Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 18 lipca 2011 
    

Apple zamieni Samsunga na TSMC?


Autor: Wedelek | źródło: Xbit Labs | 13:34
(5)
Wciąż umacniająca się pozycja Samsunga na rynku urządzeń mobilnych zapewne nie jest w smak Apple, które ma ponoć przekierować większość zamówień na swoje układy z rodziny A, dotąd produkowane w fabrykach koreańskiego giganta do fabryk TSMC. Według tych rewelacji nowy SoC oznaczony numerkiem A6 miałby być wytwarzany właśnie przez tajwańskiego producenta. Jeśli wierzyć tym doniesieniom od przyszłego roku ilość zleceń jaką Samsung przyjmuje obecnie od Apple miałaby spaść do poziomu 70-80%.

Byłby to spory zgryz dla koreańskiego producenta, który w bieżącym roku sprzedał komponenty dla "jabłkowych" urządzeń o łącznej wartości niemal 8 miliardów dolarów. Z drugiej zaś strony gdyby Apple faktycznie podjęło taką decyzję, oznaczałoby to, że układy A6 będą na początku produkowane prawdopodobnie w 40nm procesie produkcji, a więc nieco niższym niż w przypadku A5- 45nm.

Mało prawdopodobne jest bowiem by TSMC z aktualnym poziomem uzysku 28nm układów było w stanie zaspokoić potrzeby Apple na początku 2012 roku, tym bardziej że zamówienia na procesory produkowane w tej technologii będą składać również AMD, Qualcomm czy Nvidia. W tym wypadku fabryki Samsunga, który będzie w stanie na początku 2012 roku produkować układy przy użyciu technologii 32nm i 28nm HKMG wydają się być lepszym wyborem. Koreański producent nie ma bowiem aż tak dużej liczny zamówień co TSMC.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Małe szarżowanie autora (autor: anemus | data: 18/07/11 | godz.: 14:32)
  Mówi się o przejęciu przez TSCM 20-30% produkcji dla Apple bo więcej nie jest w stanie, przynajmniej na razie.
  Jak już parę razy zaznaczałem problem dla Apple się zacznie jak Samsung zacznie upychać produkty z zwolnionych mocy przerobowych na rynku w postaci gotowych produktów i nie chodzi tylko o zwiększoną konkurencję ale o zmniejszenie dostępności Apple do tak newralgicznych i deficytowych komponentów jak matryce, pamięci flash itp, a po tragedii w Japonii konkurencja Samsunga jeszcze bardzo długo będzie mocno zubożona (szacuje się, że nawet ponad 4 lata). Na to może się nałożyć również w późniejszym czasie (po zagospodarowaniu przez Samsunga większej części rynku w wyniku ostatnich decyzji Apple) niechęć do sprzedawania podzespołów do jabłuszek. Do tego ostatnio Samsung bardzo usilnie próbował polubownie załatwić spory patentowe. Jak widać z tego i paru innych poczynań Apple niezbyt skuteczne okazało się podejście dobrej woli poprzez wycofanie własnych pozwów. Oznacza to dla Apple dodatkowe drogie batalie i to niekoniecznie wygrane...
  Cóż z dywersyfikacją zawsze są związane problemy i zagrożenia


 2. No ładne kwiatki! (autor: Duke Nukem PL | data: 18/07/11 | godz.: 14:32)
  Apple tuczy Szajsunga na własną zgubę. He he! Tego nie wiedziałem. Naprawdę bardzo ciekawa sytuacja. I ciekawe co z tego wyniknie. Jeśli TSMC odmówi podpisania umowy na dostawy to Apple będzie musiało całować po rączkach (i nie tylko ;) ) Zamzunga.
  Co to się porobiło?! :)


 3. hmm... (autor: rcicho | data: 18/07/11 | godz.: 16:02)
  Myślę, że Apple gra przed Samsungiem. Pewnie chodzi im o jakieś komponenty do produkcji iPhone/iPad, których Samsung nie chce im sprzedać lub patenty. Postraszą sądem czy przeniesieniem zamówień do innych producentów aby nastraszyć szefów Samsunga i wymusić na nich ustępstwa. Później i tak się dogadają bo są skazani na siebie. Zamówienia Apple to łakomy lukratywny kąsek albo właściwie wielkie biznesowe żarcie. Samsung za to to potentat na rynku układów scalonych, najwiekszy producent pamieci, ekranów (Amoledy dla Nokii, HTC) i praktycznie jedyny, który jest w stanie sprostać ilościowym zamówieniom Apple na dzień dzisiejszy.

 4. Wychodzi na to, że Apple przestraszyło się konszachtów z diabłem (autor: anemus | data: 18/07/11 | godz.: 20:42)
  Znaczy z M$. Ponieważ wiele patentów zarządzają wspólne konsorcja z M$, a poza tym z czasów pomocy M$ dla Apple pochodzą korzystne umowy licencyjne to Samsung nie mogąc się dogadać z Apple obrócił się w stronę M$. Chodzą plotki, że te max 15$ od urządzenia z Androidem to nie tylko za androida ale haracz za kompleksową ochronę patentową ze strony M$ oczywiście możliwy do obniżenia jeśli urządzenia z W7/W8 z logo Samsunga osiągną odpowiednią reprezentację w ofercie tej firmy.

 5. ps. (autor: anemus | data: 18/07/11 | godz.: 20:50)
  Oczywiście nie wszyscy pewnie pamiętają ale Apple kiedyś miało poważne problemy i odżyło wyłącznie dzięki doinwestowaniu przez M$ zdaję się ok 300mln $ oczywiście nie za darmo...
  Co najśmieszniejsze do tej pory M$ jest jednym z większych udziałowców Apple ;P


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.