Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 1 grudnia 2011 
    

Intel znów kombinuje z ultrabookami, tym razem chce pozbawić je kabli


Autor: Wedelek | źródło: Vr-Zone | 16:10
(6)
Jakiś czas temu na łamach naszego serwisu prezentowaliśmy Wam koncepcyjne rozwiązanie Intela, przeznaczone dla przyszłej generacji ultrabooków z procesorami Ivy Bridge, które zakładało konieczność instalacji specjalnego gniazda typu "dock", zbudowanego w oparciu o Thunderbolt w każdym ultrabooku (Szczgóły TUTAJ). Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny pomysł producenta na rozwiązanie kwestii standaryzacji jednego, "mogącego wszystko" portu, który byłby obowiązkowy, bo Intel ma również w planach eliminację zbędnych kabli.

Transmisja przewodowa miałaby być niemal w całości zastąpiona przez bezprzewodową z wykorzystaniem standardu WiGig. Wspomniana technologia rozwijana jest przez organizację Wireless Gigabit Alliance, skupiającą inżynierów z firm Intel, AMD, Broadcom, Cisco, NEC, Marvell, MediaTek, Qualcomm, Microsoft, Nvidia, Dell, Samsung, Nokia, Panasonic oraz Toshiba, którzy pracują nad nowym sposobem bezprzewodowego przesyłu danych.

WiGig wywodzi się ze świetnie znanych nam standardów 802.11 i jest to tak naprawdę rozszerzenie idei WiFi. Wspomniana technologia do przesyłu danych wykorzystuje częstotliwość 60GHz, ale jest również kompatybilna z 5GHz oraz 2.4GHz i pozwala osiągnąć na krótkich dystansach transfery rzędu 7Gb/s.

Intel chce by za pomocą WiGig były przesyłane dane z urządzeń zgodnych między innymi z USB, obraz oraz dźwięk i to bez użycia kabelka. Oczywiście do ultrabooka nadal będzie musiało być podpięte zasilanie (bateria nie wytrzyma przecież w nieskończoność) oraz kabelek typu "skrętka" do portu RJ-45, jeśli chcemy korzystać z technologii Intel vPro.

Ale żeby nie było zbyt pięknie trzeba przypomnieć, że nim technologia WiGig się upowszechni zmuszeni będziemy do naszego ultrabooka dokupić specjalną stację dokującą, nie mówiąc juz o tym , że koszt komputera wzrośnie bo trzeba będzie zamontować w nim dość egzotyczny układ WiGig.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Oni się chyba chcą przejechać... (autor: Blazakov | data: 1/12/11 | godz.: 16:19)
  Z tymi swoimi "standardami" stąpają po tak samo cienkim lodzie jak Apple. O ile ci drudzy mają w tym interes i ich sprzęty i tak się sprzedają (choć wycofali się ze swojego "amejzing" jednego portu USB w Airze), tak Intel jest na dobrej drodze do przekombinowania.

 2. haters gonna hate (autor: daver | data: 1/12/11 | godz.: 17:16)
  Jakimi "swoimi standardami" panie Blazakov?
  http://en.wikipedia.org/...reless_Gigabit_Alliance


 3. @daver (autor: Blazakov | data: 1/12/11 | godz.: 17:51)
  Sprostuję - chodzi mi o siłowe wpychanie standardów o których ktoś gdzieś słyszał ale nikt ich na tą chwilę nie używa w miejsce gdzie są zadomowione inne rozwiązania. To samo robiło Apple forsując DVI, a chwile potem miniDVI (z resztą mini DisplayPort też się pod to wpisuje).
  I co? Siedząc w Turcji mogę zapomnieć o podpięciu projektora, bo przejściówka na VGA kosztuje tutaj równowartość 180zł.


 4. to sie nazywa postep panie Blazakov (autor: daver | data: 1/12/11 | godz.: 18:04)
  Dobrze, ze ktos ma kase i jaja by go forsowac.

 5. intel i wireless (autor: RusH | data: 1/12/11 | godz.: 22:50)
  pewnie wszyscy slyszeli o szalenie udanym i popularnym Wireless USB? nie? przeciez to wspanialy standard forsowany przerz intela od 2004 :)

 6. Bez obrazy (autor: dasswer | data: 1/12/11 | godz.: 22:59)
  ale jak bym takie coś potrzebował to Apple bym wybrało... Sprzęt działa w tym co potrzeba a dopłaty źle się kojarzą... A oprócz matrycy to nie lepszy tablet?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.