Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 1 października 2012 
    

Premiera iPhone'a 5, czyli kilka słów o Wi-Fi w smartfonach


Autor: DYD | źródło: Ruckus Wireless | 13:51
(11)
28 września 2012r. to oficjalna data debiutu iPhone'a 5 na polskim rynku. W rozmowie z Michałem Jarskim, Dyrektorem Regionalnym Ruckus Wireless na Europę Wschodnią wyjaśniono na jakich zasadach w nowym produkcie Apple'a działa Wi-Fi. Autor stara się odpowiedzieć na pytania: Czym różni się częstotliwość 2,4 GHz od 5 GHz?, Jakie są zalety pasma 5 GHz? Czy producenci telefonów mogą ulepszać technologię Wi-Fi w inny sposób niż operowanie na dwóch częstotliwościach? Zapraszamy do wywiadu.


Michał Jarski, DyrektorRegionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią


Czym jest Wi-Fi?
Najprościej mówiąc Wi-Fi to zestaw technologii, zapewniający swobodny transfer danych bez użycia kabli. Dzięki niej buduje się sieci lokalne, ale także połączenia między odległymi punktami, w obrębie których można transmitować dane. W zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych, pozwala ona na uzyskanie połączenia o określonym zasięgu pomiędzy użytkownikami w wybranej lokalizacji.

Jak działa Wi-Fi w telefonie?
Wszystkie sieci Wi-Fi, także te w smartfonach, działają na podobnych zasadach i w oparciu o te same standardy. Sygnał, pochodzący od punktu dostępowego, odbierany jest przez antenę w telefonie (w nowoczesnych smartfonach, w celu polepszenia odbioru, z reguły instalowane są dwie anteny). "Moc" sygnału zależy również od zastosowanych standardów IEEE 802.11. Najpopularniejszym obecnie standardem, zapewniającym dobre osiągi, jest 802.11n. W teorii powala on uzyskać 600 Mbit/s, jednak ograniczenia techniczne po stronie urządzeń klienckich, a szczególnie chęć wydłużenia czasu pracy baterii, w praktyce ograniczają maksymalną uzyskiwaną prędkość do kilkudziesięciu Mbit/s.

Dlaczego Wi-Fi jest tak ważne w telefonie? Jak możemy wykorzystywać Wi-Fi w telefonie?
Wi-Fi w telefonie to bardzo użyteczna funkcja powalająca na spore oszczędności. Większość obecnie sprzedawanych telefonów posiada możliwość połączenia z Internetem. Oczywiście jest ono płatne (cena zależy od rodzaju wykupionego pakietu u operatora telekomunikacyjnego). Używając Wi-Fi, surfowanie po Internecie staje się całkowicie darmowe. Dodatkowo, ogromną popularność w ostatnim czasie zyskały aplikacje mobilne. Wymagają one zazwyczaj szybkiego połączenia z Internetem. Większość sieci 3G już teraz odczuwa problemy z przeciążeniem systemu transmisji danych w zatłoczonych centrach miast czy ośrodkach biznesowych. "Zatkanie" sieci jest tak duże, że czasem nie jest możliwe nawet wykonywanie połączeń głosowych. Przeniesienie ruchu do sieci Wi-Fi dzięki wyposażeniu telefonów w tego typu interfejsy jest nie tylko proste, ale zapewnia niezbędną przepustowość.

Na jakie parametry związane z Wi-Fi zwracać uwagę, wybierając smartfon?
Kupując smartfon (ale także inne urządzenia z możliwością wykorzystania sieci Wi-Fi) należy zwrócić uwagę, jaki standard IEEE wykorzystuje w swoim działaniu. Najlepszym obecnie standardem jest protokół 802.11n, dzięki któremu możemy uzyskać bardzo szybki dostęp do Internetu. Jednak nie jest to jedyna istotna cecha. Decydując się na kupno przecież nie najtańszego urządzenia jakim jest smartfon warto sprawdzić częstotliwość na jakiej on "operuje".

Jak wygląda Wi-Fi w najnowszym iPhone 5?
Według specyfikacji technicznej, Wi-Fi w iPhone 5 działa w standardzie 802.11a/b/g/n. Oznacza to, że możliwe jest połączenie we wszystkich najpopularniejszych standardach IEEE. Dodatkowo, mechanizm telefonu zakłada możliwość operowania na dwóch częstotliwościach - 2,4 GHz oraz 5 GHz, co w dobie dużej ilości sieci bezprzewodowych, daje znacznie lepszą jakość połączenia. Należy jednak podkreślić, że iPhone 5 nie jest pierwszym smartfonem wykorzystującym częstotliwość 5 GHz. Samsung Galaxy S III oraz HTC One X również posiadają taką możliwość.

Czym różni się częstotliwość 2,4 GHz od 5 GHz? Jakie są wady, a jakie zalety częstotliwości 5 GHZ w porównaniu do 2,4 GHz?
Częstotliwość 2,4 GHz od 5 GHz różni się przede wszystkim dwiema cechami. Po pierwsze liczba użytkowników częstotliwości 2,4 GHz jest bardzo duża. Wpływa to bardzo niekorzystnie na jakość sieci. Przykładowo, w bloku mieszkalnym jest 20 sieci Wi-Fi działających na częstotliwości 2,4 GHz. Nakładają się one na siebie, co powoduje osłabienie sygnału. Dlatego częstotliwość 5 GHz, która do tej pory nie jest masowo wykorzystywana, ma dużą przewagę. Różnica występuje również w technicznych aspektach. W częstotliwości 5 GHz mamy 23 niepokrywające się kanały, podczas gdy w 2,4 GHz są jedynie 3 kanały. Mówiąc najprościej na częstotliwości 5 GHz jest mniej użytkowników, co przekłada się na jakość łącza. Wadą częstotliwości 5 GHz jest jej zasięg - krótszy niż w przypadku 2,4 GHz.

Jakie są inne zalety pasma 5 GHz?
Większa liczba kanałów pozwala również na wykorzystanie tzw. "bondingu", czyli łączenia ich w pary o dwa razy większej szerokości (40 MHz zamiast 20 MHz). W 2,4 GHz konsumowałoby to praktycznie całą szerokość pasma, dlatego raczej się tego unika. Zakres 5 GHz dysponując tak wieloma kanałami swobodnie umożliwia efektywny "channel bonding" pozwalając na teoretyczne uzyskiwanie przepustowości rzędu 150 Mbps przez telefon komórkowy. Oczywiście w praktyce ta prędkość będzie mniejsza, ale i tak znacząco lepsza niż w 2,4 GHz.

Czy różnica jest rzeczywiście tak duża?
Przykładowo, w trakcie testów naszej instalacji przed konferencją Partii Demokratów odbywającej się w Time Warner Cable Charlotte Arena (mogącej pomieścić prawie 20 tysięcy widzów), uzyskiwaliśmy dzięki technologii 802.11n w paśmie 5 GHz prędkości rzędu 50-60 Mbps na smartfonie. Jest to zdecydowanie więcej niż byłoby to możliwe do osiągnięcia przy użyciu nie tylko 802.11g, ale także gdyby cała instalacja była wyłącznie dostępna w paśmie 2,4GHz. Wtedy można liczyć na prędkości ok. 20-25 Mbps, a zatem dwa-trzy razy mniej!

Czy producenci telefonów mogą ulepszać technologię Wi-Fi w inny sposób niż operowanie na dwóch częstotliwościach?
Użycie w coraz większej liczbie smartfonów pasma 5 GHz otwiera drogę dla jego popularyzacji. Daje to szansę na szybkie wdrożenia "gigabitowych" standardów 802.11ac, które operują tylko na tej częstotliwości. Prace nad każdym nowym telefonem trwają miesiące, a nawet lata. Każdy element, także ten, którego zadaniem jest dostarczyć jak najlepszy sygnał Wi-Fi, jest analizowany i dopracowywany tak, aby był wykorzystywany w jak najlepszym stopniu. Kluczowym elementem w każdym smartfonie są anteny, które odbierają sygnał operatora. Każda modyfikacja ich położenia w kontekście jakości połączenia ma znaczenie. Można oczywiście próbować wzmacniać sygnał, poprzez różne zabiegi technologiczne. Przykładowo, w obudowie nowego produktu Apple widzimy dwa "RF Windows", czyli pozostawione w szkle obudowy niemetalizowane luki, które mogą służyć właśnie jako takie wzmocnienie. Należy jednak zaznaczyć, że każdy producent stosuje unikalne rozwiązania, dopasowane do konkretnego modelu smartfonu, wpływające na jakość łączy.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Dorby (autor: P.J._ | data: 1/10/12 | godz.: 14:23)
    i obiektywny artukul. Zjawisko Wi-Fi od wielu lat jest czyms powszechnym. Często zapomina się w dobie blokowisk z 50 nachodzącymi się sieciami i najważniejszym aspekcie - ich jakości.

  2. 5Ghz bylo w iinych urzadzeniach juz dawno (autor: Plackator | data: 1/10/12 | godz.: 15:25)
    A apple jak zwykle starocie oglasza nowoscia

  3. to może przeczytaj artykuł trolu (autor: myszon | data: 1/10/12 | godz.: 15:43)
    "Należy jednak podkreślić, że iPhone 5 nie jest pierwszym smartfonem wykorzystującym częstotliwość 5 GHz"

  4. Hmm (autor: Paweł27 | data: 1/10/12 | godz.: 16:14)
    Iphone już jest pogrzebany i to na własne życzenie. Już nawet Nokia zostawia go w tyle :)

  5. iP5 jest duzo wygodnijszy niz poprzednik (autor: detox | data: 1/10/12 | godz.: 16:35)
    cienszy, lzejszy i ladniejsze kolory. Zdecydowanie warto.

  6. ... (autor: Mav | data: 1/10/12 | godz.: 18:04)
    "W częstotliwości 5 GHz mamy 23 niepokrywające się kanały, podczas gdy w 2,4 GHz są jedynie 3 kanały." - 3 kanały w paśmie 2.4ghz? Chyba raczej 13, a gdzieniegdzie nawet i 14. Oj, panie ekspert...

  7. @05 (autor: Paweł27 | data: 1/10/12 | godz.: 18:19)
    Lepiej poczekac na ip6, ktory emajzingiem doprowadzi jankesow do orgazmu: ekran 4,5", włókno węglowe, karta nano sim i matryca amoled.

  8. @Mav (autor: myszon | data: 1/10/12 | godz.: 18:25)
    są 3(4) _niepokrywające_ się kanały: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

  9. @6. (autor: Kenjiro | data: 1/10/12 | godz.: 18:46)
    Doczytaj: "niepokrywające się".
    2.4 GHz faktycznie ma niewiele pasma, a ktoś kto wpadł na pomysł pokrywających się kanałów powinien jeść codziennie na śniadanie swoje wczorajsze skarpety.
    5 GHz to inna para kaloszy, ale mało popularna ze względu na dużo słabszy zasięg w gęstej zabudowie (bloki, bliźniaki). Co innego przy dalekich linkach na parabolach, wtedy opłaca się korzystać z czystego pasma.


  10. @09 (autor: TheW@rrior | data: 2/10/12 | godz.: 09:42)
    Nikt nie "wpadł" na pokrywające się kanały a wiąże się to z tym by wykorzystać jak najlepiej nielicencjonowane pasmo typu ISM zachowując przy tym jako taką prędkość przesyłu (szerokość 20MHz). Dlatego też wybierając dany kanał siejemy także część sygnału na 2 kanały niżej i 2 wyższe.
    Jeśli chodzi o 5GHz to małe doprecyzowanie dla niewtajemniczonych. Zasięg 5GHz nie jest o wiele mniejszy od 2,4GHz jeśli mówimy o otwartej przestrzeni jednak ulega większemu tłumieniu trafiając na przeszkody więc za dobrze zbrojną ścianą 2,4GHz będzie miał więcej kresek niż 5GHz.


  11. Ja mam ~500 kanałów na 2.4Ghz :) (autor: Plackator | data: 2/10/12 | godz.: 17:09)
    więc..

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.