Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Środa 31 października 2012 
    

ARM zapowiada swoje nowe Cortexy


Autor: Wedelek | źródło: Tech Spot | 10:11
(3)
Wczoraj na TPC informowaliśmy, że AMD poszerzy swoją rodzinę Opteronów o jednostki zbudowane na bazie architektury ARM. Procesory te miałyby trafić do centrów danych, udostępniających usługi w ramach tzw. "chmury", a ich rynkowy debiut nastąpi w 2014 roku. Po zapowiedziach koncernu z Sunnyvale przyszedł czas na odpowiedź ze strony firmy ARM, która poinformowała opinię publiczną, że pracuje nad dwoma nowymi rdzeniami, zbudowanymi na bazie 64-bitowej architektury ARMv8. Układy te będą się zwać Cortex-A53 oraz Cortex-A57 i będą produkowane w 20nm procesie produkcji.

Pierwszy z wymienionych modeli będzie się mógł pochwalić wydajnością Cortexa A15, ale wystarczy mu zaledwie 1/4 mocy, której ten używa do pracy.

Znacznie wydajniejszy będzie Cortex-A57 i według ARMa będzie to układ trzy razy mocniejszy niż te montowane dziś w TOP'owych telefonach. Zaletą nowych Cortexów będzie też technologia zwana big.LITTLE, która pozwoli łączyć ze sobą w jednym SoC rdzenie A57 i A53. Dzięki temu, gdy urządzenie będzie pracować w trybie IDLE, rdzenie A57 będą mogły zostać zupełnie wyłączone, a ich rolę przejmą A53. Z podobnej technologii korzysta już od dłuższego czasu Nvidia w swojej Tegrze 3.

Oczywiście sam ARM nie produkuje żadnych procesorów, a jedynie sprzedaje licencje, więc ciężko powiedzieć kiedy dokładnie zobaczymy pierwszy procesor z opisywanymi tu rdzeniami, ale wszystko wskazuje na to, że jako pierwszy, z nowych Cortexów skorzysta AMD. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. A-15, A-53.. (autor: Tormiasz | data: 31/10/12 | godz.: 11:07)
  itd.. Aż można się pogubić :)

  Nie zagłębiałem się nigdy w temat, ale te cyferki mają jakieś znaczenie, czy są tylko "tak o" wymyślone?


 2. Wg. przecieków (autor: Jarek84 | data: 31/10/12 | godz.: 13:16)
  Pierwsze opterony z ARM mogą się pjawić w 2014 roku...

  Z testów na phoronixie jasno wynika, że najlepsze w perf/W jest właśnie ARM, w kwestii wydajnośći Brazos jednak przduje...
  http://www.phoronix.com/...imass_cluster&num=1


 3. @01 (autor: bmiluch | data: 5/11/12 | godz.: 10:25)
  cyferki i tak są lepsze od nazw

  tutaj ZWYKLE jest tak, że jeżeli numer wersji procesora A < B
  to wersja B powstała po wersji A

  w przypadku używania nazw nie wiesz nawet tego, a jedyne co w nich pozytywnego, to zapoznawanie się z pisownią nikomu nieznanych rzeczek i wysepek...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.