Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 27 czerwca 2013 
    

Warrior, czyli nowe CPU na bazie architektury MIPS


Autor: Wedelek | źródło: Softpedia | 16:03
(9)
Firma Imagination Technologies zapowiedziała, że pod koniec roku zaprezentuje światu swoje nowe procesory SoC na bazie architektury MIPS, o kodowej nazwie „Warrior”. W chwili obecnej wiadomo, że Wojownik będzie wstępować w trzech odmianach, skierowanych na rynek urządzeń o wysokiej efektywności, wysokiej wydajności i wreszcie w wersji dla systemów wbudowanych. Nowe CPU będą w stanie obsłużyć 32-bitowe oraz 64-bitowe instrukcje procesora, dostaną wsparcie dla sprzętowej wirtualizacji, oraz MSA (architektura MIPS SIMD).


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. slabo to widze (autor: RusH | data: 27/06/13 | godz.: 17:43)
    ARM juz pozamiatal, wchodzenie w mips obecnie gdy >80% rynku embedded jest na ARMie jest sliskim tematem z biznesowego punktu widzenia.

    MIPS moze sprawdzac sie wszedzie gdzie produkt przez cale zycie bedzie dzialac na tym samym oprogramowaniu (np routery czy jakies bardzo ubogie odtwarzacze multimediow), ale wszedzie tam gdzie oczekiwana jest multi operatywnosc, kompatybilnosc z oprogramowaniem firm trzecich, slowem appsy - tam kroluje Android z ARMem.

    Nawet servery moga nie byc dobrym pomyslem bo juz jest masa krytyczna gotowego softu sportowanego na ARMa.


  2. @1. (autor: Kenjiro | data: 27/06/13 | godz.: 18:18)
    Większość kodu C/C++ kompiluje się tak samo dla MIPS jak dla ARM, szczególnie że Linux (kernel) jest gotowy. Może drobny problem być ze sterownikami, ale bliżej MIPS do ARM niż ARM do x86, więc wielkich problemów nie widzę.

    Poza tym za rynek embedded uważasz wyłącznie smartfony itp, a jest cały rynek odtwarzaczy, set-top-boksów, lodówek, sprzętu przemysłowego, domów inteligentnych i innych opartych właśnie o MIPS. Świat nie kończy się na smartfonach czy tabletach.


  3. Kenjiro no wlasnie settopboxy (autor: RusH | data: 27/06/13 | godz.: 18:42)
    lodowki i inne aparaty foto obecnie albo sa niszowe zamkniete nierozwijalne, albo sa na Androidzie :)

    MIPS radzi sobie na routerach bo jest tanszy w produkcji o $.5-1 ze wzgledu na licencje. Android rekompensuje koszty licencji z nawiazka.
    Majac do wyboru settopbox na Androidzie gdzie mozesz poczytac net na prawdziwej przegladarce, dzieciak pociac owoce + masz setki tysiecy aplikacji w google store kontra cos na MIPSie gdzie dostajesz aplikacje odtwarzacza X i koniec i moze moze updejty co pol roku jak masz farta co wybierzesz?

    Chinczycy cos tam skrobia z MIPSem - Loongson, ponoc maja juz nawet 8 rdzeniowce na 2GHz ze sprzetowym wsparciem emulacji x86, ale jakos nigdzie ich nie widac w zadnych produktach (Stallman ma laptopa z takim cpu hehe).


  4. co wiecej w Chinach (autor: RusH | data: 27/06/13 | godz.: 18:51)
    jak sie pytalem prawdziwych skosnych Chinczykow to zaden nawet nie slyszal o MIPS :) Wszyscy tylko ARM i ARM, ARM na tablecie, ARM w toalecie, Arm w zegarku

    To bardziej wyglada na typowa kielbase wyborcza - pompuja kase w MIPS i tylko wypuszczaja zapowiedzi nowych cpu i produktow, a faktycznie nic sie nie dzieje.
    Bylbym sklonny nawet pomyslec ze to tylko propaganda sukcesu gdyby wlasnie nie fakt ze Stallman faktycznie ma laptopa na chinskim MIPSie = musieli wyprodukowac minimum jedna sztuke :)


  5. nniemniej (autor: pawel1207 | data: 27/06/13 | godz.: 18:55)
    MIPS ma swoja nisze, tam gdzie nie potrzebujesz fajerwerkow graficznych roboty, linie produkcyjne, mp3 itp. sie sprawdzi o ile bedzie zarl miej pradu i bedzie wydajny no chyba ze wydajnoscia zmiecie arma to wtedy kto wie nie nalezy nic przesadzac androidowi tez nikt sukcesu nie wrozyl :D poza tym 64 bit tez jest jaks zaleta.

  6. Popularnosc ARM to kwestia mody (autor: pandy | data: 29/06/13 | godz.: 22:58)
    Owszem, kiedys wlascwie tylko ARM byl dostepny jako rdzen bez ograniczen i kazdy mogl kupic na niego licencje ale ARM nie jest zadnym szczytem mozliwosci techniki obliczeniowej - wlasciwie to dosc przecietna architektura - a podnoszenie zarzutu niewielkiej ilosci oprogramowania w czasach gdy malo kto pisze w asemblerze chyba nie ma wiekszego sensu.

    A i w STB ARM nie jest popularny - po prostu jak na razie ani STM ani Broadcom nie maja w portfolio niczego na ARM. Za to Broadcom we wszystkich ukladach STB uzywa MIPS, a STM SH4 (i ST231)


  7. Broadcom ma army (autor: RusH | data: 30/06/13 | godz.: 10:57)
    Broadcom ma chodzby rpi
    nie stm a raczej sigma designs? mipsy w ofercie stm sa legacy - tz w chipach juz niedostepnych badz zchodzacych z rynku

    i jak pisalem sa odtwarzacze multimedialne na Androidzie - bedziesz ich uzywac przez pare lat i z kazdym nowym softem bedzie im przybywac funkcjonalnosci
    sa tez i stb dostarczane z kablowka ktorych uzywasz bo musisz, ale gdybys mogl bys je natychmiast zamienil bo sa kupa gowna - Dlatego wlasnie swego czasu TiVo stalo sie tak popularne.
    MIPS ma problem z softem - nikt nie dystrybuuje gotowego softu skompilowanego na mips (tylko android+arm), to przeklada sie na zamkniete nierozwijalne produkty ktore albo dzialaja (np routery/AP) albo ledwo dzialaja (znienawidzone stb tv kablowej).

    Rynek poszedl dalej. Dzisiaj od produktu oczekuje sie czegos wiecej niz "ojej jak fajnie, producent dostarczyl przegladarke internetowa sztuk jeden".


  8. @7 jestes pewien? (autor: pandy | data: 2/07/13 | godz.: 00:06)
    Owszem ma ARM ale nie w chipsetach do STB - portable devices tak ale nie STB, sprawdz chociazby BCM7429/BCM7430

    STM ma MIPS? raczej SH4 -STB sa kiepskie bo takie jest zapotrzebowanie - jak obserwuje rynek to wcale nie jest tak wymagajacy - aby bylo ladne GUI i w miare plynnie sie przwijalo tak jak w ipadzie i po klopocie - w srodku moze byc wielka kupa nawet Intel.
    A iwe wszystkich STb masz teraz gowniany Linux - a czym jak nie specyficznym forkiem Linuxa jest Android?

    Napisze to jeszcze raz wyraznie - Linux byc moze jest dobry na rynku serwerowym ale kompletnie nie sprawdza sie w roli systemu operacyjnego ani dla desktopa ani tym bardziej dla urzadzen embedded.

    Na rynku jest miejsce dla lekkiego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego ktory bedzie ukierunkowany na multimedia - nie moze byc tak jak w tej chwili ze produkt na intelu zzera 300MB RAM na drivery bo tam w srodku nic nie ma co usprawiedliwialoby te 300MB.

    MIPS nie ma problemu z softem na takim Broadcomie biega Linux, na SH4 masz linuxa - kazda skrzynka ma teraz Linux, wiekszosc TV ma Linux - to jest glowny problem.

    Dzis rynek oczekuje tanio i gownianie - minely czasy dopracowanego softu... a bedzie jeszcze gorzej.


  9. znalazem cos takiego (autor: pandy | data: 2/07/13 | godz.: 00:12)
    http://www.mdsacademy.co.kr/...faq/sub.html?no=203

    nie jest tak zle z MIPS.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.