Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 17 czerwca 2002 
    

Bezpieczna antena


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:09
Naukowcy z uniwersytetu w Loughborough (Wielka Brytania) opracowali nowy model anteny, który pozwoli na budowę telefonów komórkowych z ograniczoną emisją szkodliwego promieniowania. Rozwiązanie GeoHelix powstało z myślą o bardziej efektywnych systemach GPS, które nie będą gubić sygnału w terenach o gęstej zabudowie. Podczas prowadzenia testów naukowcy zauważyli jednak, że nowa antena generuje niższą niż w wypadku stosowanych obecnie rozwiązań dawkę promieniowania absorbowanego przez ludzkie ciało. W niektórych sytuacjach jest ono niższe nawet o 85%. Antena GeoHelix to ceramiczny cylinder o wymiarach 1 x 1 cm, w którym spiralnie rozmieszczone są miedziane przewody.

Szkodliwość telefonów komórkowych to wciąż temat otwarty. Wiadomo, że pewien zakres częstotliwości emitowanych przez antenę rozchodzi się w powietrzu, a część promieniowania zostaje przyjęta przez głowę użytkownika telefonu. Wciąż trwają jednak spory dotyczące ewentualnych następstw tego procesu - jak dotąd nie udało się jednoznacznie dowieść jego szkodliwości. Pomimo tego większość państw wprowadza normy regulujące wartość dopuszczalnego promieniowania. Choć powstał już prototyp telefonu z anteną GeoHelix, rozwiązanie to wciąż znajduje się w fazie eksperymentów. Pozostaje mieć nadzieję, że antena nowego typu wkrótce trafi do masowej produkcji.

na zdjęciu: tak powstają anteny GeoHelix

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.