Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 3 czerwca 2013 
    

APU Kaveri dla FM2+ uchwycony w planie wydawniczym AMD


Autor: Wedelek | źródło: ComputerBase | 07:18
(3)
Kilkadziesiąt godzin temu w sieci pojawił się ciekawy slajd prezentujący plan wydawniczy AMD na najbliższe rok. Wyraźnie widać na nim następcę Richlanda, czyli APU Kaveri, produkowany w 28nm procesie litograficznym z wykorzystaniem standardu hUMA, o którym szerzej pisaliśmy TUTAJ. W wielkim skrócie chodzi o to, by część CPU i GPU mogły korzystać ze wspólnej, współdzielonej pamięci, co zredukuje czas potrzebny na komunikację obu tych modułów, przyspieszając tym samym wykonywanie niektórych obliczeń niezwiązanych z renderowaniem grafiki.

Na tym jednak lista nowości się nie kończy, bo IGP z Richlanda na bazie architektury VLIW4 zastąpi Radeon zbudowany w oparciu o GCN, a rdzenie x86 Piledriver zastąpią te o kodowej nazwie Steamroller. Jeśli wierzyć przeciekom, to IGP w Kaveri będzie posiadał od 6 do 12 bloków CU, co daje nadzieję na wysoką wydajność graficzną nowego APU.

Nie mniej rewolucyjny będzie Steamroller, który znacząco różni się od swojego poprzednika, czyli Piledrivera, a wszelkie wprowadzone przez AMD zmiany mają jeden cel – wzrost IPC. Jedną z najważniejszych modyfikacji jest wyposażenie pojedynczego modułu, składającego się z dwóch rdzeni, w dwa oddzielne, 4-drożne dekodery instrukcji dla procesora. Dla porównania w Bulldozerze/Piledriverze mieliśmy tylko jedną taką jednostkę na cały moduł, a teraz każdy rdzeń ma własny dekoder.

Poprawiono również o 20% system predykcji i działanie planisty instrukcji stałoprzecinkowych (Integer Scheduler), który teraz dysponuje oknem instrukcji większym o ¼, co przyczyni się do zoptymalizowania wykorzystania jednostek procesora. Wśród ważnych zmian nie sposób pominąć też dwóch nowych, 256-bitowych jednostek zmiennoprzecinkowych (wcześniej była jedna, współdzielona przez oba rdzenie), większej pamięci podręcznej na dane oraz usprawnionych jednostek stałoprzecinkowych, które w ciągu jednego taktu zegara są w stanie przetworzyć nawet o 30% więcej instrukcji.

Listę zmian poczynionych w Kaveri zamyka całkiem nowa podstawka o kodowej nazwie FM2+. Nazwa FM2+, a nie FM3 sugeruje, że poczynione zmiany będą niewielkie i całkiem możliwe, że AMD zdecyduje się na podobny krok jak przy przechodzeniu z AM3 na AM3+, gdy w nowej podstawce można było zamontować procesor dedykowany dla starszej AM3.

Premiera APU Kaveri nastąpi pod koniec roku.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. co do (autor: Markizy | data: 3/06/13 | godz.: 09:03)
    kompatybilności lepszą opcją było to co nam dali przy AM2 i AM2+, bo co komu po płycie z FM2+ do której może wstawić trinity/richlanda skoro docelowo i tak zakupi tu kaveri.

  2. Mozliwe ze plyty z fm2 beda kompatybilne z kaveri ale uklad nie rozwinie skrzyde (autor: mbe | data: 3/06/13 | godz.: 09:20)
    To byli by chyba najlepsze rozwiązanie.

  3. mbe (autor: Markizy | data: 3/06/13 | godz.: 10:44)
    jedyne czym na dobrą sprawę mogło by się różnic fm2 od fm2+ to obsługą pci-e 3.0 i lepszym oszczędzaniem energii ale to i tak niewiele zmienia.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.