Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStoneW poprzednim artykule testowaliśmy dwa chłodzenia dla HTPC w postaci Thermalright AXP-100 oraz Cooltek CoolForce 2. Teraz porównanie uzupełniamy o kolejne cztery niskoprofilowe jednostki chłodzące, przeznaczone dla niewielkich konstrukcji HTPC. W porównaniu zbadamy modele Noctua NH-L12, Noctua NH-L9i, Scythe Big Shuriken 2 Rev. B oraz SilverStone NT06-PRO. Sprawdzimy ich mocne i słabe strony, wykonamy testy temperatur w trzech scenariuszach, pokażemy montaż oraz ich zachowanie w działaniu. Zapraszamy.

Noctua NH-L12

Model NH-L12 to znana już od dłuższego czasu jednostka chłodząca typu low-profile (niskroprofilowy) austriackiej firmy Noctua, którą można stosować nie tylko w rozwiązaniach SFF (Small Form Factor), Mini-PC czy HTPC. Producent nie zaleca stosować tego modelu w procesorach o większych poborze mocy niż 95W TDP (Thermal Design Power) i po zastosowaniu overclockingu, sprawdzimy to podczas testów (dokonania z dalszych rozdziałów wykażą, że słowa producenta są na wyrost). Chłodzenie może się również nadać się do obudów pełnowymiarowych przy obsłudze procesorów mieszczących się w wytycznych podanych przez producenta. Chłodzenie powietrzne NH-L12 składa się z radiatora o wysokości 66 mm, na którym osadzone są dwa wentylatora. Pierwszy zamontowany na górze radiatora to model NF-F12 w rozmiarze 120 mm, zaś drugi umieszczono od spodu - model NF-B9 (92 mm). Obydwa obsługują zasilanie i dobór obrotów z PWM, a w razie potrzeby można szybko zdemontować wybrany przez nas wentylator, poprzez zaczepy. Na uwagę zasługuje też wydłużona gwarancja wentylatorów firmy Noctua.


Specyfikacja techniczna Noctua NH-L12
  • Obsługa podstawek: Intel LGA2011 (Square ILM), LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 (wymaga "backplate", przy Mini-ITX dla Intela jest zastępcze rozwiązanie bez "backplate")
  • Materiał: miedź (podstawa i ciepłowody "heat-pipe"), aluminium (listki radiatora), połączenia lutowane i niklowanie
  • Wentylatory: NF-F12 PWM 120x120x25mm oraz NF-B9 PWM 92x92x25mm. MTBF > 150.000 h
  • Wymiary z chłodzeniem: 150 x 93 x 128 mm (szerokość x wysokość x długość)
  • Głośność NF-F12 PWM / NF-B9 PWM: 22,4 / 17,6 dB(A) z L.N.A.: 18,6 / 13,1 dB(A)
  • Waga: 680 g (z wentylatorami) 415 g (bez)
  • Gwarancja: 6 lat producenta
  • Cena: 220 zł

Wyposażenie i budowa NH-L12

W eleganckim opakowaniu znajdziemy radiator z dwoma wentylatorami, elementy mocujące pogrupowane w oddzielnych torebkach dla AMD i Intela, dwa reduktory zasilania wentylatorów L.N.A. (Low-Noise Adaptor), jeden rozgałęziacz złącza 4-pin PWM typu Y-cable, pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1, zestaw montażowy SecuFirm2 ("backplate"), zastępczy zestaw montażowy dla płyt Mini-ITX bez "backplate" oraz metalową naklejkę producenta na obudowę. Są także instrukcje podzielone dla różnych podstawek AMD i Intela.


Opakowanie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie(kliknij, aby powiększyć)


Ciąg dalszy wyposażenia, jest na bogato jak przystało na firmę Noctua (kliknij, aby powiększyć)


Czytelne i zrozumiałe instrukcje, szkoda że nie ma polskiej wersji nawet PDF (kliknij, aby powiększyć)


Chłodzenie Noctua NH-L12 (kliknij, aby powiększyć)


Widok poprzeczny i rzut oka na wentylatory (kliknij, aby powiększyć)


Miedziano aluminiowa konstrukcja z czterema ciepłowodami (kliknij, aby powiększyć)


Te elementy trzeba zdjąć przed montaże, służą tylko jako zabezpieczenie przy transporcie (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Wygładzona matowa podstawa radiatora (kliknij, aby powiększyć)


Tu widać m.in. zaczepy dolnego wentylatora (kliknij, aby powiększyć)


Montaż NH-L12

Zaczynamy montaż radiatora na płycie Mini-ITX z podstawką Intela 1155. W tym celu korzystamy z instrukcji dla gniazd Intela LGA1366/115x/775, które w zależności od podstawki różnią się w paru szczegółach przy montażu. Dla usprawnienia instalacji radiatora, części montażowe zostały pogrupowane w oddzielnych torebkach dla Intela i AMD. Pierwszą czynność jaką należy wykonać to montaż płytki "backplate" od spodu płyty głównej. Jeśli płytę główną mamy luzem, należy ją obróć. Producent tutaj zaleca czujność, gdyż jeśli dana płyta główna posiada własne elementy (typu układy I/O, radiatory) stykające się z płytką "backplate", sugeruje zastosowanie zastępczych śrub mocujących w miejsce "backplate". Przy montażu na LGA115x usuwamy środkowe ogumienie z "backplate", wkładamy sześciokątne śruby i umieszczamy płytkę zgodnie z rozmieszczeniem śrub na oryginalnym "backplate" płyty głównej. Teraz już można obrócić z powrotem płytę "na plecy" i zamontować uchwyty dla radiatora, zgodnie z wybranym przez nas kierunkiem jego umieszczenia na płycie. Następnie skręcamy uchwyty z "backplate" czterema nakrętkami i dokręcamy dołączonym śrubokrętem aż nie poczujemy oporu, ale bez użycia zbyt dużej siły.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Teraz trzeba tymczasowo zdemontować większy, górny wentylator z radiatora, aby móc dostać się do otworów mocujących. Dolny cooler też można zdjąć, ale nie jest to czynność konieczna. Dzięki sprawnym uchwytom mocującym wentylatory, czynność ta jest bardzo prosta. Po zdjęciu wentylatorów, nakładamy kilka kropel pasty termoprzewodzącej na procesor, przykładamy chłodzenie i przez specjalne otwory w radiatorze dokręcamy do oporu śruby mocujące. Dzięki dobrze jakościowo przygotowanej płytce "backplate" z wykorzystaniem gumowej podkładki, mamy zachowane bezpieczeństwo naszej płyty. Następnie zakładamy z powrotem duży wentylator i czynność montażu mamy zakończoną.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W razie potrzeby można skorzystać tylko z mniejszego, dolnego wentylatora, wówczas wysokość chłodzenia maleje z 93 mm do 66 mm. Noctua znana jest z tego, że dodaje do swoich zestawów chłodzących specjalne reduktory napięcia L.N.A. (Low-Noise Adapters), które zmniejszają ilość obrotów wentylatora i tym samym jego hałas. Do wyboru mamy dwa adaptery (NA-RC6), jeden 33 cm przedłużacz (NA-EC1) oraz jeden rozgałęziacz Y-cable, który umożliwia podłączenie dwóch wentylatorów pod jedno gniazdo na płycie. Wszystkie są zgodne z PWN i posiadają cztero-żyłowe przewody (końcówki 4-pin). Różnice w pomiarach między podłączeniem przez L.N.A. i Y-cable do jednego gniazda, a podłączeniem bez reduktorów bezpośrednio do płyty do dwóch gniazd w naszych pomiarach z użyciem PWM było w granicach błędu. Pierwsze rozwiązanie było jednak odrobinę cichsze, gdyż w idle wentylatory pracowały przy ~600 rpm, zaś przy pełnym obciążeniu doszły do ~1000 rpm. Drugie rozwiązanie (bez L.N.A.) było w obydwu wersjach około ~100rpm wyższe. Przy podłączeniu przez Y-cable do jednego gniazda, można zrezygnować z L.N.A., i tak chłodzenie będzie w idle, jak i przy odtwarzaniu filmów praktycznie bezgłośne, zaś przy pełnym obciążeniu nadal bardzo ciche. Testy głośności prezentujemy w odpowiednim dziale.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Montaż Noctua NH-L12 jest bardzo łatwy, spokojnie wystarczy nam 10 minut na całą czynność. Trzeba mieć jednak swobodny dostęp do spodu płyty głównej. Patrząc na chłodzenie zamontowane na płycie Gigabyte GA-B75N jest kilka kwestii wartych uwagi. Będzie problem z włożeniem ewentualnej karty graficznej, bowiem radiator nachodzi na slot PCI Express. Jeśli więc chcemy korzystać z zewnętrznej karty graficznej, zawsze trzeba sprawdzić dokładnie czy radiator nie będzie nam z nią kolidował. Kolejna sprawa to gniazda pamięci. Dostęp do pamięci jest także po założeniu chłodzenia, jednak moduły pamięci nie powinny być wyższe, niż 43 mm. Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 99 mm, a bez górnego wentylatora 73 mm. Nie ma problemu ze zdjęciem i założeniem dolnego coolera przy zamontowaniu chłodzenia na płycie, oczywiście jeśli mamy swobodny dostęp do płyty.

poprzednia strona (Noctua NH-L12)    -   następna strona (Noctua NH-L9i)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
 
 » Noctua NH-L12
 » Noctua NH-L9i
 » Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
 » SilverStone NT06-PRO
 » Test głośności (wideo)
 » Test temperatur
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »