Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Wtorek 20 grudnia 2011 
    

GCN - ogromny przyrost wydajności w przypadku GPGPU


Autor: Wedelek | źródło: Softpedia | 15:43
(4)
Już niebawem, a mianowicie w najbliższy czwartek AMD zaprezentuje na swojej konferencji prasowej nowe karty graficzne z rodziny HD7000, które mają przynieść spory wzrost w wydajności na niemal każdym polu. Będą to akceleratory zbudowane z wykorzystaniem 28nm procesu produkcji oraz z GPU zbudowanym na bazie architektury GCN, o której szerzej pisaliśmy TUTAJ. Jednym z głównych aspektów, które mają ulec drastycznej poprawie jest kwestia GPGPU, czyli kodu, który został tak napisany, by korzystać z zasobów GPU do przeprowadzania skomplikowanych obliczeń.

Zarówno GCN jak i Bulldozer to tak naprawdę kolejne etapy, które w przyszłości zaowocują stworzeniem układu Fusion bliskiego ideałowi jaki przyświeca inżynierom AMD. Aby sztuka ta się udała trzeba jednak zachęcić programistów do korzystania z zalet GPGPU, tworząc wydajne i przyjemne we "współpracy" oprogramowanie (najlepiej otwarte) oraz sprzęt.

Oczywiście nowe karty graficzne znacznie mocniej rozpalają emocje, więc AMD postanowiło pokazać jakie aspekty uległy poprawie, prezentując wyniki uzyskane w teście porównawczym Radeona HD 6970 i HD7970. Gwoli komentarza przypomnę, że:

- LuxMark i SmallptGPU, to narzędzia służące do sprawdzania wydajności układów w renderowaniu sceny 3D, oparte o biblioteki OpenCL
- Mandelbrot Benchmark sprawdza wydajność w obliczeniach matematycznych tworząc fraktale
- SHA256 i AES256 - algorytmy szyfrujące, w tym wypadku operujące na 256-bitowym kluczu

Dodatkowo AMD obiecuje nam nowy, lepszy algorytm filtrowania tekstur, który zastąpi obecny i nie będzie nieść za sobą żadnych dodatkowych spadków wydajności.

Na ile zapewnienia AMD odnośnie nowej architektury GCN są zgodne z prawdą sprawdzimy empirycznie już niebawem.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. heh (autor: Mario2k | data: 20/12/11 | godz.: 16:29)
  Plotki glosza ze nowy radeon ciagnie 850 MHash /s przy liczeniu Bitcoina czyli wiecej niz obecnie radeon 6990 :)
  jezeli tak to biore w ciemno 4 sztuki ;)


 2. Oby jeszcze więcej softu korzystało z GPGPU (autor: rookie | data: 20/12/11 | godz.: 16:34)
  I najlepiej żeby było to jeszcze pod windows XP :)

 3. Ostatnia linijka newsa. (autor: Kosiarz | data: 21/12/11 | godz.: 01:41)
  Jako fan AMD czekam niecierpliwie na nowe karty ale troszeczke z dystansem traktuje te rewolucyjne zapowiedzi. Cuda tez na papierze i w wielu wypadkach w praktyce sa swietne tyle ze co z tego...

 4. ... (autor: Qjanusz | data: 21/12/11 | godz.: 10:39)
  "lepszy algorytm filtrowania tekstur, który zastąpi obecny i nie będzie nieść za sobą żadnych dodatkowych spadków wydajności."

  a to byłoby już bardzo interesujące. Mogę sobie to wyobrazić z wykorzystaniem jednostek mniej zaangażowanych w renderownaie grafiki, a bardziej pokazujących możliwości w GPGPU, które podczas generowanie grafiki zwyczajnie się nudzą.

  To tak jakby zielona konkurencja zapuściła liczenie AA na (jak to napisał klasyk) CUDA/Physx Core :-)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.