Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 13 maja 2002 
    

Autorska alternatywa


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:18
Z kapitałem startowym w wysokości 1 mln USD, działalność rozpoczyna organizacja Creative Commons, która zajmie się opracowaniem nowego modelu udostępniania dóbr chronionych prawem autorskim. W skład organizacji wejdą prawnicy oraz specjaliści od nowych technologii. Coraz bardziej otwarcie mówi się dziś o tym, że stary model podejścia do praw autorskich blokuje postęp i innowacje. Znaczna część nowoczesnych technologii obwarowana jest patentami znajdującymi się w prywatnych rękach, przez co z wiedzy tej nie mogą korzystać masy. Jedną z misji Creative Commons jest zmiana takiego stanu rzeczy.

Organizacja zajmie jasnym określaniem, jakie materiały mogą być wykorzystywane bez opłat licencyjnych, a także ich publicznym udostępnianiem. Creative Commons opracuje zestaw licencji, określających warunki kopiowania i wykorzystywania określonego dzieła. Zainteresowani twórcy będą mogli bezpłatnie udostępniać swoje prace. Pomysłodawcy przedsięwzięcia są przekonani, że wiele osób zechce nie komercyjnie udostępniać swoje dokonania.

Powstanie Creative Commons jest inspirowane rosnącą popularnością ruchu open-source. Założycielom organizacji chodzi jednak przede wszystkim o wykrystalizowanie sytuacji prawnej dzieł dostępnych dziś w Internecie. Wiele osób wykorzystujących materiały z Sieci nie ma bowiem świadomości, że być może popełnia przestępstwo.

“To sposób zaznaczenia przestrzeni, w której wolno się poruszać” – powiedział Lawrence Lessig, który będzie w Creative Commons pełnił funkcje prezesa.

Organizacja planuje także prowadzenie lobbingu na rzecz dobrowolnej rezygnacji z patentów. Według oryginalnego pomysłu, nowe wynalazki miałyby być udostępniane publicznie w zamian za np. zwolnienie od podatków.

Choć cała idea wydaje się może nieco ekscentryczna, być może to właśnie jest sposób na zmianę starego modelu ochrony własności intelektualnej. O tym, że model ten nie przystaje do opanowanej przez media cyfrowe rzeczywistości, nikogo chyba nie trzeba przekonywać.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.