Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Czwartek 18 lipca 2002 
    

Norwegia nie chce Microsoftu


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:33
(4)
Rząd Norwegii poinformował, że nie zamierza odnowić kontraktu na użytkowanie oprogramowania Microsoftu w sektorze publicznym. Nie pomogło oferowane przez Microsoft 20% zniżki o wartości 27,8 mln USD - norweski minister pracy i administracji rządowej, Victor D. Norman powiedział, że rząd chce dać szansę innym firmom. "Użycie otwartego kodu źródłowego, jak np. Linuxa, będzie promować konkurencję" - powiedział Norman. Jak dotąd Microsoft kontrolował w norweskim sektorze publicznym aż 95% oprogramowania do edycji tekstu oraz 60% systemów operacyjnych i programów dla serwerów.

Już w październiku norweski rząd negatywnie wypowiadał się o nowym modelu licencjonowania wprowadzonym przez przez Microsoft. Głównym zarzutem było wywieranie na klientach presji ciągłej aktualizacji oprogramowania. Decyzja rządu to bardzo zła wiadomość dla Microsoft Norway - wpływy z sektora publicznego stanowią aż 30% dochodów firmy.

W ostatnich miesiącach można zaobserwować małą rewoltę, jaką rządy kolejnych państw organizują przeciwko polityce Microsoftu. We Francji, Niemczech, Chinach i USA rządowe serwery pracują już pod kontrolą Linuxa. Jednak prawdziwe kłopoty dla firmy z Redmond dopiero się zaczęły - 8 lipca komisja wykonawcza Unii Europejskiej przedstawiła raport obligujący rządy 15 państw członkowskich do uruchomienia programów promujących model open source. Ma to pomóc w ograniczeniu wydatków na technologie informatyczne, które w tym roku wzrosną o 28% i osiągną poziom 6,6 mld USD.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Nareszcie coś zaczyna się dziać... (autor: Argasek-brak rejestracji | data: 20/07/02 | godz.: 01:15)
  ...ponieważ jak mówi przysłowie, ryba psuje się od głowy - pozostaje tylko czekać, aż nasi twardogłowcy z SLD i innych Unii Pracy wreszcie skapują, że Polska traci setki tysięcy dolarów na oprogramowaniu M$.

 2. Oni nigdy tego nie skapują, (autor: sebtar | data: 20/07/02 | godz.: 11:58)
  bo ja mam wrażenie że w Polsce jest prowadzona jakaś cicha rywalizacja - każdy następny rząd próbuje udowadnić że potrafi być głupszy od poprzedniego.

 3. juz dawno zastanawialem sie... (autor: josh-brak rejestracji | data: 22/07/02 | godz.: 04:58)
  ...dlaczego sektor publiczny uzywa drogiego oprogramowania za pieniadze podatnikow zamiast czerpac z darmowych aplikacji i systemow linuxowych. jak widac w Norwegii wreszcie to zauwazono.

  a krew mnie zalewa, gdy np. szkloy nie maja pieniedzy na upgrade sprzetu i kupno nowych komputerow, ale za to wszedzie dziala windows - oczywiscie kazdy kupiony, pompuje kase Bilowi Gatesowi.


 4. Płatnik (autor: Wojtasz-brak rejestracji | data: 22/07/02 | godz.: 06:00)
  Nie mowiąc juz o takich paradoksac jak niby program "płatnik" czy "Strat" programy działaja tylko pod Windami, a urzytkowanie ich jaet obowiązkow tak jak płacenie podatków. Gdzie tu logika?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.