Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 2 sierpnia 2002 
    

Coraz więcej notebooków


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:28
W drugim kwartale 2002 światowa sprzedaż notebooków była o 6,1% wyższa, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym samym zestawieniu sprzedaż ogółu komputerów spadła o 1% - wynika z raportu firmy Gartner. Od początku kwietnia do końca czerwca na całym świecie sprzedano 6,9 mln sztuk notebooków. Jedynymi regionami, w których komputery przenośne nie zanotowały wzrostu popularności były Ameryka Łacińska i Japonia. Wzrost poziomu sprzedaży komputerów przenośnych jest obserwowany od czterech lat, a za podstawową przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się spadek cen. Sprzęt, na który w przeszłości mogły pozwolić sobie wyłącznie duże firmy, powoli trafia "pod strzechy". W ostatnim kwartale czynnikiem, który dodatkowo wpłynął na wzrost sprzedaży było pojawienie się nowych modeli z procesorami Pentium 4.

W rywalizacji producentów pierwszym miejscem podzieliły się Dell Computer i Hewlett-Packard. Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach HP spadnie na drugie miejsce - ze względu na fuzję z firmą Compaq niektóre linie notebooków znikną z rynku, co może negatywnie odbić się na sprzedaży. W ostatnim kwartale każda z tych firmy sprzedała nieco ponad 1 mln sztuk komputerów przenośnych, jednak dla Della oznacza to 10% wzrost, a dla HP - 0,4% spadek sprzedaży. Największe postępy w stosunku do ubiegłego roku poczyniła Toshiba - wynik 885 tys. sprzedanych notebooków jest aż o 11,4% lepszy, niż w analogicznym okresie roku 2001. Tym samym firma zajęła w światowym rankingu trzecie miejsce, wyprzedzając IBM-a (737 tys. sztuk, minimalny wzrost) oraz Sony (489 tys. sztuk, wzrost 7,1%). Z prognoz Gartnera wynika, że rynek notebooków do końca bieżącego roku a także w przyszłym będzie się wciąż rozwijać - niezależnie od sytuacji całej branży komputerowej.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.