Niebawem będziemy mieć bezpieczne sieci telekomunikacyjne
Autor: Wedelek | źródło: Vr-Zone | 10:20
(4)
Wraz z rozwojem technologii dostajemy coraz mocniejsze komputery i szybsze łącza sieciowe, które pozwalają nam na szybką wymianę dużej ilości informacji. Niestety część użytkowników wykorzystuje postęp by przeprowadzać ataki na potencjalne ofiary, a jednym z najpopularniejszych zagrożeń jest atak typu man in the middle (osoba pośrodku), w którym haker przechwytuje informacje przesyłane przez kabel i wykorzystuje je we własnych celach. W sieciach firmowych przed tego typu atakami można się bronić na wiele sposobów, a jednym z nich jest szyfrowanie przesyłanych przez medium informacji.
To samo założenie już niebawem może zostać wdrożone w sieciach telekomunikacyjnych, dzięki wykorzystaniu mechanizmu kwantowego szyfrowania danych. Rozwiązanie to, w przeciwieństwie do wcześniej stosowanych metod szyfrowania (kwantowych) nie jest tak kosztowne w implementacji (zużywa mniej zasobów), a co za tym idzie można je powszechnie stosować w sieciach, gdzie przepustowość gra kluczową rolę. Ponieważ szybkość transmisji danych jest priorytetem, więc w kryptografii kwantowej nośnikami informacji są fotony o różnej polaryzacji, których odczytem zajmują się detektory i polaryzatory.
Pracownicy naukowi z uniwersytetu w Cambridge, wspierani przez Toshibę chcą wykorzystać do szyfrowania połączenia algorytm opierający się na kluczach kwantowych (QKD), czyli generowanych przez uczestników połączenia, losowych ciągów znaków, które następnie są wykorzystywane do szyfrowania i deszyfracji danych płynących przez sieć. Co więcej próba przechwycenia danych przez osobę nieupoważnioną pozostawi "ślad" co pomoże odnaleźć i wyeliminować intruzów.
K O M E N T A R Z E
Czyten poierwszy obrazek ... (autor: Muchomor | data: 26/11/12 | godz.: 10:31) ... aby nie promuje symboliki faszystowskiej?
Jakiś bzdurny ten artykuł... (autor: Kenjiro | data: 26/11/12 | godz.: 12:41) Czy źródło też podaje, że kwantowe szyfrowanie danych jest mniej kosztowne? Czy to wniosek autora?
Na chwilę obecną operacje kwantowe są powolne (na poziomie pojedynczych kubitów na sekundę) i obarczone dużym ryzykiem błędu (nietrwałość kubitów). Minie sporo czasu zanim problemy techniczne zostaną rozwiązane, bo na razie tylko teoria jest piękna.
@up (autor: Wedelek | data: 26/11/12 | godz.: 12:53) Tak, operacje kwantowe są dość wolne w porównaniu do innych metod szyfrowania, ale są potencjalnie bezpieczniejsze. Chodziło o to, że nowy mechanizm jest szybszy niż wcześniej prezentowane rozwiązania i można go już stosować w sieciach serokopasmowych. Zresztą z roku na rok jest coraz lepiej. A to mamy mniejszą ilość polaryzatorów i detektorów, a to inne fotodiody lawinowe itd.
ummm duzo bzdur (autor: RusH | data: 26/11/12 | godz.: 19:58) >dzięki wykorzystaniu mechanizmu kwantowego szyfrowania
>danych. Rozwiązanie to, w przeciwieństwie do wcześniej
>stosowanych metod szyfrowania (kwantowych)
czyli nowe kwantowe ma byc lepsze od starego kwantowego? :)
dalej szyfrowanie kwantowe nie ma NIC wspolnego z komputerami kwantowymi, chodzi jedynie o wykrycie czy dany sygnal byl po drodze odczytany (odczytanie zmienia stan kwantowy)