Rośnie ilość udanych cyber ataków na urządzenia mobilne
Autor: Wedelek | źródło: Vr-Zone | 10:35
(8)
Firma Trend Micro donosi, że z miesiąca na miesiąc odnotowywuje coraz większą ilość udanych ataków przeprowadzonych przeciwko użytkownikom urządzeń mobilnych iOS i Android. Dzieje się tak dlatego, ponieważ rynek smartfonów i tabletów coraz bardziej się rozrasta, stanowiąc łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Co gorsza spora część użytkowników w ogóle nie jest świadoma zagrożenia, lub je bagatelizuje, instalując bez zastanowienia co popadnie na swój telefon lub tablet. Warto zauważyć, że spora część aplikacji znajdujących się w sklepach z oprogramowaniem do pracy potrzebuje niepokojąco dużo uprawnień (np. do danych zgromadzonych w telefonie, Internetu, geolokalizacji).
Niestety większość użytkowników nie zwraca uwagi na wymagania, jakie stawia aplikacja, co wystawia ich na atak ze strony hakera.
Pod względem bezpieczeństwa najgorzej wypada Android, który według Trend Micro posiada mnóstwo dziur w zabezpieczeniach, a te mogą stać się potencjalnym zagrożeniem. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że w takich wypadkach nie zawsze winne jest Google, bo często winowajcą jest dostawca sterowników, lub aplikacji. Przykładowo jakiś czas temu odkryto lukę w sterownikach dla procesorów Exynos, która pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem.
Z telefonów najczęściej znikają dane dotyczące zainstalowanych aplikacji, lista kontaktów, wiadomości tekstowe, numer telefonu, informacje o lokalizacji, operatorze, czy dane dotyczące zaatakowanego telefonu, w tym numer IMEI.
K O M E N T A R Z E
Zgadza się... (autor: Qjanusz | data: 24/01/13 | godz.: 11:03) A Playu jest mnóstwo programów i gier z idiotycznymi wręcz uprawnieniami. Ostatnio odpuściłem sobie instalację aplikacji "Radio internetowe - PolskaStacja", ponieważ programiści tej aplikacji uważają że niezbędnym uprawnieniem do słuchania radia internetowego jest dostęp do IMEI, statusu i numeru telefonu, numeru rozmówcy itd...
Z jednej strony cwaniaczki tworzący potencjalne wirusy komórkowe, z drugiej głupota i "bezwiedza" właścicieli komórek / tabletów.
glupata jest polityka androida (autor: RusH | data: 24/01/13 | godz.: 13:44) zamiast informowac sie czego chce aplikacja user powinien miec mozliwosc ograniczac prawa do dostepu
AppGuard (autor: infinity | data: 24/01/13 | godz.: 14:11) to aplikacja ktora kontrolujecie sami do czego kazda aplikacja zainstalowana ma dostep, napewno warta uwagi
User ma prawo do ograniczenia kazdej aplikacji... (autor: gantrithor | data: 24/01/13 | godz.: 16:12) i oprogramowanie na to pozwala ale to juz od usera zalezy czy z takiego prawa skorzysta identycznie jest na kazdym innym systemie operacyjnym powiedz RusH ile ci wytrzyma komp w internecie bez zabezpieczenia antywirusowego czy chociaz zwyklego firewalla?
Znana dziura (autor: Paweł27 | data: 24/01/13 | godz.: 17:01) Exynos Bug była do tej pory wykorzystywana do wgrywania Roota i po jego zrobieniu powinno się ją załatać, chyba że ktoś ie potrzebuje roota to może ją od razu łatać.
Aplikacje zawsze pokazują jakich uprawnień żądają i jak się myśli to takich aplikacji się nie instaluje. Z drugiej strony ja jako przeciwnik aplikacji darmowych mam poinstalowane od groma aplikacji i gier i żadna z nich nie ma niepokojących uprawnień. Z trzeciej strony, zawsze można zablokować uprawnienia aplikacji podejrzanej.
Po czwarte - aplikacje trzeba instalować z głową.
Paweł (autor: Dabrow | data: 24/01/13 | godz.: 18:19) ale weź pierwszy z brzegu przykłąd - aplikacja Bilkom - rozkład jazdy PKP i ułatwia planowanie podróży, za to dostęp do danych jaki sobie winszuje ta apka moim zdaniem przekracza potrzeby tego co napisałem wyżej - może się nie znam ale między innymi dlatego się jej pozbyłem - tym bardziej że to samo via przeglądarka mam dostępne - ba nawet trochę więcej (-; Bez wglądu w moje "dane" na smarcie...
Masz racje (autor: Paweł27 | data: 24/01/13 | godz.: 18:41) podobny przyklad to aplikacja facebook, ktora od razu odinstalowuje, a korzystam z fejsa przez przegladarke lub Android Pro Widget.
Z andkiem jest jak z pcetami lat 90. (autor: VIDMO | data: 24/01/13 | godz.: 20:18) Kazdy mysli ze kupi ma super fona i git i z komputerami w polsce tez tak bylo,kazdy kupil podłaczał i myslal ze odrazu ma winde, neta i calą reszte,jak w tv do gniazdka i wio.
Wogóle przy zakupie smarta z andkiem powinna byc wiadomosc dla nieobeznanych ze jest to system do konfiguracji.Nie widzialem zadnego smarta ktory mialby podstawową ochoronę danych.
Zwykly uzytkownik nei moze ograniczac aplikacji.Do tego trzeba miec roota i odpowiedni soft na fonie.
Najlepiej od razu wgrac nie brandowany system,walnąc roota, zainstalowac firewall i antywira, usunąc wszystko co zbędne.Wtedy mozemy bezpieczni. Ja tam sie o dane i rachunki nie boje a abonament mam.Z ios powinno byc latwiej aczkolwiek tam administrowac systemem raczej sie nie da.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.