Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Środa 8 maja 2013 
    

Intel zapowiada nową architekturę Silvermont typu SoC


Autor: DYD | 13:08
(17)
Intel zapowiedział zupełnie nową mikroarchitekturę Silvermont, która została zaprojektowana specjalnie pod kątem niskiego zużycia energii w różnych segmentach rynku, od smartfonów do centrów danych. Intel zapowiada, że Silvermont będzie podstawą szeregu nowych produktów, które wejdą do sprzedaży w dalszej części roku. Układy SoC będą wytwarzane w 22-nanomentrowym procesie technologicznym Tri-Gate, który ma zapewnić wzrost wydajności i niższy pobór energii.

W różnych standardowych testach przeprowadzonych przez Intela, Silvermont uzyskuje około trzykrotnie większą wydajność szczytową albo tę samą wydajność przy pięciokrotnie niższym poborze mocy, niż rdzeń procesora Intel Atom bieżącej generacji.

Oto inne ważne cechy mikroarchitektury Silvermont podawane przez Intela:

• Nowy mechanizm umożliwiający wykonywanie instrukcji poza kolejnością zapewnia najwyższą w tej klasie wydajność kodu jednowątkowego.

• Nowa architektura wielordzeniowa skaluje się do ośmiu rdzeni i oferuje większą wydajność za sprawą wyższej przepustowości, niższych opóźnień i efektywniejszego wykonywania instrukcji poza kolejnością, co pozwala uzyskać bardziej zrównoważony i szybciej reagujący system.

• Nowe instrukcje i technologie IA oferują wyższą wydajność, mechanizmy wirtualizacji i funkcje zarządzania zabezpieczeniami na użytek szerszej gamy produktów. Instrukcje te wykorzystują obsługę przetwarzania 64-bitowego oraz szeroką gamę zainstalowanego oprogramowania IA.

• Ulepszone funkcje zarządzania zasilaniem obejmują nową, inteligentną technologię burst, poziom „C” o niskim poborze mocy oraz szerszy zakres dynamiczny dzięki wykorzystaniu intelowskich tranzystorów 3D. Obsługa technologii Intel Burst 2.0 w układach jedno- i wielordzeniowych zapewnia krótki czas reakcji zrównoważony z energooszczędnością.

Czterordzeniowy intelowski układ SoC „Bay Trail” ma pojawić się w tabletach w okresie świątecznym 2013 r. i zaoferować ponad dwukrotnie większą moc obliczeniową w porównaniu z bieżącą ofertą do tabletów. Ze względu na elastyczność mikroarchitektury Silvermont odmiany platformy „Bay Trail” znajdą również zastosowanie w innych segmentach rynku, na przykład w laptopach klasy podstawowej oraz w komputerach stacjonarnych o innowacyjnej konstrukcji.

Układy „Merrifield” mają trafić do klientów pod koniec roku. Zapewnią one wyższą wydajność i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym w porównaniu z produktami bieżącej generacji, a jednocześnie zaoferują usługi kontekstowe i osobiste, ultraszybkie połączenia do transmisji strumieniowej oraz skuteczniejszą ochronę danych, urządzeń i prywatności.

Intelowski układ „Avoton” zapewni wysoką energooszczędność oraz wydajność na wat na użytek mikroserwerów, pamięci masowej oraz poziomego skalowania obciążeń w centrach danych. „Avoton” to układ SoC z rdzeniem Intel Atom drugiej generacji, który umożliwia wykorzystanie wszystkich możliwości serwerowych, których wymagają klienci, w tym przetwarzanie 64-bitowe, zintegrowaną magistralę, kody korekcji błędów, intelowskie technologie wirtualizacji oraz kompatybilność programową. Układ „Rangeley” jest przeznaczony do infrastruktury sieciowej i komunikacyjnej, zwłaszcza do routerów klasy podstawowej i średniej, przełączników oraz urządzeń zabezpieczających. Oba produkty mają wejść do sprzedaży w drugiej połowie roku.

Jednocześnie Intel rozwija swoją 22-nanometrową architekturę Haswell do procesorów Intel Core, która niebawem pozwoli osiągnąć wydajność pełnego komputera osobistego przy niższym poborze mocy w konstrukcjach typu „2 w 1” oraz w innych urządzeniach mobilnych. Intel planuje też przenieść linię procesorów Intel Xeon na technologię 22-nanometrową, aby zapewnić wyższą wydajność na wat i inne funkcje.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. x86 (autor: Conan Barbarian | data: 8/05/13 | godz.: 13:25)
  Jak już pisałem, procesor Atom ma zadanie do wykonania - ze zgnitego jaja przeobrazi się w najchętniej stosowany układ w smartfonach i innych duperelach. Do tego M$ dorzuci lepszego Wina Phone i po ARM-ach i Androidach będzie pozamiatane.
  Wszystkie te wasze obecne zabawki za dwa lata wrzucicie do kosza pt. "niemodne gadżety" i pobiegniecie kupić sobie zupełnie innej klasy sprzęt.
  Apple też ładnie przeprosi Intela.


 2. @up (autor: zgrzejan | data: 8/05/13 | godz.: 13:58)
  No wszyscy sie na to rzuca.A potem znowu Intelowi stanie na 5%

 3. @Temat (autor: PrEzi | data: 8/05/13 | godz.: 14:19)
  Zapowiada sie niezle, zobaczymy jak w praniu wyjdzie.

 4. @1. (autor: bmiluch | data: 8/05/13 | godz.: 17:22)
  Nie pij Conan, nie pij w środę,
  w środę jedziesz samochodem... ;)

  A tak na serio Android pokazał, że radzi sobie nieźle bez Wintela i ma wiele dodatkowych zalet:

  - programiki na Androida są znacznie tańsze niż np. na Windows ME
  - ARM jest w tej chwili wystarczająco szybki (3x szybszy Intel mało wnosi)
  - ARM występuje w 100x wiekszej ilości wersji niż Intel kiedykolwiek
  - ARM występuje w większej ilości użądzeń niż Intel
  - Intel zawsze będzie droższy od Arm'a (marże)

  Już nie wspomnę, że opisywanych procesorów jeszcze nikt nie widział.


 5. Obawiam się, że (autor: Toranaga | data: 8/05/13 | godz.: 18:59)
  będą równie "doskonałe" co pierwsze Atomy.

 6. @up (autor: grafenroot | data: 8/05/13 | godz.: 19:49)
  Nie będą. Poprzednie Atomy to był zbitek najgorszych technologii (Net-Burst + in order). Do tego pierwsze Atomy były zestawiane z przestarzałymi i energochłonnymi chipsetami.
  Nowe Atomy póki co prezentują się całkiem, całkiem.
  Zobaczymy jak wyjdzie walka z nowymi procami AMD na rdzeniach Jaguar. Jeszcze niedawno przypuszczałem, że Temash i Kabini rozjadą nowe Atomy na miazgę. Niestety AMD dało ciała i nie będą to prawdziwe HSA. Do tego AMD nie ma czym wojować w smartfonach a platforma intela jest na to przygotowana.

  @Conan Barbarian
  Po co tyle hejtu? Ja osobiście nieco ponad miesiąc temu zakupiłem smart-tableta (Note2) na Androidzie i sobie go chwalę :) Naprawdę cud miód malina :) Nie należę do zwolenników Androida ale nie mam zamiaru się wypinać na dobre urządzenia na tym systemie. Dotychczas byłem użytkownikiem Wave na Badzie. W sumie to nadal jestem i Wave-a się nie pozbędę bo to doskonały odtwarzacz multimedialny no i trochę aplikacji się nazbierało przez te trzy lata :) Co do intela i MS to zobaczę co MS ustruga z następnymi Windami. Dotychczas mnie nie przekonali ale wprowadzając WP8 zrobili krok w dobrą stronę. Niech jeszcze zrobią pulpit na którym będę mógł sobie wrzucić tapetkę a kafelki potraktują jako menu start (coś na wzór Win8) i będzie git :)


 7. Nie wiem czemu (autor: Plackator | data: 8/05/13 | godz.: 19:52)
  Ale wszystko to wydaje się poza prawami fizyki, już chyba nikt dawno takich bajek nie przedstawiał.

 8. x86 (autor: Conan Barbarian | data: 8/05/13 | godz.: 20:07)
  Intel nie spodziewał się, że zaraz po wygraniu wojny z AMD pojawi się jakieś zagrożenie. ARM dla Intela stał się śmiertelnie niebezpieczny w bardzo krótkim czasie, ale Intel już jest gotowy na wyzwanie i właśnie produkuje działa. Przeciwnik jest nieporównywalnie trudniejszy niż AMD i jeśli będzie trzeba, to Intel będzie przez kilka lat dopłacał do interesu aż ARM zostanie wypchnięty z wielu obszarów rynku.
  Dla rynku konsumenta zapowiada się złoty okres i dlatego nie warto teraz wywalać kasy na urządzenia, które za chwilę zmienią się bardzo pod wieloma względami.
  Jakieś 3 lata temu pewien "morgi" napisał tutaj, że Intel wejdzie w rynek ARM-a - wówczas wydawało się, że będzie odwrotnie. Dzisiaj już jest oczywiste, że Intel będzie się bronił atakiem i nie będzie przebierał w środkach ani oszczędzał. Nie lubię bardzo Intela za zbrodnie wobec AMD, ale jednak stawiam 55:45 na Intela.


 9. @7. (autor: zgrzejan | data: 8/05/13 | godz.: 22:00)
  Narazie to sam Intel jest zrodlem tych doniesien

  @8
  Poprostu bendzie dobra konkurencja i to tylko cieszy.Ale napewno Apple czy Samsung nie benda przed Intelem klekac.Poprostu wypuszcza procka ktory bendzie jeszcze lepszy.A nawet jak nie to nie sadze ze dopuszcza do sytuacji w ktorej Intel dominuje rynek jak teraz w dekstop.No jak ty sobie to wyobrazasz?Ze benda cisnac klientowi o bramkach 3D nowych procesach technologicznych a wydajnosc max 5% wieksza na rok?Kto im to kupi?Bo chyba nie chcesz powiedziec ze Intel po zdominowaniu rynku bendzie dalej mial takie parcie?Wiec nikt tu nie bendzie wygrywal


 10. @up9 (autor: Conan Barbarian | data: 8/05/13 | godz.: 22:24)
  cudna ortografia, ale takie czasy

 11. czyżby (autor: Krax | data: 8/05/13 | godz.: 22:29)
  amd miało dogonić intela z procesem technologicznym?(w sumie zaczyna doganiać, bo o walce jak równy z równym niema puki co nadziei w tej kwestii)

 12. @09 (autor: Plackator | data: 8/05/13 | godz.: 23:46)
  Bulldożer miał posiadać wydajność taką samą jak nehalem x6, i taką posiadał, w bardzo specyficznych programach.

  Nie pamiętam który procesor miał być też 3x wydajniejszy na ogół od poprzednika, ale ani na wat, ani na megaherc, tylko na ogół, więc żadna nowość, core i7 też jest parę wielkości wydajniejszy od intel atoma.

  Mówiąc prościej cały news nic nie mówi o wydajności, równie dobrze cały procesor może być 5% bardziej wydajny na takt niż intel atom, bynajmniej 3x wydajniejszy na wat na pewno nie będzie.


 13. @ Conan Barbarian (autor: grafenroot | data: 9/05/13 | godz.: 00:02)
  Intel bynajmniej żadnej wojny nie wygrał. Swoimi zagraniami poniżej pasa wygrał jedną batalię i zmusił konkurencję do lizania ran. Jednak na dzień dzisiejszy bardziej rozwojowe architektury posiada AMD. Wojna na nowo rozpęta się w ciągu dwóch najbliższych lat i jeśli intel nie wymyśli czegoś co będzie dobrą odpowiedzią na HSA to dostanie ostro w dupę. Mam nadzieję, że tak się stanie i rynek podzieli się równo między intela, AMD i ARM. Czego sobie i wszystkim życzę :)

 14. @13 (autor: Plackator | data: 9/05/13 | godz.: 00:08)
  Tak by było najzdrowiej dla wszystkich :P

 15. 13. (autor: RusH | data: 9/05/13 | godz.: 02:27)
  amen

 16. @13 (autor: zgrzejan | data: 9/05/13 | godz.: 10:25)
  No wreszcie przemowil rozsadek.

  A ty Conan skoro chcesz kolejnych monopoli i klekania przed Intelem.Prosze nie placz pozniej.
  Ze nie dostajesz w desktop czegos ,czego bys sobie zyczyl.


 17. Parafrazując klasyka (autor: rmarcin | data: 9/05/13 | godz.: 13:38)
  Pogłoski o śmierci Intela są mocno przesadzone. Tak samo MS. Nie zapominajcie o tym. ARM na razie daje radę, ale zobaczymy co będzie dalej. Wzrost wyraża się krzywą logarytmiczną o czym wielu tutaj zapomina. Intel zawalił sprawę z procesorami dla telefonów i tabletów, ale to jest ogromna firma z ogromnym potencjałem naukowo-badawczym.
  Ja czekam na sensowne urządzenia na x86. Może nie telefon, ale tablet z pewnością.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.