Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 12 marca 2013 
    

Tegra 5 otrzyma IGP na bazie architektury Kepler


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 09:49
(3)
Podczas tegorocznych targów CES 2013 Nvidia zaprezentowała nam Tegrę 4, zbudowaną z czterech Cortexów A15 (+ dodatkowy, piąty rdzeń przejmujący kontrolę w trybie IDLE) oraz IGP z rodziny GeForce. W przyszłym roku opisywany układ zastąpi procesor o kodowej nazwie Logan, który otrzyma przełomowy IGP, zbudowany na bazie zmodyfikowanej architektury Kepler. Nowa architektura GPU wprowadzi do chipów z rodziny Tegra jednostki zunifikowane, które zastąpią obecnie wykorzystywane jednostki wyspecjalizowane typu Pixel Shader i Vertex Shader.

Dzięki wykorzystaniu jednostek zunifikowanych, wszystkie procesory strumieniowe mogą brać udział w obliczeniach kolorów pikseli (Pixel Shader) oraz kształtu wielokątów (Vertex Shader), dzięki czemu wzrasta wydajność takiego układu. Dla przykładu w Tegrze 4 tylko 48 z 72 jednostek może być oddelegowanych do obliczenia kolorów poszczególnych pikseli, ponieważ układ ten nie posiada zunifikowanych jednostek. Gdyby je miał, to do wykonania tego typu zadania mogłyby być oddelegowane wszystkie 72 procesory strumieniowe.

Wróćmy jednak do IGP w Tegrze 5, który jak już wspomniałem będzie zbudowany na bazie architektury Kepler, a więc tej samej, którą można znaleźć w desktopowych GeForce’ach z rodziny GTX 600. Z przecieków dowiadujemy się, że w sumie opisywany układ może otrzymać do dwóch bloków SMX, co przełoży się na liczbę 192 – 384 procesorów strumieniowych. Wzrośnie też przepustowość podsystemu pamięci – do 6GB/s. To wszystko rzecz jasna pozytywnie wpłynie na wydajność Tegry, która powinna znacząco wzrosnąć.

Tegra 5 na rynek trafi w 2014 roku.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. czy po raz kolejny najwspanialsza i najwydajniejsza wersja Tegry (autor: Qjanusz | data: 12/03/13 | godz.: 11:12)
  będzie przegrywać na premierze z układami będącymi w obiegu?

  Przekonamy się o tym już za rok. Nie przegapcie kolejnego odcinka!


 2. @qjanusz (autor: franc# | data: 12/03/13 | godz.: 15:33)
  oby nie! Niech NV na tym polu pokaże co potrafi i utrze nosa atom-kowi :-P
  Swoją drogą ciekawe czy to nadal będzie 28nm...


 3. @Qjanusz (autor: Mariusch1 | data: 13/03/13 | godz.: 17:52)
  Nie ważna jest wydajność podczas pokazu lecz ważne jest to, iż pełna Tegra 4 dała w po tyłku każdemu mobilnemu prockowi i nawet aktualne zostawiła daleko daleko w tyle.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.