Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 24 grudnia 2012 
    

RIM dogadał się z Nokią w sprawie licencji na WiFi


Autor: Zbyszek | źródło: Reuters | 13:44
RIM (Research in Motion), producent telefonów BlackBerry został oskarżony przez Nokię o bezprawne wykorzystywanie w swoich urządzeniach jej rozwiązań dotyczących łączności bezprzewodowej WiFi w standardzie 802.11. Obaj producenci mają ze sobą umowę licencyjną, która została zawarta w 2003 roku a następnie odnowiona w 2008 roku. RIM uważał, że na jej podstawie może produkować urządzenia zgodne ze standardem WLAN korzystające z rozwiązań opracowanych przez finów.

Niestety innego zdania była Nokia, która żądała od producenta telefonów BlackBerry dodatkowych opłat z tego tytułu.Firmy próbowały rozstrzygnąć spór w drodze arbitrażu przed Szwedzką Izbą Handlową, która potwierdziła zdanie Nokii i uznała, że RIM nie ma prawa do rozwiązań Nokii dotyczących technologii WLAN.

Po tym orzeczeniu Nokia złożyła w sądach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytani pozwy przeciwko producentowi smartfonów BlackBerry, w których domagała się zasądzenia spornych opłat lub blokady sprzedaży wybranych smartfonów Research In Motion.

Obaj producenci spróbowali jednak rozwiązać sprawę polubownie i doszli do porozumienia, zawierając umowę licencyjną, na podstawie której RIM będzie mógł korzystać z rozwiązań Nokii dotyczących łączności bezprzewodowej WiFi, ponosząc za nie opłaty. W efekcie Nokia wycofała swoje pozwy przeciwko producentowi smartfonów BlackBerry. W ramach umowy RIM wniósł jednorazową opłatę na rzecz Nokii oraz będzie odprowadzał opłaty od każdego sprzedanego smartfonu korzystającego z jej rozwiązań.

Tym samym producent, tuż przed wprowadzeniem na rynek smartfonów z systemem BlackBerry 10 uniknie ewentualnego zakazu sprzedaży, który byłby dla niego poważnym ciosem. Zadowolona może być również Nokia, która jak wiadomo przeżywa ostatnio kłopoty finansowe.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.