Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 30 kwietnia 2013 
    

Acer będzie mieć netbook z układem Temash na pokładzie


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 08:27
(9)
Jakiś czas temu informowaliśmy Was, że ruszyły dostawy APU Kabini i Temash dla partnerów OEM firmy AMD, którzy już szykują pierwsze zestawy komputerowe z tymi układami na pokładzie. Jednym z pierwszych urządzeń przenośnych, które otrzymają procesor z rodziny Temash będzie Acer Aspire V5-122P-0643, wyposażony w chip o oznaczeniu A6-1450, produkowany z wykorzystaniem 28nm procesu litograficznego. Opisywany układ to bezpośredni następca procesorów z rodziny Brazos 2.0, wyposażony w cztery rdzenie x86 Jaguar, pracujące z zegarem 1GHz (1,4GHz z Turbo), 2 MB pamięci cache L2 oraz zintegrowany układ graficzny Radeon HD 8280 z architekturą GCN, taktowany zegarem od 300MHz (spoczynek) do 500MHz (pod obciążeniem).

Układ A6-1450 będzie zbudowany z wykorzystaniem standardu NUMA, co oznacza, że nie IGP i CPU będą korzystać z odrębnych pamięci podręcznych. Na plus można natomiast bez wątpienia zapisać bardzo niskie TDP, wynoszące zaledwie 4-6W.

Nowy netbook Acera otrzyma również 11,6 calowy ekran dotykowy o rozdzielczości HD, 2GB pamięci RAM typu DDR3, 500GB dysk HDD, moduł komunikacji WiFi w standardzie 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 3.0, a także kamerę Acer Crystal Eye HD, czytnik kart pamięci oraz 3-komorową baterię.Celem przypomnienia pozwolę sobie nadmienić, że wszystkie procesory na bazie Jaguara będą zbudowane z jednostek CU, a każda taka jednostka będzie złożona z czterech rdzeni x86. Mocniejsze wersje będą więc budowane poprzez dokładanie kolejnych jednostek CU. Z tego punktu widzenia budowa nowych układów AMD przypomina nieco moduły Bulldozera, ale poza tym obie te architektury znacząco się od siebie różnią i w Jaguarze wszystkie rdzenie są elementami indywidualnymi, które komunikują się ze sobą za pośrednictwem pamięci podręcznej drugiego poziomu, o pojemności 2MB. Na tym lista zmian się nie kończy, bo dotychczas stosowane w Bobcatach jednostki zmienno-przecinkowe zostały zastąpione nowymi, 128-bitowymi (FPU), zmieniono budowę schedulera (planisty) i dodano dodatkowy bufor pamięci, w którym przechowywane są niedawno wykorzystywane przez CPU instrukcje. Podobny element można znaleźć w procesorach Intela z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge.

A skoro jesteśmy przy instrukcjach wykorzystywanych przez procesor, to warto wspomnieć, że ich zestaw zostanie w Jaguarze poszerzony o: SSE 4.1 i SSE 4.2, AVX i AES, a także BMI, TBM, F16C, MOVBE i PCLMUL. Dodano również kilka mniejszych modyfikacji, jak możliwość dzielenia stałoprzecinkowego i powiększono Sheduler instrukcji oraz ReOrder Buffer, a wprowadzone zmiany mają przynieść co najmniej 15% wzrost wskaźnika IPC.

Inżynierowie AMD rozszerzyli też 36-bitową szynę adresu do 40-bitów, dzięki czemu nowe procesory będą mogły teraz zaadresować nawet do 1TB pamięci. Wcześniej stosowana szyna pozwalała zaadresować "zaledwie" 64GB pamięci.

Architektura Jaguar trafi do procesorów o TDP z zakresu od 5W do 25W, wytwarzanych z wykorzystaniem 28nm procesu litograficznego, opracowanego przez TSMC.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ciekawe jaka cena (autor: mbe | data: 30/04/13 | godz.: 11:09)
  i kiedy premiera.

 2. 2 GB RAM - chore zasady M$ dotyczące netbooków (autor: Sławekpl | data: 30/04/13 | godz.: 13:06)
  w wersji bez systemu pewnie będzie 4GB :P

 3. A na uj ten macany ekran ????? (autor: zartie | data: 1/05/13 | godz.: 17:06)
  A już sobie zaczynałem ostrzyć ząbki :-(

 4. Co się dzieje z komentarzami? (autor: zartie | data: 1/05/13 | godz.: 17:08)
  Podobno jest 6, a ja widzę swój jako trzeci.

 5. zartie ja widziałem dwa a pokazywało 5 (autor: Sławekpl | data: 1/05/13 | godz.: 18:16)
  może to jakiś nowy system zliczania, zalicza też te komentarze które powstały jedynie w głowach albo sugestia administracji ile faktycznie ich powinno być ;)

 6. komentarze... (autor: DYD-Admin | data: 1/05/13 | godz.: 18:25)
  ...są naprawiane...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.