Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 3 kwietnia 2002 
    

Procesor a'la Microsoft...


Autor: R4v | 19:12
(4)
Microsoft, który nie tak dawno wypuścił na rynek konsolę XBox, już planuje jej następcę. W związku z miernymi wynikami sprzedaży w Europie i Japonii, firma szuka sposobów na obniżenie kosztów. Jednym z nich ma być produkcja własnych procesorów i układów graficznych. Wskazuje na to kilka rzeczy. Przede wszystkim Microsoft pracuje nad mikrokodem dla DirectX9 i 10. Ma on pozwolić układowi na bezpośrednie dekodowanie instrukcji DirectX. Dodatkowo Microsoft wykupił kilka patentów od Silicon Graphics Inc. co ma umożliwić użycie w DirectX funkcji dotychczas chronionych patentami. Wtedy wszystkie firmy, których produkty mają być zgodne z DirectX musiałyby by wnosić opłaty licencyjne dla Microsoftu. Jeśli chodzi o procesor, to firma chce, aby nowa konsola obsługiwała nowy język Microsoft Intermediate Language (w skrócie MSIL). Ponieważ ma zostać zachowana kompatybilność z poprzednikiem, procesor nowego urządzenia będzie musiał też wykonywać instrukcje x86.

Takie warunki spełnia Crusoe firmy Transmeta, który jest zdolny 'udawać' praktycznie dowolny układ. Na razie nic nie wiadomo o próbach przejęcia Transmety przez Microsoft. Jak twierdzi Arron Rouse na stronie The Inquirer, posiadanie procesora przez MS mogłoby doprowadzić do dostosowania Windowsa do tego układu, co wymusiłoby licencjonowanie rozwiązań na innych producentach procesorów, jak AMD czy Intel. Jest to jednak mało prawdopodobne z kilku względów. Po pierwsze, Crusoe jest zbyt wolny w stosunku do Athlona i Pentium. Po drugie, w związku ze wspomnianą powolnością Microsoft nie byłby w stanie w krótkim czasie zająć odpowiednio dużego segmentu rynku aby móc dyktować warunki. Wreszcie po trzecie: istnieje wciąż rozwijany konkurencyjny i do tego darmowy system, który coraz bardziej daje się we znaki twórcom Windowsa. Jest to Linux. Monopolizacja rynku procesorów i układów graficznych mogłaby się więc stać przysłowiowym gwoździem do trumny Microsoftu.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Next (autor: pio555-brak rejestracji | data: 3/04/02 | godz.: 22:12)
  Tonacy brzytwy sie chwyta...

 2. Zal mi sie ich robi (autor: MikeXex-brak rejestracji | data: 3/04/02 | godz.: 23:25)
  Jeszcze troche a bedziemy mieli w domach pralki Microsoft z usmiechnietym billem na przedzie ....

 3. to wcale nie jest takie smieszne (autor: Meteor | data: 3/04/02 | godz.: 23:58)
  polecam Newsweeka sprzed kilku lat i to co Bill mowil o przyszlosci sprzetu AGD. Wcale bym sie nie zdziwil.

 4. Newsweek (autor: Krzysiek-brak rejestracji | data: 4/04/02 | godz.: 14:26)
  Newsweek nawiasem mówiąc należy już do microsoftu, przynajmniej tak można sądzić z ich strony.
  www.newsweek.com = www.msnbc.com


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.