Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 22 kwietnia 2002 
    

Bluetooth w każdym domu?


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:29
W piątek zakończyła się impreza Bluetooth Expo 2002. Wystawa odbyła się w znanym z powieści cyberpunkowych w japońskim mieście Chiba. Niektóre zaprezentowane podczas BE urządzenia także budzą skojarzenia z literaturą science-fiction.

Toshiba zaprezentowała zestaw sprzętu AGD, w skład którego wchodzą pralka, lodówka i kuchenka mikrofalowa. Wszystkie te urządzenia wyposażono w moduł Bluetooth, dzieki czemu mogą być kontrolowane za pośrednictwem przypominającego tablet PC terminala wyposażonego w ciekłokrystaliczny ekran dotykowy o przekątnej 10,4". Terminal może się łączyć z Internetem (w odległości do 100 m od punktu dostępowego lub modemu) i pobierać ze strony sieciowej Toshiby programy dla urządzeń - np. przepisy dla kuchenki. Połączenie internetowe jest wykorzystywane również w przypadku awarii sprzętu - zepsuta lodówka sama łączy się z serwisem i podaje szczegółowe informacje o usterce... Za taki komfort należy jednak odpowiednio zapłacić - zestaw Toshiby kosztuje blisko 5 400 USD.

Nad nieco bardziej konwencjonalnym pomysłem pracuje firma Kenwood, która chce stworzyć bezprzewodowe słuchawki. Miałyby one pozwalać na wykorzystywanie różnych źródeł dźwięku w całym domu, choć zapewne znalazłyby zastosowanie także w różnego typu instytucjach. Podczas BE zaprezentowano prototyp takiego urządzenia, jednak inżynierowie Kenwooda wciąż zmagają się z pewnymi trudnościami technologicznymi. Problemem jest fakt, że technologia Bluetooth służy do transmisji danych w formacie cyfrowym, nie może więc wykorzystywać analogowego przekazu audio bezpośrednio z zestawu hi-fi. W związku z tym zestaw słuchawkowy musi dublować część funkcji odtwarzacza - najpierw przetwarzać sygnał na dźwięk, by dopiero później go emitować. I tu pojawia się problem żywotności baterii, która w obecnej fazie prac jest niezadowalająca. Kenwood wierzy jednak, że przed końcem roku uda się wprowadzić do masowej produkcji urządzenie pracujące minimum 5 godzin na jednym ładowaniu. Jego cena nie powinna przekroczyć 80 USD.

Japońscy producenci spodziewają się, że bezprzewodowe sieci łączące urządzenia elektroniczne staną się rynkowym przebojem najbliższych lat. Problem w tym, że dziś nie bardzo wiadomo, czego oczekują konsumenci. Czy wystarczą słuchawki, czy zapotrzebowanie obejmie także inteligentne systemy kuchenne? Japończycy odpowiedź na to pytanie poznają być może już w przyszłym roku. Do Polski te wszystkie nowości dotrą z tradycyjnym, kilkuletnim opóźnieniem.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.