie Srodka jak dla tego z Doliny Krzemowej. Tam nie da sie wpuscic milion Chinczykow co beda spawac malutkimi raczkami procesory za miske ryzu. W Fabie zostana zatrudnieni tacy sami inzynierowie wyspecjalizowani jak w innych fabrykach na Kostaryce czy Irlandii. Samo postawienie Fabu to olbrzymie koszty. Zgadza sie ze Intel moze jakies upusty podatkowe dostac, ale to tylko swiadczy o zmysle biznesoweym. Zmniejszenie kosztow o jakim ty mowisz jest NIEMOZLIWE.

  19. @rainy (autor: Rajq | data: 12/11/10 | godz.: 13:28)
    trola sobie poszukaj rano przed lustrem... tylko sie nie przestrasz.

  20. @Rajq (autor: rainy | data: 12/11/10 | godz.: 13:37)
    Wystarczy poczytać co napisałeś w tym newsie, żeby wyciągnać wnioski (odnosi się do również do ilości Twoich postów).

  21. @Rajq (autor: Pijar | data: 12/11/10 | godz.: 13:39)
    Z tego co wiem WSZYSCY przenoszący produkcję kierują się kosztami (zmniejszając tym samym rynek pracy własnego kraju). W przeciwnym razie byłoby to głęboko nieracjonalne. Tygrys podgryza Orła właśnie kosztami produkcji. Dlatego Orzeł naciska na Tygrysa o aprecjację Yuana.

  22. #16 - ignore... (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 13:50)
    proszę o wersję w skrócie...

  23. Qjanusz (autor: Grave | data: 12/11/10 | godz.: 13:53)
    w skrócie - ani Intel ani AMD nie produkują od razu wszystkich CPU wraz z wprowadzeniem nowego procesu. Intel ma 32nm i brak 4 rdzeniowca nie ma tu nic do rzeczy (bo ma wiele innych CPU w 32nm).

  24. @Grave - i trzeba było tak od razu (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 14:05)
    wg mnie brak wspomnianego CPU w 32nm, który byłby prawdopodobnie największym sukcesem Intela i jego procesu, świadczyć może (chodź mogę się mylić) o kiepskim uzysku z wafla w tej technologii, oraz obawie o niezdolności FABów w zapewnieniu wystarczającego towaru.

  25. @Qjanusz co się odwlecze to nie uciecze (autor: Grave | data: 12/11/10 | godz.: 14:24)
    Sandy Bridge będzie już miał 4 rdzenie (+HT w niektórych modelach) - w 32nm.

    Najwięcej chyba zyskają na tym laptopowe 4-rdzeniowce - taktowane znaczenie wyższymi zegaremi niż obecne i wyposażone w całkiem przyzwoite IGP.


  26. @Qjanusz (autor: rainy | data: 12/11/10 | godz.: 14:35)
    Moim zdaniem, raczej kwestia priorytetów Intela: postawili na 32nm w sektorze mobilnym (mają tam ogromne udziały), serwery (jak wyżej) a w desktopach na tańsze i3/i5 plus najwyższa półka (kwestia prestiżu).

    Takie i5 760/750 w 32nm byłyby oczywiście świetną ofertą, ale przypuszczam, iż Intelowi rzeczywiście brakowało (być może nadal brakuje) mocy produkcyjnych w 32nm.


  27. @Grave (autor: Qjanusz | data: 12/11/10 | godz.: 14:41)
    to dobra nowina.

    Im wyżej Intel poleci, tym bardziej AMD będzie musiało spinać poślady żeby za nim nadążyć nie tylko w perf/price :-)

    @rainy - gdzieś to było nawet pisane, ale już nie chce mi się szukać linków.


  28. Aż w końcu wejdzie grafen i pozamiata :-D (autor: Grave | data: 12/11/10 | godz.: 15:37)
    Teraz z generacji na generację jak dobrze pójdzie mamy 20-30% lepszą wydajność, a szykuje się skok o pare rzędów wielkości (100x....)

    I krzemowe CPU za które teraz trzeba płacić grube tysiące będą warte tyle co piasek na plaży....

    Ale najpeirw trzeba będzie tego dożyć :P


  29. Jeśli (autor: Piontas | data: 12/11/10 | godz.: 16:30)
    zostanie wprowadzony grafen zamiast krzemu to procesory będą mogły uzyskać nie tak jak teraz 3-7Ghz tylko ponad 300Ghz, skok powinien być niesamowity ;)

  30. fanzboj (autor: morgi | data: 12/11/10 | godz.: 16:49)
    Jasne nie radzi se, bo fenomki ledwo doskakuja do 45 nm Lynnfield, a na 32 nm wystawiaja 2-3x wieksze chipy powierzchniowo. Czy mozna sprzedawac po niskiej marzy, mozna ale wysoka marza, wysokie zyski, wysokie inwestycje i regularne postepy R&D i ciagle zadowolenie klienta, ktory hojnie obdarza zaufaniem najwydajniejsze chipy do kompow.

  31. @30 (autor: popierdulka1234 | data: 13/11/10 | godz.: 17:12)
    chojnie to byli obdarzani sprzedawcy

  32. @up (autor: Qjanusz | data: 13/11/10 | godz.: 21:34)
    amen

    :-)


  33. C15- i nie tylko ty (autor: josefek | data: 15/11/10 | godz.: 08:34)
    komunis tez mial 5 letnie plany, i prawie wszyscy wiemy jak skonczyl, AMD ma plany, marzenia, przewidzenia ,widzenia a aby cos wykonac musi do innych sie udac----Intel ma kroksze plany i sam je realizuje....

  34. @up (autor: Qjanusz | data: 15/11/10 | godz.: 10:58)
    tak jak Larrabee ;-)

  35. C34--czyzby Intel arabom czesc firmy (autor: josefek | data: 16/11/10 | godz.: 07:29)
    podarowal....moze 100 bitew przegrac i tak walke wygr, AMD jest Napoleon, kazda przegrana jst poczatkiem konca....

  36. @up (autor: Qjanusz | data: 16/11/10 | godz.: 09:13)
    korzystaj przynajmniej z google translatora, bo normalnie czytać się Ciebie nie da...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.