Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 18 kwietnia 2012 
    

TSMC produkuje zbyt mało, więc Nvidia szuka nowych fabryk


Autor: Wedelek | 13:59
(8)
Według nieoficjalnych informacji koncern TSMC nadal nie jest w stanie sprostać zamówieniom na układy wytwarzane w nowej technologii 28nm. Oczywiście władze spółki z uporem powtarzają, że żadnych większych problemów nie ma, ale źródła bliskie partnerom TSMC twierdzą że jest zupełnie inaczej. Co więcej na poprawę sytuacji będziemy musieli poczekać zapewne dopiero do 2013 roku, mimo starań tajwańskiego producenta i oddanej niedawno do użytku nowej fabryki.

Uczciwie trzeba przyznać, że jak na początek produkcji w nowym procesie technologicznym uzysk jest zadawalający (wyższy niż prognozowano), ale zamówień jest po prostu za dużo i TSMC nie może nadążyć z dostarczaniem gotowych układów. W najgorszej sytuacji są AMD (Advanced Micro Devices), Nvidia i Qualcomm, które na dodatek planują poszerzyć swoje oferty o kolejne produkty wytwarzane w 28nm procesie produkcji.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że Nvidia zdecydowała się na dywersyfikację dostaw i swoje kroki skierowała w stronę Samsunga, wysyłając do koreańskiego producenta próbki swoich układów i niezbędną dokumentację. Na poprawę ze strony TSMC nie chce również czekać Qualcomm, który z kolei postanowił skorzystać z usług United Microelectronics Corp (UMC) oraz Global Foundries. Nie wiadomo natomiast co zrobi AMD, ale można się spodziewać, że pójdzie drogą obraną przez konkurencję i też poszuka innych producentów układów scalonych.

Oczywiście żadna z wymienionych firm nie zrezygnuje z usług TSMC, a przynajmniej nic nam o takich planach nie wiadomo.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. No to teraz (autor: quadcore | data: 18/04/12 | godz.: 14:29)
    Globalik ma szanse dogonić TSMC

  2. @add (autor: Mariosti | data: 18/04/12 | godz.: 14:54)
    "Uczciwie trzeba przyznać, że jak na początek produkcji w nowym procesie technologicznym uzysk jest zadawalający, ale cóż z tego, jeśli ilość sprawnych układów, opuszczających fabryki TSMC jest niewystarczająca."

    To zdanie jest bez sensu, bo skoro ilość układów jest niewystarczająca, a mają 2 duże fabryki robiące pełnią mocy przerobowych wafle 28nm, to oznacza to że uzysk jest bardzo niezadowalający. Co innego charakterystyka sprawnych układów, tu faktycznie jest dobrze, bo i umiarkowanie z prądem upływu, a jednocześnie duża podatność na wysokie taktowania.


  3. @Mariosti (autor: Wedelek | data: 18/04/12 | godz.: 15:07)
    Uzysk jest dobry jak na początek procesu produkcji, ale popyt jest tak duży, że to zwyczajnie nie wystarcza.

  4. zresztą (autor: Dzban | data: 18/04/12 | godz.: 22:29)
    problem nie jest nowy prawie przy każdym nowym procesie w przeciągu kilku ostatnich lat TSMC nie wyrabia z produkcją. Zanim uruchomią kolejne linie produkcyjne minie trochę czasu.

  5. @Dzban (autor: tereu5 | data: 19/04/12 | godz.: 10:18)
    i jak sie ustabilizuja i yield bedzie dobry to proces nizej juz pojda i kolko sie zamyka :)

  6. @Mariosti (autor: bmiluch | data: 19/04/12 | godz.: 11:13)
    Zdanie mogło być lepsze, ale ma sens.

    Uzysk (ang. yield) to procent sprawnych układów do szystkich wyprodukowanych na płytce krzemu. Stąd ilość sprzedawanych sprawnych układów jest proporcjonalna do uzysku. Jeżeli jednak TSMC produkuje za mało układów wafli z układami (za małe moce produkcyjne w stosunku do potrzeb klientów), to nawet przy uzysku 100%, będzie ich za mało.


  7. hmmm (autor: tereu5 | data: 19/04/12 | godz.: 12:11)
    nie jestem pewiem bo skoro uzysk z wafla jest 50% (srodek) to tylko polowa moze byc przydatna a jak 90-99% no to juz prawie wszsytkie wiec podwoi sie wydajnosc przy tej samej ilosci wafli ...jaki uzysk jest dokaldnie nie wiemy :) ale podejzewam ze mniej niz 50% skoro taki gigant jak TSMC nie moze sobie poradzic. Proces pewnie byl na szybko wprowadzany i optymalizacja troche zajmie

  8. @07 (autor: bmiluch | data: 19/04/12 | godz.: 13:21)
    bez obrazy, ale czy kolega ma jakś wiedzę tajemną i wie dokładnie, czy też tak sobie spekuluje opierając się na prasie?

    jeżeli opierać się tylko na spekulacjach prasowych to nie wiemy wiele; wchodząc głębiej w temat, zagadnienie ma tyle stopni swobody, że po prostu nie ma sensu spekulować, z miną znawcy, który wie najlepiej

    rzeczy które mogły wpłynąć można wymyślać na pęczki:

    - klienci TSMC zaczeli zamawiać układy o większej powierzchni w mm^2 (mniej układów produkowanych przy tej samej ilości prodkowanych wafli, automatycznie mniejszy uzysk przy większych układach, bo czym czym innym jest zadowalający uzysk dla układów 3mm^2 a inny dla 300mm^2)
    - uzysk samej technologii jest zadowalający, ale niektórzy klienci nie dopracowali jeszcze swoich układów i wiele ich serii jest felernych z winy klientów a nie TSMC - stąd zmuszeni zostali zwiększyć swoje zamówienia
    - klienci postanowili szybciej niż zwykle to robią zmienić proces produkcyjny
    - takie problemy zawsze występują przy zmianie procesu produkcyjnego - ale my o tym nie wiemy
    - TSMC przestawiło za małą część produkcji na 28nm
    - itd. itp.


    Ja obstawiam, że po prostu rośnie zapotrzebowanie na 28nm i TSMC nie wyrabia, bo:

    - nie spodziewali się lepszego uzysku (gdyby się spodziewali lepszego, to by teraz nie twierdzili, że jest zadowalający)
    - skoro się nie spodziewali lepszego, a znali swoje moce wytwórcze, więc nie spodziewali się, że wyprodukują więcej sprawnych układów niż produkują teraz
    - skoro produkują tyle układów, ilu się spodziewali, a klienci chcą więcej - wniosek jest tylko jeden - klienci chcą więcej układów, niż przewidywał to producent


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.