Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 4 kwietnia 2013 
    

TSMC i ARM mają już w pełni działający układ na bazie Cortexów A57


Autor: Wedelek | 09:37
(2)
Firmy TSMC i ARM donoszą, że mają już pierwsze, działające układy na bazie rdzenia Cortex A57 i są gotowi by rozpocząć ich wytwarzanie. Oczywiście gotowość do produkcji nie jest jednoznaczna z jej rozpoczęciem i na pierwsze chipy typu SoC z Cortexami A57 przyjdzie nam zapewne poczekać jeszcze kilka miesięcy. Nowe układy są zbudowane na bazie architektury ARMv8, którą wyróżnia obsługa 64-bitowych instrukcji dla procesora (wcześniej wspierano tylko adresowanie 32-bitowe lub 40-bitowe), i zdaniem ARM ich wydajność w porównaniu do Cortexów A15 będzie trzykrotnie wyższa przy zachowaniu tego samego poziomu zużycia energii.

Zaletą nowych Cortexów będzie też technologia zwana big.LITTLE, która pozwoli łączyć ze sobą w jednym SoC rdzenie A57 i A53 (słabsza odmiana), dzięki czemu, gdy urządzenie będzie pracować w trybie IDLE, rdzenie A57 będą mogły zostać zupełnie wyłączone, a ich rolę przejmą A53. Z podobnej technologii korzysta już od dłuższego czasu Nvidia w swojej Tegrze 3.

Docelowo procesory z nowymi rdzeniami ARM mają być produkowane z wykorzystaniem technologii litograficznej 16nm, a tradycyjne tranzystory planarne zastąpią tranzystory FinFET, które kilka lat temu były zapowiadane przez AMD i IBM. Pod względem budowy będą one podobne do tri-gate Intela, które szumnie zwane są tranzystorami 3D.

Oczywiście tak naprawdę każdy tranzystor jest "wypukły" i w tym wypadku 3D odnosi się do budowy bramki pozwalającej na kontrolę przepływu energii z trzech stron, a nie z dwóch jak to miało miejsce do niedawna. Pierwsze procesory zbudowane na bazie tranzystorów "nowej generacji" zostały wprowadzone przez Intela pod szyldem rodziny Ivy Bridge. 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Ciekawe... (autor: zgrzejan | data: 4/04/13 | godz.: 10:12)
    To IBM i AMD im udostepnilo 16 nm?

  2. @up (autor: Conan Barbarian | data: 4/04/13 | godz.: 14:18)
    16nm to tylko w snach - na obrazku jest wyraźnie 20nm, co jest realne i dobrze wróży układom GPU.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.