Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 5 listopada 2012 
    

Nowe plany AMD na przyszły rok


Autor: Wedelek | źródło: DonanimHaber, inne | 07:49
(5)
W sieci pojawił się slajd obrazujący plany AMD dla rynku procesorów i kart graficznych, które w przyszłym roku będą walczyć z rozwiązaniami Intela i Nvidii. Wspomniany slajd potwierdza wcześniejsze doniesienia sugerujące, że procesory zbudowane na bazie Steamrollera nie pojawią się w przyszłym roku, a zamiast nich królować będą układy na bazie architektury Piledriver. Jest to fatalna nowina, której skutki możemy boleśnie odczuć, choć wciąż tli się nadzieja, że może pod koniec przyszłego roku architektura Steamroller jednak "wjedzie" na rynek. Nie oznacza to jednak, że AMD wcale nie poprawi swoich procesorów, bo dostosuje je do wymagań postawionych przez fundację HSA i zapewne "przy okazji" poprawi jeszcze to i owo.

Dużego wzrostu wydajności nie ma się jednak co spodziewać, szczególnie w segmencie najmocniejszych CPU, gdzie AMD nadal będzie oferować FX'y z rodziny Vishera, pasujące do podstawki AM3+ i współpracujące z dobrze nam znanymi chipsetami serii 9.

Znacznie ciekawiej będzie w średnim segmencie, gdzie APU Trinity zastąpi Richland, zbudowany na bazie rdzeni Piledriver i pasujący do podstawki FM2, zupełnie jak jego poprzednik. Co prawda slajd tego nie zdradza, ale można się spodziewać, że AMD przy okazji premiery tych układów zejdzie do niższego procesu produkcyjnego i do części CPU dopasuje IGP na bazie architektury GCN. Richland dostanie też całkiem nowy chipset, o którym wiemy tylko tyle, że będzie się zwać Bolton.

Spore emocje budzi ostatni segment, zajmowany przez najsłabsze, ale i energooszczędne APU z serii A, tym bardziej, że AMD nie dokonało tu żadnych zmian, w porównaniu do poprzednich zapowiedzi. Zgodnie z planami otrzymamy więc układ SoC Kabibi, zbudowany na bazie rdzeni Jaguar, którym będzie towarzyszyć IGP oraz chipset, umieszczone na jednej płytce krzemowej z częścią CPU.

Rdzenie x86 Jaguar można nazwać następcami Bobcata, ponieważ architektura ta powstała na bazie swojego poprzednika (Bobcat), a nie w oparciu o zmodyfikowanego Bulldozera. Inna sprawa, że niemal wszystkie elementy został poddane licznym modyfikacjom i usprawnieniom, a dotychczas stosowane jednostki zmienno-przecinkowe zostały zastąpione nowymi, 128-bitowymi. Procesor dostał też więcej pamięci podręcznej i teraz do jego dyspozycji są 2MB, współdzielone przez wszystkie rdzenie. Inżynierowie AMD dodali również dodatkowy bufor pamięci, w którym przechowywane są niedawno wykorzystywane przez CPU instrukcje. Podobny element można znaleźć w procesorach Intela z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge. A skoro jesteśmy przy instrukcjach wykorzystywanych przez procesor, to warto wspomnieć, że ich zestaw zostanie w Jaguarze poszerzony o: SSE 4.1 i SSE 4.2, AVX i AES, a także BMI, TBM, F16C, MOVBE i PCLMUL. Dodano również kilka mniejszych modyfikacji, jak możliwość dzielenia stałoprzecinkowego i powiększono Sheduler instrukcji oraz ReOrder Buffer, a wprowadzone zmiany mają przynieść co najmniej 15% wzrost wskaźnika IPC.

Ostatnia premiera, którą zapowiada slajd nie dotyczy procesorów heterogenicznych, tylko graficznych, które zadebiutują w formie gotowych kart graficznych z serii Radeon HD 8000.
A skoro jesteśmy już przy planach AMD, to warto również przypomnieć, jak wyglądały one jeszcze do niedawna.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. przydalby sie (autor: Mario2k | data: 5/11/12 | godz.: 09:32)
  Jakies konkretne informacje na temat nastepcy radeonow 79xx ???

 2. Wydaje się (autor: Pijar | data: 5/11/12 | godz.: 11:48)
  że AMD wreszcie przestaje strzelać seriami we własne stopy. Kto by miał niby bowiem kupować Piledrivera (którego jeszcze na dodatek dzisiaj praktycznie nie ma w sklepach) skoro na wiosnę, czyli za kilka miesięcy miałyby się ukazać nowe procesory - wg zapowiedzi szybsze o 10%.
  A tak, cóż, nic lepszego w najbliższym czasie się nie ukaże (a jak się ukaże to może z zaskoczenia) więc można, bez uczucia dysonansu wynikającego z faktu iż za chwilę ten nowy procesor będzie stary, kupować Piledrivera.

  P.S. Mam nadzieję że to wynik mądrzejszego marketingu a nie problemów technicznych ze Steamrolerem.


 3. Pijar (autor: Markizy | data: 5/11/12 | godz.: 13:03)
  bo układy oparte Piledrivera zabijają wydajnością.

 4. Steamroller (autor: Dzban | data: 5/11/12 | godz.: 17:43)
  Chyba poczeka na nowszy proces. To jak najbardziej ma sens. Bo na obecnym 32nm nie poszaleją.

 5. Dzban (autor: Markizy | data: 5/11/12 | godz.: 20:12)
  według starej rozpiski miał być w 28nm a nie 32nm.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.