Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Środa 23 stycznia 2013 
    

Intel przestanie produkować płyty główne dla komputerów desktop


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 09:48
(8)
Płyty główne Intela nie należą do najpopularniejszych i dlatego Intel postanowił wycofać się z rynku producentów tych podzespołów, likwidując swój dział zajmujący się opracowywaniem i produkcją płyt głównych dla komputerów desktop. Intel chce całkowicie wygasić produkcję w okresie najbliższych trzech lat, a proces ten rozpocznie się przy okazji premiery procesorów z rodziny Haswell, dedykowanych dla podstawki LGA 1150. Swoją drogą warto zauważyć, że "niebiescy" z każdą generacją procesorów implementują w swoich układach coraz więcej modułów dodatkowych, które do niedawna były jeszcze umieszczane na PCB płyty głównej.

Proces ten może w najbliższych latach doprowadzić do znaczącego osłabienia pozycji producentów płyt głównych, co stanowi dla Intela dodatkowy argument.


 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: Dziadek Żniwiarz | data: 23/01/13 | godz.: 10:20)
    W ostatnich latach nastąpiło przesunięcie niektórych układów z chipsetu do procesora, ale jedno i drugie wytwarza sam Intel, więc nie widzę w tym procesie przyczyn do osłabienia pozycji producentów mobo. Doszukiwałbym się tego raczej w wyeliminowaniu alternatywnych dostawców chipsetów (VIA, SiS, NV). Jednakże ten właśnie fakt Intel mógłby wykorzystać na swoją korzyść, zawyżając ceny chipsetów dla firm drugich i ZWIĘKSZAJĄC własną produkcję płyt głównych. Chipzillla robi jednak inaczej. Pewnie coś nie wypaliło w zarządzaniu i produkcja mobo okazała się za droga w stosunku do zysków.

  2. chipzilla od lat nie produkuje płyt głównych (autor: Sławekpl | data: 23/01/13 | godz.: 10:29)
    zleca produkcje innym, projekty płyt będą przedstawiać jako referencyjne
    co najwyżej nie będzie można kupić płyty z ich logo, żadna strata
    nie kumam jak uproszczenie płyty może osłabić producenta, ktoś i tak musi tą płytę wyprodukować, jedynie różnice się zmniejszą między droższymi a tańszymi konstrukcjami skoro i tak większość jest zaimplementowane ...


  3. Intel (autor: Conan Barbarian | data: 23/01/13 | godz.: 12:31)
    Nigdy nie miałem płyty Intela i płakać nie będę z powodu ich decyzji.
    Ostatnio kupuję wyłącznie z logo ASRock, gdyż nie widzę potrzeby przepłacania za Asusa lub Gigabyte'a. MSI omijam od wielu lat (za dawne pomysły z BIOS-em), ale podobno teraz nawet nie jest tak źle u nich. Kupiłem jednak od nich MSI R7850-1GD5/OC i naprawdę jestem pod wrażeniem.
    Na głównym kompie jadę na ASRock P67 Pro3 i jest bezboleśnie od 2 lat.


  4. miałem płytę intela... (autor: Seba78 | data: 23/01/13 | godz.: 14:50)
    Straszny syf. Ubożuchna, większość rzeczy nie działała jak trzeba (a kupiłem ntela aby wszystko działało jak trzeba). Typowe przypadłości tej płyty - słabe porty USB - mało prądu - często nie działały pewne rzeczy. sterowniki dźwięku chodziły tak, że rozjeżdżał się obraz i dźwięk. Sam dźwięk rwał. Płyta była średnio stabilna a niektóre zmiany w bios kończyły się czarnym ekranem i jedynym ratunkiem było twarde resetowanie biosu. Do tego była grymaśna jeśli chodzi o pamięci. Musiały być idealnie sparowane - inaczej płyta potrafiła nie startować. Nigdy nie miałem tak niedopracowanej płyty i słabej płyty. Nic dziwnego, że się wycofali. Po prostu nie potrafili ich robić.

  5. Intel najwyraźniej nie potrafił i nie potrafi (autor: Dather | data: 23/01/13 | godz.: 17:49)
    robić dobrych mobo, poza tym pod względem sprzedaży płyt głównych z ich logiem to była chyba nisza, nie znam nikogo kto posiada od nich mobo a tym bardziej żeby ktoś mi je polecał.

    @4 Obecni producenci też miewają problemy, posiadam Asrock P67 Pro3, wszystko było by ok ale te mobo nie chce dobrze współpracować z niektórymi nieniskonapięciowymi pamięciami niektórych producentów mimo oficjalnego ich obsługiwania przez asrocka.
    G.skill [F3-12800CL7D-4GBECO] na profilu XMP czy poprzez manualne ustawienie taktowania,timingów oraz napięcia, mobo nie wstaje - Dr.Debug 0x55
    Dopiero po podniesieniu napięcia do 1.45v mobo wstaje z tymi pamięciami.


  6. Swoją drogą warto zauważyć (autor: TeXXaS | data: 24/01/13 | godz.: 08:12)
    że to AMD jako pierwsze przeniosło kontroler pamięci i grafikę do procesora. Obie firmy robią procesory, ale przez chwilę odniosłem wrażenie, że to przenoszenie takie innowacyjne jest...

    Co do sterowania napięciem. Producenci płyt głównych dają opcje automatycznego podkręcania. Z nową linią procesorów... się skończy...


  7. Dather (autor: Dabrow | data: 24/01/13 | godz.: 08:40)
    wszystkie kompy w firmie - poza stacjami od HP (choć nie wiem czy i nie one) są na płytach intela. NIE MA Z NIMI ŻADNYCH problemów użytkowych. A jak coś padnie to płyta na gwarancji jest zgłaszana do serwisu - w tym samym czasie gdy od nas wychodzi zepsuta (przez 10lat 2 razy to robiłem) w drodze jest już taka sama nowa na wymianę... Któryś z innych producentów tak ma? Chyba nie )-;

  8. @up (autor: Seba78 | data: 24/01/13 | godz.: 11:53)
    Ok, komputer na tej płycie chodził i pewnie dalej chodzi. Nadaje się do kompa firmowego na którym nic innego się nie robi jak praca w jakimś office czy na jakimś oprogramowaniu korporacyjnym. Dla użytkownika który chce czegoś więcej to niestety porażka. Więc może jedynie gwarancja ratuje ten badziew i dzięki gwarancji miało to jakiś sens. Innego nie widzę.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.