Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 20 marca 2013 
    

Kilka nowych informacji na temat Tegry 5 i 6


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 08:52
Podczas tegorocznych targów CES Nvidia zaprezentowała nam swój nowy SoC Tegra 4, a nieco później zobaczyliśmy jej przyciętą odmianę, która trafi do tabletów internetowych. Jakiś czas temu informowaliśmy Was, że w jej następcy – Tegrze 5 zobaczymy IGP na bzie mikroarchitektury Kepler, zbudowane na bazie zunifikowanych procesorów strumieniowych, a dziś do tych doniesień możemy dodać kilka nowych, które mówią o obsłudze bibliotek OpenGL 4.3 oraz technologii CUDA. Dzięki wykorzystaniu jednostek zunifikowanych, wszystkie procesory strumieniowe mogą brać udział w obliczeniach kolorów pikseli (Pixel Shader) oraz kształtu wielokątów (Vertex Shader), dzięki czemu wzrasta wydajność takiego układu.

Dla przykładu w Tegrze 4 tylko 48 z 72 jednostek może być oddelegowanych do obliczenia kolorów poszczególnych pikseli, ponieważ układ ten nie posiada zunifikowanych jednostek. Gdyby je miał, to do wykonania tego typu zadania mogłyby być oddelegowane wszystkie 72 procesory strumieniowe.

Wróćmy jednak do IGP w Tegrze 5, który jak już wspomniałem będzie zbudowany na bazie architektury Kepler, a więc tej samej, którą można znaleźć w desktopowych GeForce’ach z rodziny GTX 600. Z przecieków dowiadujemy się, że w sumie opisywany układ może otrzymać do dwóch bloków SMX, co przełoży się na liczbę 192 – 384 procesorów strumieniowych. Wzrośnie też przepustowość podsystemu pamięci – do 6GB/s. To wszystko rzecz jasna pozytywnie wpłynie na wydajność Tegry, która powinna znacząco wzrosnąć. Tegra 5 na rynek trafi w 2014 roku.

W rok później (2015) na scenę wkroczy kolejna Tegra, tym razem o kodowym oznaczeniu Parker, która będzie stanowić połączenie CPU o kodowej naziwie Denver (rdzenie Cortex A15) oraz IGP na bazie architektury Maxwell. Całość będzie wytwarzana w nowym procesie produkcji - 20nm.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.