Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 4 kwietnia 2002 
    

Przełom w technologiach zasilania?


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:42
(2)
Pracownicy i studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowali technologię budowy tanich, plastikowych ogniw słonecznych, którymi mogą być pokrywane różne rodzaje powierzchni - począwszy od ubrań, a na obudowach sprzętu elektronicznego kończąc. Obecnie produkowane urządzenia zasilane energią słoneczną mogą pracować wyłącznie w sterylnych pomieszczeniach i komorach próżniowych, a więc w warunkach znacznie odbiegających od codziennego środowiska pracy. Produkcja tradycyjnych baterii słonecznych, opartych na półprzewodnikach, jest także niezwykle kosztowna. Problemy to ma pokonać nowe rozwiązanie - "plastikowe" baterie są tanie w produkcji i mogą pracować w niemal każdych warunkach. Wszystko to dzięki nanotechnologii, a precyzyjniej: użyciu nano-kryształów i nano-rurek. Prowadzonemu przez prof. Paula Alivisatosa zespołowi (w skład którego oprócz pracowników uniwersytetu wchodzą też studenci) udało się uzyskać miniaturowe cząsteczki o właściwościach absorbowania różnych - w zależności od rozmiaru nano-cząsteczek - kolorów światła.

Wykorzystując selenek kadmu naukowcy uzyskali cząsteczki o średnicy 7 nanometrów, które najefektywniej absorbują światło słoneczne. Najdłuższe rurki, jakie uzyskał zespół mają długość 60 nanometrów. Zostały one zmieszane z plastikiem o właściwościach półprzewodnika i zatopione w transparentnej elektrodzie. Spreparowane w ten sposób nano-rurki działają jak druty: po zaabsorbowaniu światła o odpowiedniej długości fali generują elektron, który dociera do plastiku i wytwarza prąd.

Oczywiście rozwiązanie w obecnym stadium rozwoju jest jeszcze niedoskonałe. Podstawowy problem to bardzo niska efektywność - zaledwie 1,7% energii słonecznej zamieniane jest w prąd. Inne typy baterii słonecznych osiągają wielokrotnie lepsze wyniki - od 10 do 35%. Naukowcy z Berkeley są jednak przekonani, że opracowana przez nich technologia ma ogromny potencjał i już wkrótce będzie w stanie zbliżyć się do osiągów tradycyjnych rozwiązań.

Jeśli rzeczywistość potwierdzi ich oczekiwania, za kilka lat może okazać się, że zdjęcie koszulki w upalny dzień będzie mieć poważne następstwa - przestaną działać wszystkie przenośne urządzenia, które nosimy ze sobą.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Będą koszulki.... (autor: Chrisu | data: 4/04/02 | godz.: 18:40)
    może poczekamy troche i koszulki TPC będą juz takie hehe, będą zasilały komputerek w mózgu do przeglądania boarda ;). A przy okazji. Ciekawe co dalej z tego wyjdzie...

  2. Jak znam świat.... (autor: Zenon Bluszcz-brak rejestracji | data: 5/04/02 | godz.: 00:52)
    to nic przez długi czas a potem wymyślą coś zupełnie innego np: reaktor fuzyjny wielkoci
    paczki zapałek ale będą dopracowywa to przez 12 lat a potem jako staruszek będziesz
    mógł to kupić za 20 rent :)))) hehehehehe .


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.