Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 21 maja 2002 
    

Nagrody Intela dla młodych naukowców


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:14
Louisville, Kentucky, 17 maja 2002 r. - Podczas zorganizowanych przez firmę Intel Międzynarodowych Targów Naukowo-Technicznych (ISEF - International Science and Engineering Fair) przyznano stypendia i nagrody uczniom szkół średnich z całego świata, którzy wyróżniają się pod względem nowatorskich idei lub osiągnięć naukowych. Łączna wartość stypendiów i nagród przekroczyła 3 mln USD. W imprezie Intel ISEF, która odbyła się w Louisville (stan Kentucky), wzięli udział uczniowie z 39 krajów, prezentując swoje rakiety, roboty i pomysły z dziedziny medycyny. Impreza ta jest największym na świecie konkursem naukowym dla młodzieży ze szkół średnich.

Główne nagrody - stypendia Fundacji Intel dla Młodych Naukowców (Intel Foundation Young Scientist Scholarships) - zdobyli: Alexander Mittal z Greenwich (stan Connecticut), Naveen Sinha z Los Alamos (stan Nowy Meksyk) i Nina Vasan z Parkersburga (stan Zachodnia Wirginia). Każde z nich otrzyma stypendium wartości 50 tys. USD, wysokiej klasy komputer oraz wycieczkę do Szwecji na ceremonię przyznania nagród Nobla w grudniu.

"W najbliższej przyszłości krajom i przedsiębiorstwom będą potrzebne właśnie takie osoby, jak młodzież biorąca udział w konkursie Intel ISEF: uczniowie przodujący w naukach ścisłych i matematyce" - powiedział Craig Barrett, dyrektor generalny Intela. "Ci młodzi ludzie staną się pionierami nauki i techniki jutra, twórcami idei i wynalazków, które zapewnią rozkwit światowej gospodarki".

Mittal (lat 17) zdobył główną nagrodę za projekt z dziedziny informatyki pt. "Nanokonstrukcja z samomontującymi się kompleksami DNA-PNA". Projekt ten może zmienić sposób opracowywania komputerowych układów scalonych, co pozwoli na tworzenie mniejszych, szybszych i tańszych urządzeń elektronicznych.
Sinha (lat 17) zdobył główną nagrodę za projekt z dziedziny fizyki pt. "Pęcherzykowy czujnik rezonansowo-dopplerowski do określania charakterystyk cieczy". Zaproponowany czujnik monitoruje stadia tworzenia się pęcherzyków powietrza w cieczy, co ma zastosowania w takich dziedzinach jak chemia, ochrona środowiska, przemysł spożywczy i medycyna.
Vasan (lat 18) zdobyła główną nagrodę za projekt z dziedziny nauk behawioralno-społecznych pt. "Obraz zastępuje tysiące słów: określanie czasu prezentacji wskazówek przy poszukiwaniu wizualnym". Projekt dotyczy badań nad szybkością i skutecznością uczenia się ludzi przy użyciu obrazów w porównaniu z uczeniem się przy użyciu słów.

Nagrody dla nauczycieli, stowarzyszonych imprez oraz szkół
Główną nagrodę Intela za osiągnięcia w dziedzinie edukacji (Intel Excellence in Teaching Award), w postaci grantu edukacyjnego w kwocie 20 tys. USD, 5 tys. USD w gotówce oraz komputera wysokiej klasy, otrzymała Josette Biyo z Filipin. Biyo naucza przedmiotu "badania naukowe" w Średniej Szkole Nauk Ścisłych w tym kraju. Grant edukacyjny umożliwi jej rozszerzenie zakresu tematyki badawczej podczas intensywnych warsztatów naukowych, prowadzonych dla nauczycieli i studentów w regionie Western Visayas.

Nagrody dla uczniów (w ujęciu regionalnym)
Podczas targów Intel ISEF przyznano stypendia i nagrody ponad 500 uczniom. Poniżej przedstawiamy listę nagród "Najlepszy w swojej kategorii", w ujęciu regionalnym.

Stany Zjednoczone - region wschodni

 • Stan Connecticut: Jacob Licht (lat 17), William H. Hall High School, West Hartford; Alexander Mittal,(lat 17), Greenwich High, Greenwich.
 • Dystrykt Kolumbia: Sabrina Snell (lat 16), School Without Walls.
 • Stan New Jersey: Maria Elena De Obaldia (lat 15), Moorestown High, Moorestown.
 • Stan Nowy Jork: Mordechai Bronner (lat 18), Rambam Mesiveta, Lawrence; Ezra Rapoport (lat 18), Horace Mann School, Bronx.
 • Zachodnia Wirginia: Nina Vasan (lat 18), Parkersburg High, Parkersburg.
Stany Zjednoczone - region środkowo-zachodni

 • Stan Illinois: Debarshi Mustafi (lat 17), Kenwood Academy, Chicago.
 • Stan Nebraska: Swalpa Udit (lat 16), Humboldt High, Humboldt.
Stany Zjednoczone - region południowo-zachodni

 • Stan Teksas: Kevin Gao (lat 17), John Connally High, Austin.
 • Stan Nowy Meksyk: Naveen Neil Sinha (lat 17), Los Alamos High, Los Alamos.
Stany Zjednoczone - region zachodni

 • Stan Kalifornia: Vijay Yanamadala (lat 15), Palos Verdes Peninsula High, Rolling Hills Estates.
Kanada

 • Prowincja Ontario: Eva Lilly Vertes (lat 17), Highland Secondary School, Dundas.
  Chiny
 • Mingzhi Qu (lat 16), szkoła średnia przy Uniwersytecie Fudan, Szanghaj.
  Północna Irlandia
 • Brendan Joseph Quinn (lat 19) i Enda Young (lat 19), St. Patrick's College, Maghera (hrabstwo Derry).
Główne nagrody międzynarodowe otrzymali Laurie-Anne Daniele Haller (lat 17) i Upton Au (lat 16) z Manhasset Junior-Senior High School, którzy wygrali Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców. Nagrodę MILSET-Expo-Sciences Europe otrzymali Brendan Joseph Quinn (lat 19) i Enda Young (lat 19), z St. Patrick's College w Maghera (hrabstwo Derry). Pełna lista wszystkich zdobywców nagród jest opublikowana pod adresem www.sciserv.org/isef.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.