Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 6 maja 2002 
    

Długodystansowe dyski Fujitsu


Autor: DYD | źródło: Alstor | 18:02
Fujitsu wprowadza nowe 2,5" dyski twarde przeznaczone do pracy ciągłej przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Dyski tego typu stosowane są w małych serwerach, systemach typu POS i aplikacjach przemysłowych. W nowej serii MHR zastosowano nowe technologie budowy głowic i talerzy, dzięki których możliwy jest zapis aż 300 Gb danych na calu kwadratowym. Dyski z serii MHR posiadają interfejs Ultra ATA/100. Oferowane są w pojemnościach 20 (MHR2020AT), 30 (MHR2030AT) i 40 GB (MHR2040AT). Maksymalny transfer danych wynosi 32,5 MB/s., a średni czas wyszukiwania 12 ms.

Nowa technologia budowy głowicy zmniejsza współczynnik zakłóceń sygnału i poprawia jej wrażliwość, przez co możliwe jest zapisanie większej ilości danych na mniejszej przestrzeni, w tym przypadku 20 GB danych na jednym talerzu. W ciągu 2 najbliższych lat planowany jest rozwój tej technologii, specjaliści z Fujitsu spodziewają się, że będzie możliwe umieszczenie na talerzu o średnicy zaledwie 2,5" nawet 100 GB danych (odpowiadających np. 20 filmom o jakości DVD).

Dzięki technologii SFM (Synthetic Ferrimagnetic Media) zmieniono strukturę talerzy, stosując przemiennie warstwy z materiałów magnetycznych i niemagnetycznych, co wpłynęło znacząco na stabilność termiczną dysków. W efekcie możliwe było aż trzykrotne zwiększenie gęstości zapisu w porównaniu z poprzednimi pokoleniami dysków. Przegrzanie dysku może być powodem niestabilnej pracy, a w najgorszym przypadku utraty danych. Ten właśnie czynnik, był dotąd problemem nie do pokonania, hamującym rozwój technologii zwiększającej gęstość zapisu.

Ponadto, Fujitsu jako pierwszy na świecie producent zastosował w dyskach 2,5" łącznie technologie "load/unload" zabezpieczającą głowicę przed wstrząsami oraz "silent HDD". Ta ostatnia jest rezultatem wykorzystania przez Fujitsu łożysk olejowych zwiększających niezawodność urządzenia w uciążliwych warunkach, co z kolei wydatnie wpływa na zmniejszenie poziomu hałasu wytwarzanego przez dyski.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.