Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Czwartek 14 lutego 2013 
    

Dostawy Tegry 4 dla partnerów Nvidii ruszą w czerwcu


Autor: Wedelek | źródło: Guru3D | 11:20
(8)
Podczas ostatniej konferencji Nvidii, zorganizowanej z myślą o posiadaczach akcji tej firmy, padła zapowiedź, że masowe dostawy Tegry 4 dla partnerów rozpoczną się w drugim kwartale roku fiskalnego 2014. Mówiąc prościej, pierwsze dostawy gotowych SoC trafią do producentów w czerwcu bieżącego roku. Oznacza to, że pierwsze tablety oraz smartfony, zbudowane na bazie Tegry 4 powinniśmy zobaczyć mniej więcej w okolicach sierpnia i września bieżącego roku, a przed świętami Bożego Narodzenia na rynku powinno być już zatrzęsienie różnego rodzaju urządzeń z nową Tegrą na pokładzie.

Opisywany układ zbudowany jest z czterech rdzeni Cortex-A15, które pracują z zegarem 1,9GHz, piątego, niskotaktowanego rdzenia, który wykonuje wszelkie zadania w trybie IDLE, oraz IGP GeForce, złożonego z 72 procesorów strumieniowych. W tym miejscu warto wspomnieć, że układ graficzny w Tegrze 3 ma zaledwie 12 procesorów strumieniowych.

Nowa Tegra może się pochwalić sprzętowym wsparciem dla szyfrowania danych i przetwarzania zdjęć oraz wideo z wykorzystaniem techniki HDR (High dynamic range). Pojawiło się również wsparcie dla standardu USB 3.0, oraz opcjonalny modem 4G LTE Icera i500. Dodatkowo IGP w Tegrze 4 jest w stanie zakodować i zdekodować obraz w rozdzielczości 2560×1440 pikseli, oraz przetworzyć film w rozdzielczości FullHD, z odświeżaniem 120Hz. Nowy układ Nvidii potrafi wyświetlić obraz o maksymalnej rozdzielczości 3820×2160 pikseli (4K).

Według Nvidii jej Tegra 4 jest nie tylko wydajniejsza od poprzedniczki, ale też zużywa podczas pracy mniej energii. Producent przekonuje, że opisywany SoC w skrajnych przypadkach konsumuje o 45% mniej energii niż Tegra 3, do czego przyczyniły się usprawnienia w zakresie budowy procesora, oraz nowy proces technologiczny - 28nm HPL.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. jak na razie nie widać by tłum producentów (autor: Sławekpl | data: 14/02/13 | godz.: 11:36)
  szturmował nV chcąc zakupić nową tegrę, zainteresowanie wykazała jedynie Toshiba teraz dołączył HP, więc "zatrzęsienia" sprzętu z tym SoC nie ma co oczekiwać
  pobożne życzenia producenta okraszone kreatywnym dziennikarstwem :P


 2. @up (autor: Wedelek | data: 14/02/13 | godz.: 11:39)
  To samo mówili jak wychodziła Tegra 3. Nvidia to jest marka, za którą wielu użytkowników ślepo podąży i producenci o tym wiedzą.

 3. Wedelek na rynku nie ma już czegoś takiego jak marka (autor: Sławekpl | data: 14/02/13 | godz.: 12:15)
  liczy się cena i wydajność, a chińscy producenci już udowodnili, że potrafią stworzyć całkiem wydajne układy za ułamek ceny tegry
  Samsung swoimi układami też podbija rynek, jeśli nowa tegra nie trafi do któregoś Nexusa na co się nie zanosi, to ma marne szanse na sukces


 4. @Slawek (autor: Wedelek | data: 14/02/13 | godz.: 12:46)
  Nie zgodzę się z Tobą. Większość posiadaczy smartfonów to tak naprawdę osoby, które nie znają się na sprzęcie i kupią wszystko, co się im ładnie na tacce poda. A że Nvidia jest kojarzona z wysoką wydajnością i jakością, więc...

  Rozejrzyj się na około na ludzi, którzy nie siedzą w temacie. Zobaczysz szybko, że większość wyraża opinię: Ja mam GeForce'a z 8GB RAM, a ty jesteś gorszy, bo masz tylko 2GB; lub: on jest cool, bo ma dużego smartfona, a nie to co ty...

  Takich przykładów można mnożyć. Ostatnio u znajomej byłem, która z dumą prezentowała swój tablet za ~700zł, z ekranem 7-cali, chwaląc się jaki nowoczesny i nieomal wyśmiewając się z posiadaczy dektopowych PC'tów.

  Tacy ludzie kupią to, co jest trendy, a nie to co jest wydajniejsze.


 5. niestety jest marka (autor: RusH | data: 14/02/13 | godz.: 12:56)
  i Nvidia slono placi developerom za jej kreowanie w segmencie mobilnym (tegra zone)

 6. Wedelek procent "markowych" urządzeń się zmniejsza (autor: Sławekpl | data: 14/02/13 | godz.: 13:10)
  ta tendencja będzie się pogłębiać, jak japko, sprzedaje ileś mln ale sukcesywnie traci udziały w rynku, Samsung jeden z największych producentów nie wpakuje do nowych sprzętów tegry skoro ma swoje układy, można tak wymieniać kolejne firmy które muszą konkurować z chińszczyzną w której tegra też nie zagości
  ostatnie opublikowane testy tegry 4 też zbyt dobrze nie wróżą tej konstrukcji


 7. @Wedelek (autor: grafenroot | data: 14/02/13 | godz.: 13:13)
  Jeśli chodzi o tablety z ekranem 7-cali to widzę tylko jedno zastosowanie. Kupić jakiegoś taniego za 300-350PLN dla pociechy, żeby zostawiła w spokoju smartfona rodzica ;)
  Jedyne tablety które mnie przekonują to Galaxy Note/Note2 (mogę to coś mieć zawsze przy sobie) oraz Xperia Z za wodoodporność :)


 8. Tegra, czyli coś co wygląda rewelacyjnie tylko na papierze (autor: Qjanusz | data: 15/02/13 | godz.: 10:46)
  no ale na konkurencję marudzić nie należy.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.