Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 18 listopada 2011 
    

LSI prezentuje kartę rozszerzeń z interfejsem SAS 12 Gb/s


Autor: Wedelek | źródło: Expreview | 13:00
(3)
Firma LSI Corporation zdecydowała że najwyższy już czas by oddać w ręce użytkowników sprzęt który byłby w stanie zaspokoić potrzeby dzisiejszych i przyszłych dysków SSD i HDD. W ten sposób powstała pierwsza na świecie karta rozszerzeń z interfejsem SCSI (SAS) 12 Gb/s, zdolna obsłużyć do 2048 adresów SAS oraz w sumie 44 urządzeń podłączonych do odpowiednich portów. Zachowano również wsteczną kompatybilność ze standardami 6 Gb/s oraz 3 Gb/s, co pozwala na podłączenie nawet starszych dysków, a karta do połączenia z pozostałymi komponentami wykorzystuje interfejs PCI-Express 3.0 x8.

Producent deklaruje, że jego urządzenie, połączone z 32 dyskami twardymi Seagate Savvio 15.3K RPM spowodowało 58% przyrost IOPS (ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę) w porównaniu do kontrolerów z interfejsem 6 Gb/s. Jeśli chodzi o samą przepustowość, to ta wzrosła aż o 68%. Testy wykonane programem IOMeter przyniosły wartości 3106.84 MB/s oraz ponad milion IOPS, co rzecz jasna jest ewidentnym błędem aplikacji, która prawdopodobnie pobrała ilość IOPS z pamięci podręcznej. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Już kiedyś zwróciłem uwagę (autor: losarturos | data: 18/11/11 | godz.: 16:57)
  że SATA3 już nie wystarcza. SSD na SATA3 nie ma jak przejść magicznej granicy 600MB/s. W przypadku LSI międzymordzie już nie będzie takim ograniczeniem SSD, no może co najwyżej będzie nim cena kontrolera ;-)

 2. @1 tylko ze (autor: biuro74 | data: 18/11/11 | godz.: 20:49)
  o ile w przypadku SATA 2 mozna bylo mowic o praktycznej predkosci 300 MB/s (3 Gbps = 375 MBps, minus narzut 8/10 = 300 MBps), o tyle w przypadku SATA 3 ten narzut zostal zmniejszony do minimum, tak wiec nie bedzie to magiczna granica 600 MBps, tylko wiecej.
  Natomiast samo ujawnienie nowego standardu jedynie podwajajacego ta przepustowosc to kolejne latanie dziury. Przy tak elastycznie ewoluujacym rynku napedow SSD nalezaloby tu znalezc calkiem inne rozwazanie, co najmniej 10-20x szybsze, a nie jedynie dwukrotnie. Przeciez producenci pracuja w pocie czola nad kolejnymi kontrolerami dla SSD, a kolejne rewizje napedow zapewne beda posiadac coraz wieksza pojemnosc, co przelozy sie na kolejne tryby wewnetrznych RAIDow i pracy rownoleglej, przez co bariera 12 Gbps moze byc zlamana nawet i w przyszlym roku dla urzadzen SATA/SAS - tylko pytanie, po co, skoro i tak nie ma nic dalej w tym cudownym standardzie.


 3. @up (autor: Plackator | data: 19/11/11 | godz.: 11:40)
  Tylko poco? jak to dużego boosta w typowych zastosowaniach i tak naprawdę nie da.. wystarczy mały czas dostępu do pliku i już jest boost.

  Wystarczy sobie zobaczyć różnice wydajności miedzy 2x RevoDrive 3 a najtańszym SSD, jest prawie znikoma..


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.