Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 27 marca 2002 
    

Coraz więcej robotów...


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:52
Jutro w Yokohamie rozpoczyna się wystawa ROBODEX 2002. Po niedawnych premierach robotów Sony i Hondy, kolejne japońskie firmy ujawniają swoje propozycje. Zabawkarski koncern Bandai przygotował prototyp domowego robota rozrywkowego BN-7, który rozpoznaje ludzkie twarze i głosy. Robot potrafi rozmawiać i gestykulować. Uczy się również zachowań członków rodziny: osoba wracająca z pracy może liczyć na pytanie o to, jak minął dzień w biurze, z kolei po zakupach usłyszy pytanie: "Co będzie na kolację?". Robot potrafi także wyrażać swoje emocje, rozpoznaje 100 słów i odpowiada czerpiąc z zasobu 65 tys. zwrotów. Waży 20 kg, do poruszania się służą mu koła. Jego gabaryty to 500 x 400 x 680 mm. Od strony technologicznej BN-7 prezentuje się następująco: procesor Pentium III 1GHz, 128MB pamięci, dysk twardy 20GB i system operacyjny Windows 2000. 10-godzinne ładowanie baterii pozwala na 3 godziny aktywności robota. Do sprzedaży BN-7 trafi nie wcześniej niż za 3 lata, jego cena ma być porównywalna z ceną samochodu. W przyszłości Bandai chce pracować nad uproszczonymi odmianami BN-7, których cena byłaby porównywalna z ceną komputera osobistego.

Podczas imprezy ROBODEX swoje pierwsze roboty pokaże także firma Sanyo. Proponuje ona cyber-zwierzaki poruszające się na czterech łapach, trudno tu jednak dopatrzyć się inspiracji Sony Aibo. W odróżnieniu od zabawkowych piesków Sony, urządzenia Sanyo T7S wyposażono bowiem w szereg funkcji użytkowych, takich jak np. ochrona budynku. Roboty mogą na przykład reagować na światło w ciemności, zrobić zdjęcie podejrzanemu obiektowi i następnie przesłać fotografię na telefon komórkowy. T7S mogą być sterowane głosem - także na odległość (za pośrednictwem telefonu komórkowego).

Robot Sanyo T7S dostępny będzie w dwóch wersjach - pierwsza z nich ma wymiary 1000 x 470 x 500 mm, waży około 35 kg, porusza się z prędkością 25 metrów na minutę i może pokonywać małe schody (o wysokości do 10 cm). Druga wersja jest szybsza (porusza się w tempie 35 metrów na minutę), jednak nie potrafi chodzić po schodach. Jej wymiary to 750 x 380 x 700 mm, waga - 40 kg. Baterie ładowane są przez 4,5 godziny, pełne ładowanie pozwala na 1 godzinę aktywności robota. Cena T7S ma wynieść kilka tysięcy dolarów, rozpoczęcie produkcji planuje się na przyszły rok. Firma Sanyo oczekuje, że w roku finansowym 2004 wpływy ze sprzedaży robotów przyniosą jej przeszło 7,5 mln USD. Roboty Sanyo powstają we współpracy z firmą Tmsuk. ROBODEX to pierwsza masowa impreza, na której prezentowane są roboty przeznaczone do użytku domowego. Pierwsza edycja wystawy odbyła się w roku 2000.

Na zdjęciu: Sanyo T7S, wersja potrafiąca pokonywać schody.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.