Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Czwartek 18 kwietnia 2002 
    

Xbox: słabiej, niż zakładano


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:23
(3)
Choć w ciągu ostatnich 6 tygodni roku 2001 Microsoft sprzedał w Ameryce Północnej aż 1,5 mln sztuk konsoli Xbox, w tym roku zainteresowanie gwałtownie spadło. W pierwszym kwartale bieżącego roku z półek amerykańskich sklepów zniknęło zaledwie 300 tys. sztuk tych konsol. Również wyniki sprzedaży w Japonii i Europie obserwatorzy rynku określają jako "rozczarowujące".

"Jesteśmy przygotowani, że - o ile nie nastąpi jakaś większa obniżka cen - Microsoft znacząco obniży zakładane wyniki sprzedaży w tym roku fiskalnym (4,5 do 6 mln sztuk)" - powiedział Chris Withmore, analityk z Deutsche Banc Alex. Brown., zajmujący się firmą Flextronics produkującą konsole na zlecenie Microsoftu. Rok podatkowy Microsoftu kończy się w czerwcu.

Słabe zainteresowanie Xboxem jest sporą niespodzianką - o ile w Europie tłumaczyć można je wysoka ceną, to klapa w USA i Japonii musi mieć inne przyczyny. W wojnie konsol nowej generacji nadspodziewanie dobrze trzyma się - technologicznie najsłabsza - PlayStation 2. W dodatku coraz głośniej mówi się, że Sony obniży wkrótce cenę PS2, co skutecznie mogłoby zablokować sprzedaż Xboxów. Wiadomo, że Microsoft niechętnie odnosi się do obniżki cen Xboxa. O ile Sony nie traci na sprzedaży konsol (produkcja trwa już wystarczająco długo, by zminimalizować jej koszty; ponadto PS2 nie posiada choćby twardego dysku jak Xbox), to Microsoft dopłaca do każdej sprzedanej konsoli średnio 76 USD. W połączeniu ze słabą sprzedażą oprogramowania - głównego źródła dochodu w tej branży - przeceny konsoli powiększyłyby straty firmy z Redmond. Inna sprawa, że kto jak kto, ale Microsoft akurat stać na takie inwestycje.

Jak można się domyślać, Microsoft twierdzi, że nie ma powodów do niepokoju. Rzecznik prasowy Xboxa (jest w firmie z Redmond takie stanowisko), James Bernard, uspokaja: "Ten okres roku jest tradycyjnie słabszy dla sprzedaży konsol i gier. Uważnie obserwujemy rynek i dokonujemy niewielkich korekt w dostawach, aby najefektywniej zarządzać zasobami".

Ciekawe, co pan Bernard powie, kiedy potanieją konsole Sony. Pierwszych rozstrzygnięć możemy spodziewać się przed wakacjami.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Pierwszy! :) (autor: XepeR | data: 18/04/02 | godz.: 17:01)
    Ja i tak wole PC, mimo ze Xbox kosztuje tyle co sama karta grafiki do kompa...

  2. Do piachu z tym!!! (autor: sebtar | data: 18/04/02 | godz.: 18:49)
    PC forever!

  3. dla tych ktorzy graja w giery to (autor: Andrzej | data: 18/04/02 | godz.: 21:27)
    jest dobre rozwiazanie,ma podstawowa zalete,nowa giera nie potrzebuje upgrejdu sprzetu,programisci musza sie wyrobic na tym co maja .

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.