Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 9 listopada 2012 
    

Intel prezentuje nowego Itanium i strategię na najbliższe lata


Autor: Wedelek | źródło: Guru3D, Xbit Labs | 10:31
(1)
Procesory z rodziny Itanium nie spopularyzowały rynku serwerów w takim stopniu, jakiego życzyłby sobie Intel, ale to nie zniechęca producenta z Santa Clara, który oficjalnie zaprezentował nowe układy Itanium 9500 o kodowej nazwie "Poulson", które zastąpią wysłużoną, obecną na rynku od roku 2010, Tukwillę. Lista zmian, jakie poczyniono jest długa, a najważniejsze z nich to wprowadzenie wsparcia dla technologii Intel Instruction Replay, zwiększenie ilości wykonywanych instrukcji w ramach jednego cyklu zegarowego z sześciu do jedenastu, usprawnienie wielordzeniowości, wprowadzenie zunifikowanej pamięci podręcznej trzeciego poziomu czy przyspieszenie pracy kontrolera I/O o 33%.

Nowy procesor jest teraz wytwarzany z wykorzystaniem 32nm technologii litograficznej, która zastąpiła starszy, 65nm proces produkcyjny. Dzięki zmniejszeniu rozmiaru tranzystorów w Poulsonie zmieściło się ich więcej niż w Tukwilli i najmocniejsza odmiana zbudowana jest z 3,1-miliarda tranzystorów. TOPowy Itanium 9500 jest zbudowany z 8 rdzeni oraz 54MB pamięci podręcznej, a zamontowany w procesorze kontroler pamięci RAM może obsłużyć cztery moduł o łącznej pojemności do 2TB.

Niższy proces produkcyjny pozytywnie wpłynął na taktowanie i TDP nowych Poulsonów, które pracują z zegarem z przedziału od 1,73GHz do 2,53GHz. Mamy więc do czynienia z 40% wzrostem w porównaniu do Tukwilli. Do tego Intel zapewnia, że współczynnik TDP opisywanych procesorów jest niższy o 8% w stosunku do poprzedniej generacji, a zapotrzebowanie na energię w trybie bezczynności spadło aż o 80%.

Jednocześnie w sieci pojawiły się plany Intela dotyczące rozwoju procesorów serwerowych, z których wynika, że następcą Poulsonów będą układy o kodowej nazwie Kittson. Co więcej przyszłości Intel chce ujednolicić proces projektowania Xeonów i Itanium, by zmniejszyć koszty produkcji. Docelowo w ramach Modular Development Model obie rodziny układów dzieliłyby część najważniejszych elementów i korzystałyby z tego samego gniazda. Innymi słowy na tej samej płycie głównej można byłoby zamontować procesory Xeon z rdzeniami x86 oraz Itanium.



Rdzeń nowych Itanium...


...i strategia Intela na przyszłość.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. a ja myslalem (autor: RusH | data: 9/11/12 | godz.: 11:24)
    ze vliv juz umarl

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.