Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 23 maja 2002 
    

Roboty ewoluują


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:24
(1)
Amerykańska firma Evolution Robotics oferuje zestawy, które potrafią przekształcić zwykłego laptopa w... robota. Co ciekawe, roboty Evolution - w odróżnieniu od np. produkowanych przez Sony psów Aibo - mają służyć nie tylko zabawie; wyposażono je w wiele funkcji praktycznych. Zestaw ER-1 składa się z jeżdżącej platformy, kamery cyfrowej oraz oprogramowania, który koordynuje działanie całości. Dane rejestrowane przez kamerę są przetwarzane w czasie rzeczywistym - obrazy są interpretowane z prędkością 5 klatek na sekundę. Polega to na porównywaniu obrazów z biblioteką odnośników. W związku z tym robot dość płynnie reaguje na zmiany następujące w otoczeniu. Przedstawiciele producenta oczekują, że robot zdobędzie popularność i w Internecie pojawią się amatorskie aplikacje rozszerzające możliwości jego zastosowań. Możliwości teoretycznie nieograniczone - wszak robot może pełnić rozmaite funkcje - począwszy od przewodnika dla niewidomych, na ochronie obiektów kończąc.

W publikacjach prasowych pojawia się jednak inny przykład. Podobno wystarczy zaprogramować widok lodówki i butelki piwa, by następnym razem - pokazując przed kamerą pustą butelkę i wydając polecenie - wysłać robota do lodówki. Ten przykład przemawia do wyobraźni męskiej części potencjalnych klientów Evolution - szczególnie w kontekście zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata, kiedy to z pewnością ciężko będzie się oderwać od telewizora... Niestety, ramię z chwytakiem trafi do oferty Evolution dopiero w przyszłości. Niecierpliwi użytkownicy są więc zdani na własną inwencję. ER-1 kosztuje w Stanach Zjednoczonych 599 USD. W postaci zestawu do samodzielnego złożenia jest o 100 USD tańszy.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. robocik (autor: agent | data: 23/05/02 | godz.: 18:55)
    Jest niezły. Ciekawe czy ktos do Polski to będzie sprowadzał?
    Jakie on ma środowisko programistyczne ? Bo jak coś w stylu klocki lego mindstorm to nieciekawie ...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.