Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Środa 28 marca 2012 
    

Nvidia na Księżycu - układy Tesla i łazik


Autor: Zbyszek | 15:38
(9)
Nvidia poinformowała, że procesory graficzne Tesla znalazły zastosowanie w pracach przy łaziku księżycowym o nazwie „Asimov”, budowanym przez zespół niemieckich naukowców. Łazik ma dotrzeć na srebrny glob w 2015 roku, a jego budowa jest częścią ogólnoświatowego konkursu Google Lunar X Prize, którego zwycięzcy otrzymają wysoką nagrodę. Łącznie przeznaczono aż 30 milionów dolarów dla zespołów, które pomyślnie wylądują łazikiem na Księżycu, przejadą 500 metrów po jego powierzchni, a następnie prześlą na Ziemię obraz wideo, zdjęcia oraz inne dane w celu umożliwienia dalszych badań.

Niemiecki zespół Part-Time Scientists (PTS, tłum. „Naukowcy na pół etatu”) składający się ze 100 niemieckich naukowców, inżynierów i programistów jest jednym z 26 uczestników konkursu. Aby osiągnąć sukces, zespół PTS wdrożył procesory graficzne Tesla w serwerach i stacjach roboczych centrum dowodzenia. Będzie ono służyć do sterowania łazikiem. Układy graficzne Tesla będą wspomagać aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej, w tym symulacje kontroli nad pojazdem, monitorowanie położenia łazika w czasie rzeczywistym oraz przesyłanie obrazów i materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości.

Zespół PTS będzie korzystać z procesorów graficznych Tesla na każdym etapie misji. Podczas prac przygotowawczych i planistycznych procesory będą służyć do symulowania milionów różnorodnych scenariuszy misji. W ten sposób zespół usprawni techniki startu i lądowania np. poprzez regulowanie momentu i czasu uruchomienia silników korekcyjnych, minimalizując margines błędu. Gdy Asimov dotrze do celu układy Tesla zostaną wykorzystane do sterowania i monitorowania jego działań, a także do generowania szczegółowych map Księżyca z przesłanych stereoskopowych obrazów. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Nvidia na Ksiezycu (autor: celt | data: 28/03/12 | godz.: 16:16)
  Nvidia bedzie na Ziemi, 386 to moze byl rade na Marsie, ale Tesla? W zyciu.

 2. Odpisując w tak smao głupi sposób jak w temacie o samolotch. (autor: RoXall | data: 28/03/12 | godz.: 16:24)
  "Nvidia w kosmosie a amd tylko w powietrzu na ziemi"

 3. celt (autor: Markizy | data: 28/03/12 | godz.: 18:00)
  o ile pamiętam maks co można załadować do takich łazików to 486 i pierwsze pentium (ale tutaj pewności nie mam).

  W każdym razie ciekawi mnie w jaki sposób tegra tam działa, bo układ w łaziku albo musi być w jakiś wspaniały sposób zabezpieczony przed promenowaniem kosmicznym, albo układ będzie gigantycznych rozmiarów.


 4. Pare lat temu też pamiętam, że wkładano maks 486 ze względu na pobór oraz (autor: RoXall | data: 28/03/12 | godz.: 18:03)
  właśnie wysoką tolerancję na promieniowanie kosmiczne. Może coś tam się zmieniło w międzyczasie. Minęło w końcu ładnych parę lat.

 5. Tesla na każdym etapie misji. Podczas prac przygotowawczych i (autor: RusH | data: 28/03/12 | godz.: 18:30)
  srac tez beda na deskach klozetowych Tesla!

  btw jeden z teamow bioracych udzial w Google Lunar X Prize ma w planach upchnac Tesle w laziku :o) Chyba na tegorocznym CCC byl panel z gosciem zachwyconym Tesla.


  http://www.googlelunarxprize.org/...tion-protocols


  Oczywiscie gpu byl tam wcisnietyu jako rozwiazanie problemu ktory normalnie nie istnieje - musieli go sobie wymyslic aby moc umotywowac tak glupia konstrukcje.

  http://www.youtube.com/watch?v=tQvFZVlM2Gk

  nawet jest tam moj komentarz :P
  "bayer to earth : "my hardware guys told me so", well, they lied, you can compress BAYER efficiently, TONS of research on that. Whole thing seems pointless in light of this fact."

  Goscie wymyslili aksjom "nie da sie kompresowac RAW" i na tej podstawie ludek spedzil rok bawiac sie w GPGPU na ich koszt.


 6. No w każdym razie (autor: Pijar | data: 28/03/12 | godz.: 19:12)
  będzie miała dobre odprowadzanie ciepła (przynajmniej nocą).

 7. i like (autor: Shark20 | data: 28/03/12 | godz.: 21:53)
  i like and click: http://ocenystron.pl/strony/twojepc.pl

 8. @Pijar (autor: cana | data: 29/03/12 | godz.: 10:32)
  z tym odprowadzaniem ciepła to własnie może być kłopot :)
  atmosfera prawie tak jak by jej nie było to i z ciepełkiem beda kłopoty, dodatkowo im niższy proces technologiczny tym podatnosć na promieniowanie wieksza...


 9. 100 inżynierów i specjalistów???? (autor: abdesign | data: 29/03/12 | godz.: 10:52)
  w czym oni się specjalizują i od czego są inżynierami?
  raz że jak już wyżej napisano - układy które wysawione są na promieniowanie kosmiczne nie mogą być produkowane w zbyt niskim procesie technologicznym (to nie oznacza od razu że to musi być od razu 386 albo max pentium) a druga sprawa zapotrzebowanie na energię - powierzchnia paneli słonecznych mar-a i mer-b na księżycu dawałaby max 600W - ile żre taka tesla? i jakiej wielkości panel może mieć to co poślą te dzieciaki? (ile razy mniejszy będzie od tych w marach?)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.