Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 24 listopada 2011 
    

Intel chce wyposażyć Ultrabooki w złącze na bazie Thunderbolt


Autor: Wedelek | źródło: Vr-Zone | 07:24
(7)
Postępująca miniaturyzacja procesorów i tworzenie układów heterogenicznych przez największych graczy na rynku czyli Intela i AMD, a także wszystkich producentów wykorzystujących architekturę ARM sprawia, że nowe komputery przenośne mogą być mniejsze i smuklejsze. Intel chce by to jego rozwiązanie zwyciężyło i promuje stworzoną przez siebie ideę ultrabooków, które powinny być bardzo cienkie i niezbyt drogie. Aby sprostać obu tym wymaganiom producent chce by twórcy sprzętu korzystali ze stworzonego przez firmę z Santa Clara złącza Thunderbolt.

Jeden taki port można bowiem wykorzystać by przesłać różnego rodzaju dane, a łączna przepustowość Thunderbolta to 10Gb/s. Jednak każdy producent może wykorzystać (lub nie) Thunderbolt według własnych potrzeb, montując np. tylko jeden taki port, więc Intel postanowił stworzyć jeden standard dla wszystkich ultrabook'ów. I nie chodzi wcale o minimalną ilość portów z błyskawicą (logo Thunderbolt'a), bo tych nadal producenci mogą montować ile tylko chcą.

Pojawi się natomiast całkiem nowy, podłużny typ złącza oparty o Thunderbolt, w który będzie musiał być wyposażony każdy Ultrabook, a obok niego powinno pojawić się złącze mini DisplayPort. Ten jeden port "Dock" będzie mógł występować w nieco różniących się od siebie wariantach, ale każdy pozwoli na przesłanie energii (np. z dodatkowej baterii) oraz danych z interfejsu PCI Express. Do takiego portu będzie można podłączyć stację dokującą w której według producenta powinny się znaleźć porty DisplayPort, USB, eSATA oraz inne, najczęściej używane, których sygnał może być przesyłany przez PCI-Express. Oznacza to, że każdy producent będzie musiał montować w swoich komputerach układy zapewniające obsługę interfejsu z błyskawicą.

Pomysł zastosowania jednego złącza do wszystkiego może jednak okazać się mało funkcjonalny, jeżeli użytkownik będzie musiał wszędzie ze sobą nosić dodatkowe akcesoria, co może być uciążliwe i tak naprawdę częściowo kłóci się z wizją eleganckiego, smukłego i lekkiego laptopa.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. intel za wszelką cenę chce pogrzebać i tak umierającą ideę ultrabooków (autor: Qjanusz | data: 24/11/11 | godz.: 08:27)
  wszyscy marzą o tym, by z małym lapkiem taszczyć stacje dokujące i wszelakie przejściówki

 2. Korekta (autor: MBR[PL] | data: 24/11/11 | godz.: 08:40)
  "...częściowo kłuci się z wizją..." - jak coś takiego widzę, to zastanawiam się czy na TPC nie stosuje się nawet automatycznych spellcheckerów przed publikacją, o normalnej korekcie nie wspominając :(

 3. @Qjanusz (autor: Blazakov | data: 24/11/11 | godz.: 10:29)
  Umierającą ideę? Ja myślałem że umierają netbooki...

  Pomysł bardzo głupi. To już nie wystarczy montować takie samo gniazda jak u Apple, gdzie TB jest zintegrowany z mini DiplayPortem? Poza tym pod ten interfejs można szeregowo podłączyć kilka urządzeń, więc to, że jest tylko jedno gniazdo nie robi jakiegoś wielkiego problemu.

  W uniwersalne stacje dokujące i jakikolwiek standard który ma to zapewnić i tak nie wierzę, z wielu powodów - od konieczności standaryzacji wielkości obudowy poczynając po niechęć firm, aby np stacja Ausa działała z laptopem HP kończąc.


 4. @Blazakov (autor: Qjanusz | data: 24/11/11 | godz.: 13:07)
  netbooki też lecą "na ryj", ale to z powodu jęczenia Atoma i popularności tabletów.

  ultrabooki nigdy nie były popularne. Producenci w 2011 zredukowali plany z 300 tysięcy ultrabooków do chyba ok 180 tys. A i teraz już wiadomo że tyle się nie upchnie na rynku. Poza tym MacBooka Air łatwo się nie da zastąpić byle nowinką.


 5. @Qjanusz (autor: Blazakov | data: 24/11/11 | godz.: 14:51)
  180tys to "umierająca idea"? Ultrbooki to nie jest plan na rok czy dwa. Nie zdziwiłbym się gdyby za kilka ultrabooki stanowiły ponad 50% rynku laptopów i urządzeń pochodnych. Nie mów hop, ta idea dopiero się rozkręca.

 6. @up (autor: Plackator | data: 24/11/11 | godz.: 19:17)
  Sprzedaż w tysiącach wciągu tak krótkiego czasu, tak dobrej reklamy, i tak dużej ilości łapówek ich producentom pod pretekstem "dofinansowanie" to jest po prostu FAIL.

 7. @Blazakov (autor: Qjanusz | data: 24/11/11 | godz.: 20:51)
  przy zainwestowaniu tak ogromnych środków Intela, tak, twierdzę że to bardzo kiepski wynik.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.