Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 8 kwietnia 2013 
    

Intel zaoferuje procesory Haswell w wersji BGA


Autor: Zbyszek | źródło: TechSpot | 11:35
(5)
Jakiś czas temu serwisami informacyjnym na świecie wstrząsnęły doniesienia o tym, że Intel zamierza w przyszłości zrezygnować z klasycznych podstawek pod procesory na rzecz procesorów w obudowach BGA wlutowanych na stałe w płytę główną, a tym samym pozbawić swoich klientów możliwości wymiany układów. Informacje szybko spotkały się ze sprostowaniem firmy, która w oficjalnym oświadczeniu stwierdziła, że choć ma w planach wprowadzenie przyszłych procesorów w wersjach BGA dla pewnych segmentów rynku, to jednocześnie w "przewidywalnej przyszłości" nie planuje rezygnacji z podstawek typu LGA (Land Grid Array) i PGA (Pin Grid Array) charakteryzującymi się możliwością wymieniania procesorów.

W efekcie okazało się, że w wersji BGA oferowane mają być wersje procesorów Broadwell przeznaczone głównie dla producentów gotowych, zminiaturyzowanych komputerów stacjonarnych. Procesory te trafią na rynek w 2014 roku, będą oparte o architekturę Haswell i produkowane w nowym 14-nanometrowym procesie technologicznym.

Jednocześnie entuzjaści chcący wymieniać swoje procesory nadal będą mogli wybierać układy Broadwell z podstawkami LGA lub PGA, a oferta takich procesorów ma być kontynuowana w 2015 i 2016 roku, kiedy na rynek trafią układy Skylake, oparte na nowej architekturze i produkowane w 14-nanometrowym procesie technologicznym, a następnie procesory Skymont, oparte na tej samej architekturze co Skylake, ale produkowane w nowszym 10-nanometrowym procesie technologicznym.


Tymczasem według najnowszych informacji, Intel rozpocznie wdrażanie procesorów w wersjach BGA już w tym roku, wraz z nadchodzącą generacją procesorów Haswell. Krzemowy gigant ma zaoferować modele Core i7-4770R, Core i5-4670R i Core i5-4570R w wersjach BGA. Układy będą mieć wskaźnik TDP wynoszący 65W oraz niższe nominalne taktowanie i mniej pamięci podręcznej od ich odpowiedników z klasycznymi podstawkami.

Core i7-4770R będzie wyposażony w cztery rdzenie z możliwością przetwarzania 8 wątków (technologia HT), 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz układ graficzny HD Graphics 5200 i będzie taktowany zegarem 3,2 GHz standardowo oraz do 3,9 GHz z Turbo. Modele Core i5-4670R i Core i5-4570R będą mieć 4 MB pamięci podręcznej, cztery rdzenie przetwarzające cztery wątki (brak HT) oraz taktowanie odpowiednio: 3,0-3,7 GHz i 2,7-3,2 GHz.

Nie wiadomo jeszcze, czy układy zadebiutują na rynku w czerwcu wraz z pozostałymi wersjami procesorów Haswell, czy też może dopiero w drugiej połowie roku. Cena również nie jest jeszcze znana.(kliknij, aby powiększyć)

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. nic w tym złego (autor: Qjanusz | data: 8/04/13 | godz.: 12:27)
  jeżeli faktycznie Intel wybór podstawki pozostawi klientowi.

 2. R-type (autor: zakius | data: 8/04/13 | godz.: 12:48)
  niższy zegar, mniej cache, cena pełnego i7 lub większa
  dla większości użytkowników 4570R bez turbo będzie miał moc obliczeniową identyczną z g1610...


 3. jesli dobrze pamietam (autor: daver | data: 8/04/13 | godz.: 17:11)
  to 5200 jest najmocniejszym GT3 z keszem(?) Wiec bedzie to pewnie do all-in-one'ow, wiekszych NUC'ow i innych wynalazkow. Fajnie, jesli cena nie zabija...

 4. nic (autor: Krax | data: 8/04/13 | godz.: 18:24)
  na trzeba na poczekać aż produkt będzie do nabycia...na razie ciężko cokolwiek napisać.

 5. "Cieszą matkę takie dzieci" (autor: KAZDAN63 | data: 8/04/13 | godz.: 23:18)
  To dobrze , że INTEL "czuje bluesa" bo przyszłość to komputery all-in-one i tablety . Paul Otellini - out i czas na procesor do tabletów 4R i 4R/8W + GPU (14nm) i tablet z WINDOWS ? z prawdziwego zdarzenia .

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.