Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Wtorek 23 października 2012 
    

W 2013 roku TSMC użyje SoC na bazie ARM do przetestowania procesu 16nm


Autor: Wedelek | źródło: Softpedia | 09:47
(3)
Tajwański producent układów scalonych - TSMC rozważa wykorzystanie procesorów SoC z rdzeniami na bazie architektury ARMv8 (64-bit) , do przetestowania swojego nowego procesu produkcji 16nm. Nowy proces to nie tylko mniejsze tranzystory, ale też inna ich budowa, bo TSMC postanowiło skorzystać z tranzystorów FinFET, które kilka lat temu były zapowiadane przez AMD i IBM. Pod względem budowy będą one podobne do tri-gate Intela, które szumnie zwane są tranzystorami 3D. Oczywiście tak naprawdę każdy tranzystor jest "wypukły" i w tym wypadku 3D odnosi się do budowy bramki pozwalającej na kontrolę przepływu energii z trzech stron, a nie z dwóch jak to miało miejsce do niedawna.

Pierwsze procesory zbudowane na bazie tranzystorów "nowej generacji" zostały wprowadzone przez Intela pod szyldem rodziny Ivy Bridge. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to masowa produkcja 16nm układów może ruszyć w fabrykach TSMC już w listopadzie przyszłego roku.

To jednak wciąż dość odległa przyszłość i nim ona nadejdzie producent zaprezentuje światu proces technologiczny 20nm z bramką metalową o wysokiej stałej dielektrycznej (High-K). Plany TSMC obejmują również wprowadzenie procesu 14nm i 10nm. Ten ostatni miałby zadebiutować w 2016 roku. Oczywiście zakładając, że nie będzie żadnych opóźnień e wprowadzaniu jego poprzedników.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Nowa bramka w połączeniu z wcześniejszym... (autor: SebaSTS | data: 23/10/12 | godz.: 10:29)
  ... zakupem technologii bramkowania mocy daje szanse na takie projektowanie APU, aby minimalizować zużycie energii nawet bez niskiego procesu technologicznego... BRAWO

 2. produkcja 16nm układów może ruszyć w TSMC już w listopadzie 2013 (autor: Conan Barbarian | data: 23/10/12 | godz.: 17:25)
  PIER DZIE LE NIE
  zaprezentuje światu proces technologiczny 20nm - optymistycznie 2014, ale nie obstawiłbym tego jednym centem


 3. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 23/10/12 | godz.: 17:31)
  Z drugiej strony, to dobrze iż są plany odpalenia następnych procesów technologicznych.
  Intel będzie musiał uciekać ostro do przodu przed ARM-em, a ucieczka jest możliwa tylko wtedy, gdy sprzedaż kwitnie - zatem procki muszą być dobre i atrakcyjne cenowo. Przez długie lata AMD wymuszał ten postęp, a teraz ARM ma szansę dopalić Intelowi jak nikt wcześniej.
  Decyzja - kasa niech zarabia a ja poczekam chwilę na to co Intel zaproponuje za rok.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.