Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 15 listopada 2012 
    

Kopolimery blokowe zwiększą pojemność dysków HDD


Autor: Wedelek | źródło: Tweak Town | 10:51
(3)
Naukowcy z Uniwersytetu w Texasie opracowali nowy materiał, który pozwala upakować na dysku HDD więcej informacji. Gwoli przypomnienia w tego typu nośnikach dane są zapisywane dzięki działaniu siły elektromagnetycznej, która tworzy na powierzchni dysku określone pole magnetyczne, układające w odpowiedni sposób umieszczone na nim cząsteczki, odpowiadające zeru lub jedynce. Dodatkowo dysk podzielony jest na ścieżki, rozmieszczone w formie kolistych pierścieni. Problem w tym, że nie można ułożyć zbyt blisko obok siebie cząsteczek, bo pojawiają się interferencje, które powodują, że dysk działa niepoprawnie.

To właśnie dlatego powstał nowy materiał, który będzie nakładany na talerze dysków HDD, tak by można było na nim upakować jeszcze więcej danych. Naukowcy twierdzą, że wynalezione przez nich kopolimery blokowe są w stanie samoistnie układać się w regularne linie bądź punkty, które na dodatek są ułożone ciaśniej niż ma to miejsce w dostępnych dziś dyskach HDD. Podobno specyficzna struktura izolująca tworzy się już po 30 sekundach.

Na razie nie wiadomo kiedy nowa technologia trafi do masowej produkcji, ale z jej pomocą powstaną znacznie pojemniejsze dyski HDD.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Sory (autor: Elektron | data: 15/11/12 | godz.: 11:16)
  Połowa newsa jest do ponownego zredagowania. Jakie do jasnej cholery wzniesienia? Przecież w talerzach dąży się właśnie do tego, aby powierzchnia była jak najbardziej płaska/równa, żeby głowica mogła poruszać się jak najbliżej talerza. Im więcej różnic, tym głowica musi być dalej i trudniej namagnesować odpowiednio cząstki. Tu zaś jakieś pierniczenie o wzniesieniach. Może jeszcze doliny i góry, co? W dolinie mamy 0, a w górach 1.
  Czizas, trochę pomyślunku przy pisaniu.
  Oryginalna wiadomość nie mówi o żadnych wzniesieniach tylko upakowaniu cząstek magnetycznych i ich interferencji między sobą. Nowy kopolimer po prostu ma właściwości takie, że jego cząstki mogą tworzyć skupiska, które nie interferują ze sobą tak bardzo. Mniejsza interferencja, mniejsze skupiska, więc upakowanie danych rośnie.


 2. Ciężki ten orzeszek do zgryzienia (autor: kubolx | data: 16/11/12 | godz.: 02:25)
  Z tego co mi się udało zrozumieć to będzie polimer, który zwęzi domeny i jednocześnie je zablokuje przed interferencjami między nimi.
  Wszystko fajnie, a jak będzie z powtórnym zapisem - przebudowa struktury polimeru?
  To teraz w jednej siatce z tesko będzie można upakować parę terabajtów?


 3. zgadzam sie z przedmowcami (autor: power | data: 16/11/12 | godz.: 05:56)
  Strasznie drazni mnie poetycki jezyk i fantazjowanie w newsach.
  Caly news to jeden wielki belkot, gdybym nie wiedzial jak dziala dysk to za cholere bym tego nie zrozumial z tego newsa.

  Kubolx w jednym zdaniu 100 razy lepiej napisal o co chodzi.
  "Z tego co mi się udało zrozumieć to będzie polimer, który zwęzi domeny i jednocześnie je zablokuje przed interferencjami między nimi."


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.