Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 1 lipca 2002 
    

Miliardowy komputer


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:03
Jak wynika z raportu opublikowanego w niedzielę przez firmę konsultingową Gartner, od połowy lat siedemdziesiątych na świecie zostało sprzedanych już około 1 miliarda komputerów. Około 75% z tej liczby, to sprzęt wykorzystywany w pracy i przy badaniach naukowych, pozostała część to komputery prywatne i domowe. Szacuje się, że niecałe 20% to sprzęt przenośny. Specjaliści przewidują, że w krótkim czasie zostanie sprzedany kolejny miliard. Wpływ na rozwój rynku mają malejące ceny sprzętu, rozwój Internetu, a także coraz większe możliwości jakie oferują nowoczesne komputery. Przewiduje się, że podwojenie liczby komputerów na świecie nastąpi w 2007-2008 roku. Wraz z rozwojem rynku, komputery powinny stawać się coraz mniejsze i tańsze - napisał w raporcie analityk Garniera Martin Reynolds.

W Indiach na przykład, jednym z najbardziej perspektywicznych rynków, komputery nie będą stały na biurkach. Odróżniając dom od miejsca pracy, komputery będą tak umieszczane, aby nie były widoczne. Na biurku powinno być dużo wolnego miejsca, a oprócz kubka z herbatą, nic nie powinno zakłócać przestrzeni życiowej użytkownika. Czynnikiem pomocnym w rozwoju rynku okazał sie również szerokopasmowy dostęp do Internetu. Jak pokazują badania, użytkownicy łącz szerokopasmowych z USA częściej i w szerszym zakresie wykorzystują swoje maszyny, niż ci, którzy korzystają z modemu.

Historycznie rozwój PC związany był z szybszymi procesorami i ogólną poprawą własności komputerów. Większość sprzętu sprzedawano w krajach rozwiniętych. Stany Zjednoczone były odbiorcami prawie 40 % z ogólnej liczby 400 milionów sprzedanych PC. Do Europy trafiło około 25 %, a do Azji, która obecnie stanowi najszybciej rozwijający się rynek, trafiło niecałe 12%.

Większość z tych komputerów to sprzęt stacjonarny, nieco ponad 16 % stanowią nootebooki, a tylko 1,2 % serwery. W przyszłości oczekuje się, że to właśnie te dwa rynki zbytu będą generowały największe zyski. W przeciągu 28 lat branża komputerowa zmieniła się diametralnie. Era PC rozpoczęła się w styczniu 1975 roku, kiedy to firma MITS rozpoczęła sprzedaż Altaira 8800. Kosztował on 421 USD w zestawie do złożenia lub 621 USD w wersji złożonej.

Choć wcześniej pojawił się Simon - mechaniczny mózg, który można sobie było złożyć w domu z dostępnych części, to jednak Altair był pierwszym komercyjnym komputerem. Wkrótce też pojawiły się kolejne maszyny takich firm jak: Zenith, Apple Computer, Northgate, Zeos i Commodore. Spośród dawnej czołówki producentów obecnie tylko Apple jest liczącą się marką. W 1981 r. skok liczby sprzedanych komputerów był ogromny - z 609 tys. do 1,6 mln. Tylko dwukrotnie w ciągu dwudziestu lat sprzedaż malała w stosunku do roku poprzedniego - w 1985 i 2001 r.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.