Do sieci trafił nowy, zaktualizowany plan Nvidii, prezentujący karty graficzne, których premiera planowana jest w najbliższych latach. Potwierdza on wcześniejsze doniesienia, sugerujące, że następca Keplera, czyli architektura Maxwell wkroczy na rynek w postaci gotowych procesorów graficznych w 2014 roku. Będzie to prawdziwy przełom dla Nvidii, która chce doposażyć swoje GPU w rdzenie na bazie architektury ARMv8 i produkować tak stworzone układy z wykorzystaniem 20nm procesu litograficznego. W odróżnieniu od procesorów Intela, czy SoC Tegra, to GPU będzie tu najważniejszy, a CPU będzie elementem dodatkowym.
Idąc dalej tym tropem można się domyślić, że podobną budową będzie się charakteryzować również przyszła Tegra, która najprawdopodobniej odziedziczy IGP po Maxwellu. Oczywiście oba te układy będą skierowane na zupełnie inne rynki zbytu i z pewnością będą się od siebie znacząco różnić.
Rok 2014 to jednak dość odległa perspektywa i Nvidia musi w tzw. międzyczasie odświeżyć GTXy 600 na bazie Keplera, by móc konkurować z nadchodzącymi Radeonami HD 8000. W ponownym nawiązaniu równorzędnej walki pomogą GeForce'y serii 700, które zadebiutują najprawdopodobniej w rok po premierze swoich poprzedników. Z nieoficjalnych doniesień dowiadujemy się, że flagowy model GeForce GTX 780 otrzyma GPU zbudowany z ponad 2000 procesorów strumieniowych. Nie wiadomo ile dokładnie ich będzie, ale najbardziej prawdopodobne wydaje się, że 2304. Do tego dojdzie pamięć RAM typu GDDR5 o pojemności 3GB i z interfejsem 384-bit, oraz podwyższone zegary. Dziś mówi się że GPU będzie taktowany zegarem 1100 MHz (+Turbo), a w przypadku pamięci RAM będziemy mieć do czynienia z zegarem 6,5GHz (efektywnie).
W dwa lata wzrost wydajnosci o ponad 150%
gdzie dotychczas osiagali max 100%
fajnie by bylo ;)
a pamięci nie przyśpieszaja (autor: Dzban | data: 14/11/12 | godz.: 19:30) już dwa lata temu zapowiadano pamięci 7 GHz a dalej takich nie montują w akceleratorach.
@2 a pamiętasz (autor: Dather | data: 14/11/12 | godz.: 19:45) jak mieli montować XDR/XDR2 od Rambusa?
Gdy producenci zaczną korzystać z tych pamięci, kosztami obarczą użytkowników bo licencji rambus tanio nie sprzeda.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.