Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 12 grudnia 2012 
    

Intel wprowadza do oferty serwerowe Atomy z TDP poniżej 10W


Autor: Wedelek | źródło: Softpedia | 09:24
(2)
Procesory Intela z rodziny Xeon są układami wydajnymi, w których liczy się głównie moc obliczeniowa, a niskie zużycie energii schodzi na dalszy plan, choć nadal jest ważne. Tego typu chipy idealnie nadają się do większości serwerów, ale nie do wszystkich. Intel zdaje sobie z tego sprawę i dlatego poszerzył swoją rodzinę procesorów serwerowych o trzy nowe układy, tym razem zbudowane w oparciu o rdzenie Atom, które mają zagościć w tzw. mikroserwerach. Nowe chipy, oznaczone symbolami S1220, S1240 oraz S1260, wchodzą w skład rodziny S i charakteryzują się TDP poniżej 10W.

Najsłabszy z wymienionych układów to dwurdzeniowy Atom S1220, wyposażony w 1MB pamięci podręcznej L2, pracujący z zegarem 1,6GHz i charakteryzujący się TDP na poziomie 8,1W. Podobną specyfikacją może się pochwalić model S1240, ale w jego przypadku TDP wynosi zaledwie 6,1W. Ostatni chip z wymienionej trójki, o oznaczeniu S1260, pracuje z zegarem 2GHz i posiada TDP 8,5W.

Wszystkie trzy Atomy są wyposażone w kontroler pamięci DDR3 z korekcją błędów (ECC), zdolny obsłużyć do 8GB pamięci, a także osiem linii PCI Express 2,0, trzy nowe instrukcje procesora, technologię Hyper Threading (każdy rdzeń obsługuje po dwa wątki) oraz Intel Virtualization (Intel VT).

Najtańszy z wymienionych tu układów został wyceniony przez producenta na kwotę 54 dolarów.

Na koniec warto nadmienić, że w 2013 roku na scenę wkroczą nowe Atomy z rodziny Avoton (pisaliśmy o nich TUTAJ), a rok później pojawią się Xeony produkowane w 14nm technologii litograficznej.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Quallcom, nVidia, teraz AMD ida w strone Arm w serwerach (autor: ekspert_IT | data: 12/12/12 | godz.: 09:36)
    A to przez zdziercza polityke intela, gdzie przez wiele lat dyktowali bardzo wysokie ceny (i mieli ogromna marze). A teraz maja za swoje bo coraz wiecej serwerow jest budowanych na GPU lub na Arm. Jak mowia: ''nosil wilk razy kilka...''.

  2. 1MB cache... (autor: TeXXaS | data: 12/12/12 | godz.: 10:08)
    Nic dziwnego, że dramatycznie drogi nie jest. Tanio też nie jest... No, ale - serwer to serwer. Intel wie o tym najlepiej. :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.