Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 18 czerwca 2002 
    

Finał konkursu Euroszkoła w Internecie


Autor: DYD | 14:51
(1)
WARSZAWA, Pałac Prezydencki, 18 czerwca 2002r. Dziś, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, odbył się finał ogólnopolski drugiej edycji konkursu EUROSZKOŁA W INTERNECIE organizowanego w ramach programu "Internet w Szkołach - Projekt Prezydenta RP" wspólnie z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej przy udziale firm Action, Canon, Creative, Microsoft oraz TP Internet, połączony z rozdaniem wartościowych nagród. Przeprowadzenie drugiej edycji konkursu zostało zapowiedziane podczas zeszłorocznego finału ogólnopolskiego wobec wysokiego poziomu prac oraz ogromnej popularności pierwszej edycji konkursu.

Celem konkursu polegającego na stworzeniu, utrzymaniu i aktualizacji szkolnych witryn internetowych było przybliżenie uczniom tematyki integracji europejskiej wraz ze zjawiskami, które temu procesowi towarzyszą. W zeszłej edycji konkursu, w 2001 roku, uczniowie mieli za zadanie przedstawić kulturę, tradycję i współczesny dorobek różnych regionów Polski rówieśnikom z innych krajów. Celem obecnej było pokazanie rówieśnikom w Polsce i za granicą czym jest Unia Europejska, czego młodzi ludzie w Polsce mogą oczekiwać w czasach międzynarodowej integracji. Istotne było, aby zgłoszona do konkursu witryna mogła stać się dla rówieśników źródłem wiedzy o procesach integracji europejskiej.

Do konkursu zgłoszono 387 spełniających podane wcześniej kryteria prac z całej Polski, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w pierwszej edycji (203). Jednym z wymogów było przygotowanie treści w co najmniej jednym, oficjalnym języku Unii Europejskiej, tak aby witryna była wartościowa oraz interesująca także dla młodzieży z zagranicy. Niemniej jednak część witryn posiadała także inne wersje językowe, takie jak rosyjska, litewska, czeska, bułgarska czy chińska.

Wzorem ubiegłego roku każdy zespół redakcyjny składał się z maksymalnie 4 uczniów oraz nauczyciela-opiekuna, a rozstrzygnięcie konkursu przebiegało dwuetapowo. Z poszczególnych województw wyłaniano i nagradzano trzy najlepsze prace, z których najlepsza kwalifikowała się do finału ogólnopolskiego. W trakcie konkursu odbyło się 16 finałów wojewódzkich (Chełm, Drohiczyn, Kraków, Łódź, Mielec, Nysa, Olsztyn, Ostrowiec Św., Pruszcz Gd., Radom, Słubice, Syców, Szczecin, Toruń, Tychy) oraz finał ogólnopolski w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W trakcie całego konkursu, łącznie z wyróżnieniami, nagrodzono ponad 50 szkół.

Witryny stworzone w ramach konkursu EUROSZKOŁA W INTERNECIE stały się dla młodych ludzi kompendium wiedzy o międzynarodowej integracji (ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz Unii Europejskiej). Jednocześnie, łącząc w sobie wszystkie cechy platformy wymiany informacji, która umożliwi integrację młodzieży z Polski oraz innych krajów, stają się one centrami informacyjnymi dla społeczności lokalnych.

Pierwszą nagrodą konkursu był fundowany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej wyjazd dla zwycięskiego zespołu redakcyjnego na kurs językowy do Anglii, zdobywcy drugiego miejsca zwiedzą struktury Unii Europejskiej w Brukseli, a zespół zajmujący trzecie miejsce otrzymał nowoczesny zestaw komputerowy Action. Niemniej jednak wartościowe nagrody (skanery Canon, mikroskopy cyfrowe Intel, kamery internetowe, karty muzyczne i zestawy głośnikowe Creative, oprogramowanie Office XP) trafiły do wszystkich biorących udział w finale ogólnopolskim zespołów. Nagrody te, wraz z zestawami komputerowymi Action otrzymanymi podczas finałów wojewódzkich, umożliwią dalsze wzbogacanie oraz urozmaicanie witryn internetowych.

W tym roku poziom techniczny zgłoszonych prac nie był dla organizatorów zaskoczeniem, gdyż po pierwszej edycji ewidentne było, że witryny internetowe tworzone przez uczniów liceów, techników czy szkół zawodowych mogą z powodzeniem konkurować z witrynami budowanymi przez komercyjne organizacje. Zaskoczeniem okazał się nadzwyczaj wysoki poziom merytoryczny zgłoszonych stron. Oprócz ogólnie dostępnych, oficjalnych informacji dotyczących Polski i Unii Europejskiej, na stronach znajdowały się relacje ze spotkań klubów europejskich oraz debat europejskich, codziennie uzupełniane aktualności, opracowania własne, relacje z wymian międzynarodowych czy informacje o programach europejskich dla młodzieży, jak i społeczności lokalnych.

W trakcie całego konkursu EUROSZKOŁA W INTERNECIE zwycięskie szkoły z terenu całego kraju otrzymały 190 myszek, 68 pakietów oprogramowania, 32 klawiatury, 32 kamery internetowe, 32 zestawy głośnikowe, 32 mikroskopy cyfrowe, 19 zestawów komputerowych wraz z monitorami, 16 kart muzycznych, 16 drukarek, 16 skanerów, 4 pamiątkowe zegarki, a najlepsze zespoły pojada do na kurs językowe do Anglii oraz do struktur UE w Brukseli. Całkowita wartość nagród przekroczyła 330 tyś zł.


W finale ogólnopolskim udział wzięły

VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Emila Godlewskiego w Nysie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu
XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie
IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu
I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
Zespół Szkół Elektrycznych im. II Armii Wojska Polskiego w Krośnie
I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słubicach
Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole
Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim
Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Drohiczynie
III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie
XII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Wielkie pranie (autor: Bartholomew-brak rejestracji | data: 18/06/02 | godz.: 15:19)
    Słuszną linię zaprawdę ma nasza polityka… pranie mózgów już w liceach zacząć trzeba aby młodzież wiedziała że UE jest takie cacy…

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.