Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 4 stycznia 2013 
    

Nowe szczegóły dotyczące przyszłych Atomów


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 10:24
(2)
Aktualnie procesory z rodziny Atom nie cieszą się zbyt dużą popularnością, ale to ma się w przyszłym roku zmienić, za sprawą platformy Bay Trail. W jej skład wejdą trzy odrębne rodziny procesorów o kodowej nazwie Valleyview T, D i M, produkowane z wykorzystaniem 22nm procesu litograficznego. Opisywane układy dostaną całkiem nowe rdzenie x86 Atom, z zaimplementowaną obsługą wykonywania instrukcji poza kolejką, co ma przynieść znaczący, bo 50%-100% wzrost wydajności w porównaniu do aktualnej generacji.

W zależności od modelu, będziemy mieć do czynienia z chipami wyposażonymi w dwa lub cztery rdzenie, które dodatkowo będą automatycznie podkręcane dzięki zaimplementowaniu technologii Burst (odmiana Turbo Boost).

Nowe Atomy dostaną też wydajniejszy układ IGP, który w końcu będzie zgodny ze standardem DirectX 11, oraz OGL 3.2 i będzie w stanie wyświetlić obraz o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Intel zachwala, że siódma generacja IGP GMA będzie do 300% wydajniejsza od układów montowanych obecnie w Atomach z rodziny Cedar Trail.

Nie zabraknie również obsługi najważniejszych standardów, jak PCI-Express, SATA, USB 3.0 oraz wsparcia dla pamięci RAM typu DDR3L.

Jak już wcześniej pisałem, do sprzedaży trafią trzy odmiany platformy Bay Trail. Pierwsza, dedykowana tabletom internetowym otrzyma końcówkę T i będzie obejmowała procesory o TDP niższym niż 3W, których elementy będą stłoczone na powierzchni 17x17 mm. Nieco większą powierzchnię wynoszącą 27x25 mm, będą zajmować przeznaczone dla sub-notebooków odmiany M, oraz D, które będą montowane w energooszczędnych komputerach desktopowych. Modele z rodziny M będą się charakteryzować TDP do 6,5W, a w odmianach D będzie to maksymalnie 12W. Więcej szczegółów na temat poszczególnych grup znajdziecie w tabelce umieszczonej poniżej.

Jeśli wszelkie prace zakończą się zgodnie z planem, to pod koniec bieżącego roku Intel będzie mieć do dyspozycji pierwsze próbki nowych Atomów, a ich masowa produkcja mogłaby się rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale 2014 roku. Kilka miesięcy później, czyli już w drugiej połowie przyszłego roku opisywane tu procesory trafiłyby z kolei w ręce konsumentów. 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Po co atom (autor: ekspert_IT | data: 4/01/13 | godz.: 10:36)
    Niewydajne to i dziadowskie, maja przeciez w ofercie celerony ulv co pobieraja malo pradu, wymieniliby tylko superniewydajne HD2000 na malo wydajne, a jednak lepsze HD4000 i moze by to ktos kupil...

  2. ... (autor: Aamitoza | data: 5/01/13 | godz.: 13:21)
    50-100% przy porównaniu 2c/4t vs 4c/4t i żeby było zabawniej to przy ponad 40% wyższym zegarze. - poprzednio podali ze srednio 60% w takiej własnie sytuacji.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.