Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 23 maja 2013 
    

AMD powiększa ofertę o APU Temash i Kabini


Autor: Wedelek | 08:36
(5)
Najbardziej chwalonymi procesorami AMD były w ostatnich latach układy z rodziny Brazos, zbudowane na bazie rdzeni Bobcat i przeznaczone do montażu w niskonapięciowych laptopach/netbookach. Dziś tę wysłużone procesory zastąpi nowa rodzina, w skład której wejdą układy Temash oraz Kabini, produkowane z wykorzystaniem nowszego, 28nm procesu litograficznego. Sercem obu tych układów są rdzenie x86 Jaguar, zgrupowane w bloki po cztery, całkowicie niezależne rdzenie, połączone ze sobą z wykorzystaniem pamięci podręcznej drugiego poziomu.

W Jaguarach AMD zastosowało zmodyfikowane, 128-bitowe jednostki zmienno-przecinkowe, oraz dodatkowy bufor pamięci, w którym przechowywane są niedawno wykorzystywane przez CPU instrukcje. Podobny element można znaleźć w procesorach Intela z rodziny Sandy Bridge i Ivy Bridge. Zarówno Kabini jak i Temash mogą się pochwalić obsługą instrukcji SSE 4.1 i SSE 4.2, AVX i AES, a także BMI, TBM, F16C, MOVBE i PCLMUL. Dodano również kilka mniejszych modyfikacji, jak możliwość dzielenia stałoprzecinkowego i powiększono Sheduler instrukcji oraz ReOrder Buffer.

Opisywane APU dostały też IGP na bazie zmodyfikowanej architektury GCN, z dwukrotnie większą ilością jednostek ACE (Asynchronous Compute Engine), dwukanałowy, 64-bitowy kontroler pamięci RAM typu DDR3 1600MHz oraz obsługę najważniejszych interfejsów I/O, w tym ośmiu linii PCI-Express, SATA oraz kilku USB, w tym także USB 3.0. Zmodyfikowano też algorytm odpowiadający za zasilanie poszczególnych elementów procesora i wprowadzono usprawnienia znane z Richlandów, które pozytywnie wpłyną na ilość pobieranej przez opisywane układy energii.

W nowych APU AMD położyło duży nacisk na tzw. „wrażenia z użytkowania”, wprowadzając obsługę technologii Start Now, która przyspiesza procedurę rozruchową komputera, oraz obsługę opcjonalnego portu dokującego, który pozwoli podpiąć do naszego komputera większą ilość urządzeń niereferencyjnych. Do tego dochodzą jeszcze funkcje Gesture Control (ulepszona obsługa gestów), Face Login (wykorzystuje dane biometryczne do logowania – twarz użytkownika) oraz Screen Mirror (odpowiednik WiDi Intela). Co ciekawe AMD zdecydowało, że dostęp do wszystkich tych dodatków będą mieć tylko posiadacze najdroższych i najmocniejszych układów, a wraz ze schodzeniem w dół z ceną i wydajnością będziemy dostawać ich coraz mniej.

Poniżej znajdziecie specyfikację techniczną debiutujących dziś układów:


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. OK ! (autor: loccothan | data: 23/05/13 | godz.: 08:59)
    Niechaj się starają, coraz więcej znanych Inzynierów zatrudniają (w tym jeden przeszedł do nich od nVidia ) + dodatkowe zasoby z Konsol. Cos będzie się działo na przestrzeni najbliższych 2 lat

  2. hmmm (autor: Shark20 | data: 23/05/13 | godz.: 10:49)
    Tu test: http://www.anandtech.com/...6974/amd-kabini-review

    Reasumując, jeden rdzeń CPU jest od 10% w najgorszym przypadku do 30-40% w najlepszym przypadku bardziej wydajne od Bobcata. Średnio jakies 20-25%. GPU jest szybsze o jakieś 3/4 niż w Brazosie.

    Jednak pozostaje niedosyt, bo potencjał układu został schrzaniony przez brak Turbo w większości modeli, zły dobór taktowań w niektórych, i dużo obciętych crapów. W efekcie AMD po raz kolejny nie wykorzystuje właściwie wszystkich walorów swojego chipu. Negatywy:

    Po 1) Skoro mają te 4 rdzeniowe Jaguary konkurować z 2 rdzeniowymi Sandy/Ivy Bride (Pentium czy nawet Core i3), to turbo powinny mieć obowiązkowo. Wydajność wielowątkowa jest ok, ale jak widać w teście jednowątkowa znacznie odstaje. Jaguar turbo ma zrobione naprawdę dobrze:
    http://images.anandtech.com/...5.13%20PM_575px.png

    Szkoda, że jest aktywne tylko w jednym modelu procesora. Taki A4-5000 udostępniony dziś do testów powinien mieć turbo dajmy na to do 1,7 GHz dla dwóch rdzeni i 2,0 GHz dla jednego.

    2) Za niskie taktowanie niektórych modeli. Szczególnie dotyczy do A4-1250, który mając połowę mniej rdzeni niz A6-1460 nie powinien być od niego niżej taktowany, zwłaszcza przy o 1W wyższym TDP.

    Nie wiem też po co jest sens wypuszczać model E1-2100, który ma niby zastąpić Brazos E1-1200, ale w praktyce nie da mu rady. Brazos ma taktowanie 1,4 GHz dla CPU, a dla GPU 500 MHz. Zatem nowy E1-2100 jest słabszy po stronie CPU i zaledwie porównywalny pod względem wydajności GPU. To jest jakieś nieporozumienie.

    Podsumowując, pozostaje niedosyt, żeby było ok trzeba by te procesory poprawić, tak jak teraz poprawili Trinity wprowadzając APU Richland, i wydać serie Temash/Kabini 2.0 z dodanym turbo i lepiej dobranym taktowaniem niektórych modeli.


  3. Shark20 (autor: Markizy | data: 23/05/13 | godz.: 12:46)
    1, możliwe że za jakiś czas odświeża ofertę dodając opcje turbo lub przeniosą szybciej układy do 20nm, a brak turbo w obecnych układach można tłumaczyć tym że mają z tym problemy. Dodatkowo z i3 bardziej konkurować będzie a6 który ma wyższe zegary już.

    2, odpady produkcyjne też gdzieś muszą lądować, możliwe jest też że e1-2100 zobaczy głównie ale w systemach wbudowanych, lub najtańszych zestawach.


  4. nowe slajdy (autor: sizeer | data: 23/05/13 | godz.: 15:04)
    AMD.

  5. nowy poziom partactwa/trollowania (autor: SonyWali | data: 23/05/13 | godz.: 18:52)
    sizeer

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.