Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 17 września 2012 
    

Intel ma już próbki 14nm procesorów Broadwell


Autor: Zbyszek | źródło: Softpedia | 23:43
(9)
Intel poinformował, że posiada już pierwsze próbki 14-nanometrowych procesorów z architekturą Haswell - układów o nazwie kodowej Broadwell, które według planów trafią na rynek w 2014 roku Co więcej - wyprodukowanie pierwszych egzemplarzy chipów (tzw. Taped Out) nastąpiło już kilka miesięcy temu. Posiadane próbki są w stanie obsługiwać system Windows, jednak nie są jeszcze na tyle sprawne, aby mogły być zaprezentowane podczas zakończonej już konferencji IDF. Przez najbliższe miesiąc inżynierownie będą je udoskonalać i usuwać kolejne błędy. Taped Out procesorów Broadwell świadczy o bardzo dużym tempie prac Intela nad kolejnym 14-nanometrowym procesem technologicznym.

Warto dodać, że zazwyczaj faza Taped Out następuje na około rok przed oficjalną premierą układów. Dla porównania - podczas przejścia na 45-nanometrowy wymiar technologiczny pierwsze próbki Core 2 Duo o nazwie kodowej Penryn uzyskano w styczniu 2007 roku, po czym w listopadzie tego samego roku procesory trafiły na rynek.

Nie oznacza to oczwyiście, że układy Broadwell pojawią się na rynku za rok. Wprost przeciwnie - Intel na pewno dotyrzyma wczesniej założonego terminu czekając z ich wprowadzeniem do 2014 roku. W przyszłym roku pojawią się natomiast 22-nanometrowe procesory Haswell. Tak szybkie uzyskanie próbek świadczy o tym, że tempo prac nad kolejnymi procesorami i procesami technologicznymi przekracza założony poziom.

Prace koncentrujace się nad opracowaniem 14-nanometrowego procesu technologicznego mają zostać zakończone w przyszłym roku. Po jego opracowaniu trwać będą przygotownaia do maswej produkcji, która ma ruszyć w 2014 roku.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. 14nm - Intel THE BEST (autor: Conan Barbarian | data: 18/09/12 | godz.: 00:12)
    Niech zgadnę dlaczego Intel tak dopalił.
    x86 musi wejść tam, gdzie ARM się wpierniczył bez pytania o zgodę władcy rynku.


  2. i wlasnie dlatego intel nie ma szans z armem (autor: RusH | data: 18/09/12 | godz.: 01:53)
    w przypadku arm proces ten trwa ponizej miesiaca (czs od wypupienia licencji do odebrania chipu)

    producenci SoC sa w stanie oferowac nowe chipy CO MIESIAC


  3. @up (autor: Conan Barbarian | data: 18/09/12 | godz.: 06:50)
    jasne, czyli szybciej niż można wyprodukować obecnie scalak

  4. zalezy co masz na mysli przez wyprodukowac (autor: RusH | data: 18/09/12 | godz.: 08:18)
    bo fizycznie trwa kilka godzin (minuty na trawienie, dluzej domieszkowanie zaleznie od domieszek i temperatur) :)

    tape out, czyli wygenerowanie masek do produkcji trwa tak krotko w przypadku ARMa bo dostajesz wraz z licencja nie tylko schemat (czyli jak polaczone sa bramki), ale i narzedzia generujace gotowe pliki (jak wygladaja bramki i jak sa wykonane). ARM (jako produkt) jest wysoce zintegrowany z producentami (samsung, tsmc) i wykupujac licencje nie musisz "uczyc" sie ich procesow, dostajesz przetestowane klocki gotowe to integracji w twoim produkcie.

    Nigdy nie bedzie telefonu z chipem Intela majacym zintegrowany modul radia broadcoma czy qualcomma.

    Na runku mobilnym nie mozna sobie pozwolic na 2 letnie oczekiwanie na nowy chip. Nowe telefony wychodza co 6 miesiecy, i producenci oczekuja innowacji (chodzby papierowych). Dla intela wrzucenie innego rdzenia graficznego w CPU to rewolucja, dla Qualcomma to miesiac pracy.


  5. RusH (autor: Markizy | data: 18/09/12 | godz.: 08:35)
    nawet ja jestem zdania że produkcja chipa trwa dłużej niż ty piszesz, bo podejrzewam że jeden gotowy i przetestowany wafel otrzymują dopiero po tygodniu obórki. To tylko się wydaje że co to domieszkowanie, nakładanie masek itp. Ale są to procesy strasznie czasochłonne. A przecież nie mówimy tutaj o prostych układach tylko bardzo złożonych.

  6. @RusH (autor: Conan Barbarian | data: 18/09/12 | godz.: 15:46)
    Większych bzdetów nie czytałem ostatnio ("fizycznie trwa kilka godzin"). Przypomnę zatem, że w przypadku super zaprojektowanych układów P67/H67, gdzie tylko "jeden" tranzystor był do dupy, władcy Intelowi zajęło to tylko 5 miesięcy, aby uzyskać delikatnie poprawione układy.

  7. @4 zacznijmy od tego ze nawet pentium 4 jest bardziej... (autor: gantrithor | data: 18/09/12 | godz.: 16:44)
    skomplikowany niz obecnie najszybsze procesory arm w smartfonach a co dopiero najnowsze uklady x86 intela czy amd...

  8. 7 i o to chodzi (autor: RusH | data: 18/09/12 | godz.: 23:29)
    Przeciez ja caly czas pisze o ARM, nie o Intelu.
    Intel goni TYLKO super drogim i skomplikowanym procesem technologicznym. Procesory ARM sa mniej skomplikowane od glupiego mostka polnocnego z czasow socket 370. (btw obecne mostki od AMD maja zintegrowany rdzen arm)

    Dla przykladu SoC siedzacy w Raspberry Pi, czyli Broadcom BCM2835 powstal na bazie GPU produkowanego dla Nokii (obsluga aparadu, enkodowanie nagran fullhd) z dorzuconym rdzeniem ARM. GPU powstal pod koniec 2011, chip z dorzuconym arm byl gotowy na poczatku 2012.


  9. @08 (autor: Plackator | data: 19/09/12 | godz.: 13:39)
    raczej modułowa budowa ARM, co przekłada się na łatwą modyfikacje dodatkowych modułów, jak GPU, enkodery itp.

    W przypadku rdzenia ARM, popatrz ile trwa ustalenie nowych instrukcji i modyfikacja wnętrza rdzenia ARM.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.